Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Autosan rozstanie się z wojskiem?; Czy wojska NATO zostaną w Afganistanie?; Wywiad z wiceprezesem MBDA; Rozpoczyna się Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa 2021
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Autobusy z Sanoka muszą sobie poradzić bez wojska”: Po głośnym przejęciu przez PGZ Autosanu, zbrojeniówka szuka sposobu na odsprzedanie akcji przedsiębiorstwa. „Artyleria z HSW i radarowy PIT-Radwar nie chcą już dopłacać do Autosanu. Właściciele zakładów z Sanoka chcą sprzedać swoje udziały w autobusowej firmie. [...] Według wyjaśnień PGZ zamiar wycofania się z Autosanu wynika z faktu, że obronna grupa kapitałowa koncentruje się obecnie na produkcji sprzętu wojskowego, natomiast sanocka spółka <<funkcjonuje w odrębnym, komercyjnym segmencie rynku autobusowego>>. Dlatego też właściciele - HSW oraz PIT-Radwar - uznali, że szansy na rozwój sanockie Autobusy powinny szukać raczej poza PGZ, wykorzystując możliwości, jakie dają własne konstrukcje pojazdów ekologicznych.”
Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Talibowie nie wypełniają umowy”: Czy żołnierze NATO zostaną w Afganistanie pomimo porozumienia z Talibami? „Sekretarz generalny NATO przekonuje, że wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego powinny pozostać w Afganistanie. Na mocy porozumienia z talibami wszyscy zagraniczni żołnierze mieliby opuścić ten kraj do maja. [...] Jens Stoltenberg jeszcze przed wczorajszą wideokonferencją Sojuszu Północnoatlantyckiego, w której udział wzięli ministrowie obrony krajów członkowskich, przekonywał, że talibowie nie dotrzymali wszystkich obietnic, które złożyli podczas podpisywania ubiegłorocznego porozumienia z USA. Dlatego, w jego opinii, siły NATO powinny jeszcze pozostać w tym kraju.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Rozmowy ws. programu <<Narew>> są zaawansowane”: Wywiad z Jimem Price’em, wiceprezesem firmy MBDA ds. sprzedaży eksportowej w Europie. „[...] Obecnie czekamy tylko na ostateczną decyzję o uruchomieniu projektu <<Narew>>. Nawet w minionym roku, przy wszystkich globalnych zakłóceniach spowodowanych przez pandemię COVID-19, dzięki naszemu biuru i zespołowi w Warszawie byliśmy stale zaangażowani w wymianę informacji z przedstawicielami strony polskiej na temat naszej propozycji w programie „Narew": parametrów taktyczno-technicznych systemu, transferu technologii i wiedzy do Polski, przygotowania krajowego przemysłu do produkcji, wsparcia procesu uzyskania nowych kompetencji i tworzenia miejsc pracy. To bardzo korzystna oferta dla Polski.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Pandemia zdominowała MCS 2021”: Rozpoczyna się Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, która odbędzie się w formie online ze względu na pandemię. „Dzisiaj rozpoczyna się 57. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Ze względu na pandemię tegoroczna edycja tego wydarzenia odbędzie się online. To właśnie kwestia koronawirusa i jego negatywnych skutków będzie tematem przewodnim. Na agendzie znajdą się też kwestie poprawy stosunków transatlantyckich. [...] Przed rozpoczęciem Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa publikowany jest tzw. raport bezpieczeństwa. Wyznacza on najważniejsze tematy, które znajdą się na agendzie. W tegorocznym wydaniu publikacji, noszącym tytuł <<Polipandemia>>, możemy przeczytać, że koronawirus wywołał kryzys zdrowotny, któremu towarzyszą różne inne pandemie, w tym pandemie biedy i głodu, nacjonalizmu i autorytaryzmu.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie