Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Chaos w MON po anulowanym przetargu na śmigłowce; Co dalej z konfliktem z Talibami w Afganistanie?; Rosyjski mechanizm prania brudnych pieniędzy na Łotwie

fot. D24
fot. D24

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Zakupowy chaos w armii”: Po anulowanym przetargu na śmigłowce, nie można się dowiedzieć niczego na temat dalszych kroków modernizacyjnych w Ministerstwie Obrony Narodowej. „Dla MON istotniejsze są ławeczki niepodległości niż nowe śmigłowce. [...] Co jakiś czas posłowie albo dziennikarze otrzymują od przedstawicieli resortu obrony wyrywkowe informacje na temat planów zakupowych”.


Mike Bruszewski, Gazeta Polska Codziennie, „Krwawy rozejm zawarty z talibami”: Analiza ostatnich wydarzeń w Afganistanie. „Talibowie niespodziewanie ogłosili trzydniowe zawieszenie broni na czas obchodów święta Id al-Fitr wieńczącego muzułmański ramadan. Pomimo to Afganistanem dalej wstrząsają terrorystyczne zamachy, a islamiści z Talibanu i tzw. Państwa Islamskiego licytują się w liczbie ataków. [...] Według gen. Johna Nicholsona, który wystąpił przed amerykańską senacką komisją ds. sił zbrojnych, oliwy do ognia dolewa Rosja. Moskwa próbuje legitymizować Taliban w celu osłabienia pozycji USA i NATO w Afganistanie, a islamiści Talibanu otrzymują rosyjską broń.”


Robert Cheda, Gazeta Finansowa, „Łotewska pralnia”: Na Łotwie trwa walka z skorumpowanymi urzędnikami, którzy pomagali rosyjskiemu wywiadowi w finansowaniu swojej dzielności na terenie Unii Europejskiej i Europie Środkowo–Wschodniej. „[...] Kreml użył suwerennego terytorium Łotwy do skrytego transferowania pieniędzy, za które rosyjscy agenci korumpowali zachodnich polityków i wpływali na opinię publiczną za pośrednictwem opłaconych mediów. Choć nie tylko, ponieważ Łotysze już udowodnili, że to z ich banków wypłynęły transze finansowe, za pomocą których w 2016 r. sfinansowano próbę zamachu stanu w bałkańskiej Czarnogórze. [...] Gdy USA zdemaskowały aferę, Moskwa nie przestała wyciągać korzyści. Teraz publicznie kompromituje Łotwę, jako niewiarygodnego i wątpliwego członka UE, a szczególnie NATO. Jak Sojusz ma bronić republik bałtyckich, skoro na czele z Łotwą są skorumpowane?”.


Reklama

Komentarze (2)

  1. pit

    Jakaś niemoc, co jest grane? Robią z gęby cholewę.

  2. Author vidmo

    Na tych laweczkach to nic tylko siąść i zapłakać nad \"dobrą zmianą\". Oczywiście jeśli przetarg na ławeczki nie zostanie anulowany. Polacy zamienili siekierkę na kijek.

Reklama