Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Chińscy dyplomaci z Houston dostali nakaz opuszczenia USA; Tanie paliwo dla wszystkich żołnierzy?; Bundeswehra likwiduje elitarną jednostkę komandosów przez skandal z ekstremistami

Fot. Rafał Surdacki/Defence24.pl
Fot. Rafał Surdacki/Defence24.pl

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Aleksandra Słabisz, Rzeczpospolita, „Dyplomaci okazali się szpiegami”: Administracja Donalda Trumpa oskarżyła chińskich dyplomatów z konsulatu w Houston o szpiegostwo, nakazała zamknięcie placówki. Przedstawiciele Chin z konsulatu dostali czas do piątku na opuszczenie kraju. Władze w Pekinie zapowiedziały odwet. „Kilka godzin po otrzymaniu nakazu opuszczenia Houston pracownicy konsulatu palili dokumenty na podwórku za placówką. Powołując się na śledztwa FBI, amerykańska administracja twierdzi, że dyplomaci z konsulatu w Houston dokonywali nielegalnych prób transferu badań medycznych i innych informacji z instytucji naukowych w rejonie Teksasu oraz nakłaniali naukowców z tamtejszych placówek badawczych na przekazywanie swoich badań chińskim instytucjom.”


Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, „Tanie paliwo dla żołnierzy?”: Strażacy ochotnicy i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mają rabaty na paliwo w Orlenie. Resort obrony chciałby włączyć do programu także żołnierzy innych rodzajów wojsk. „Poseł KO Adam Szłapka wytknął, że „jest to kolejny przejaw faworyzowania przez ministerstwo Wojsk Obrony Terytorialnej kosztem żołnierzy zawodowych". Jego zdaniem „WOT są traktowane preferencyjnie również w zakresie wydawania nowych mundurów i oporządzenia, dostaw nowych ciężarówek, złagodzonych wymogów dla kandydatów do służby, łatwiejszych ścieżek awansów". Z odpowiedzi na interpelację, jakiej udzielił mu wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, wynika, że MON chciałby, by systemem rabatowym na stacjach Orlen byli objęci także żołnierze innych rodzajów wojsk.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Bundeswehra wyrzuca ekstremistów”: Niemiecki resort obrony likwiduje elitarną jednostkę wojskową. W tle skandal z ekstremistami, którzy byli żołnierzami tej jednostki. „Niemiecka armia wdraża plan przeciwdziałania ekstremizmowi w swoich szeregach, 1 sierpnia oficjalnie rozwiązana zostanie 2. Kompania Jednostki Sił Specjalnych (KSK), w której znaczna część żołnierzy przejawiała skrajnie prawicowe poglądy. [...] Wiadomo, że to niejedyny krok w toczącej się sprawie, gdyż przejawy ekstremizmu i skrajnych zachowań potwierdzono także w pozostałych rodzajach niemieckich sił zbrojnych. Problemy wizerunkowe niemieckiej armii trwają od wielu lat.”


Reklama

Komentarze

    Reklama