Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Budżet MON zasili LPR i budowę dróg; Historia udziału polskich żołnierzy w misjach ONZ; Polski ślad w niemieckim śledztwie; USA dominują na światowym rynku zbrojeń; Wywiad z wiceministrem spraw zagranicznych Turcji

Fot. MBDA
Fot. MBDA

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Tajne drogi budowane przez wojsko”: Resort obrony wyda w przyszłym roku 500 mln złotych na budowę dróg. Nie jest jednak w stanie wskazać, które drogi zostały już zbudowane oraz jakie dopiero będą. Z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej zostanie również przeznaczone 57 milionów złotych na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które podlega pod resort spraw wewnętrznych. „W tym roku po raz pierwszy w budżecie resortu obrony zaplanowane zostało 500 mln zł na Fundusz Dróg Samorządowych, w przyszłym zaplanowano taką samą sumę pieniędzy. Ministerstwo nie odpowiedziało nam jednak na pytania, ile w tym roku zostało wybudowanych kilometrów dróg, a także jakie to były odcinki. MON informuje nas tylko, że w latach 2019-2020 zostanie z tego budżetu wybudowanych ponad 150 km dróg.”


Marek Skolimowski, Polska The Times, „Pokojowe misje polskiego wojska poza granicami”: Historia udziału polskich żołnierzy w misjach ONZ. Autor felietonu podkreśla jak dzięki misjom ONZ Polskie Wojsko zdobyło doświadczenie bojowe oraz jak rany i kontuzje wpłynęły na samych żołnierzy. „Żołnierze Wojska Polskiego nieprzerwanie od 1953 roku, począwszy od służby w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych - wokół 38 równoleżnika w Korei, uczestniczą w misjach pod błękitną flagą ONZ, a obecnie i w natowskich operacjach stabilizacyjnych, szkoleniowych i logistycznych, a także siłach porządkowych i logistycznych Unii Europejskiej. W sumie w operacjach i misjach poza granicami kraju uczestniczyło ponad 100 tysięcy polskich żołnierzy, których służba była wysoko oceniana za profesjonalizm i zaangażowanie.”


Andrzej Dworak, Polska The Times, „Okrutny mord w berlińskim parku. Powtórka Skripala i polski ślad”: Podsumowanie śledztwa niemieckich służb w sprawie morderstwa Czeczena z Gruzji. Za morderstwem miała stać specjalna grupa złożona z funkcjonariuszy rosyjskiego wywiadu. „[...] Ze względu na brak współpracy Moskwy z Niemiec wydalono dwóch pracowników ambasad Rosji. Rosjanie odrzucają oskarżenia i zapowiadają retorsje, ale wygląda na to, że w Europie działa grupa rosyjskich zabójców likwidująca wrogów Moskwy... W tej historii jest też polski ślad - glock 26. z którego zastrzelono Czeczena, zabójca otrzymał podczas podróży z Warszawy do Berlina.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Amerykańskie firmy zdominowały rynek uzbrojenia”: Pomimo hegemonii amerykańskich firm zbrojeniowych, na liście 100 największych koncernów znalazło się 27 podmiotów z Europy, które były odpowiedzialne za sprzedaż sprzętu o wartości 102 miliardów dolarów. „Według najnowszego raportu Międzynarodowego Instytutu Studiów dla Pokoju w Sztokholmie (SIPRI) sto największych koncernów zbrojeniowych w ubiegłym roku sprzedało sprzęt wojskowy wart 420 mld dol. Jest to wzrost sprzedaży o 4,6 proc. w porównaniu z rokiem 2017. W czołówce jest pięć firm amerykańskich, które odpowiadają za 35 proc. sprzedanego uzbrojenia.”


Marcelina Szumer, Gazeta Wyborcza, „Nie dziwcie się frustracji Erdogana”: Wywiad z Farukiem Kaymakcim, wiceministrem spraw zagranicznych Turcji. „Turecki prezydent pyta: Nie chcecie przyjąć uchodźców, nie chcecie partycypować w kosztach ich utrzymania, nie chcecie walczyć przeciwko ISIS czy kurdyjskim organizacjom terrorystycznym, więc czego w końcu chcecie?”


Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, „Jak okiełznać Donalda Trumpa”: Amerykański kongres przegłosował ustawę zabraniająca prezydentowi podejmowania samodzielnie decyzji o opuszczeniu NATO przez USA. Donald Trump miał kilkakrotnie taki pomysł konsultować ze swoimi doradcami ds. bezpieczeństwa. „Komisja Senatu USA przegłosowała projekt ustawy, która uniemożliwi Trumpowi wycofanie kraju z NATO. Inicjatywa ta jest równie ważna dla transatlantyckiej obronności, jak przegłosowanie w Izbie Reprezentantów budżetu Pentagonu. [...]  w środę senacka komisja ds. zagranicznych jednogłośnie przegłosowała projekt ustawy wiążącej prezydentowi ręce. - Mówi ona wyraźnie, że nie może on wycofać kraju z NATO bez zgody Kongresu.[...]”


Reklama

Komentarze (1)

  1. As

    Agencje zatrudnienia potrafią fikcyjnie zameldować po 700 przybyszów ze wschodu w jednym mieszkaniu, zatem skąd służby mogą wiedzieć co tacy niby przybysze zarobkowi robią w polsce i ile ich gdzie jest?

Reklama