Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Brytyjski szef spraw zagranicznych o brexicie i członkostwie w NATO; Już dziś MON podpisze umowę na dostawę F-35

Fot. Cpl. Anne Henry/USMC
Fot. Cpl. Anne Henry/USMC

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Dominic Raab, Rzeczpospolita, „Zostają wspólne sprawy i wartości”: Brytyjski minister spraw zagranicznych, zapewnia, że pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, niezmiennie pozostaje w Sojuszu Północnoatlantyckim. „Jest jeszcze NATO. Współpraca ta ma kluczowe znaczenie dla stabilności międzynarodowej, pomaga nam stawiać czoła globalnym wyzwaniom i coraz lepiej realizować nasze wspólne cele. [...] W ramach współpracy w NATO brytyjscy marynarze, żołnierze i piloci działają dziś obok naszych bałtyckich sojuszników, odstraszając potencjalnych przeciwników i chroniąc nas na wypadek rosyjskiej agresji - na morzu, lądzie i w powietrzu.”


Jan Przemyłski, Gazeta Polska Codziennie, „Najlepszy samolot świata obroni polskie niebo”: Już dzisiaj prezydent Andrzej Duda wraz z ministrem obrony narodowej - Mariuszem Błaszczakiem - wezmą udział w uroczystym podpisaniu umowy na zakup 32 samolotów bojowych piątej generacji F-35. Opozycja parlamentarna sugeruje, że resort obrony nie przeprowadził procedur przetargowych przy zakupie amerykańskich maszyn i złoży wniosek o kontrolę do NIK. „[...] O komentarz do postawy opozycji poprosiliśmy przewodniczącego sejmowej komisji obrony narodowej Michała Jacha. - Oskarżenia opozycji można traktować jak żart. Były również zarzuty, że nie ogłoszono przetargu i nie zaproszono innych producentów. Jak można zapraszać kogoś do dialogu na temat technologii, jeżeli nikt nie oferuje porównywalnych maszyn?”


 

Reklama

Komentarze (1)

  1. BUBA

    Dzis jest wiekie swieto

Reklama