Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Agencja Mienia Wojskowego wspiera eksport polskiej broni; Podejrzane ruchy rosyjskich okrętów podwodnych; NATO chce więcej żołnierzy w państwach bałtyckich; Serbia modernizuje armię we współpracy z Rosją

Piątkowy przegląd prasy pod katem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Superagencja sprzeda polską broń": Agencja Mienia Wojskowego od października nie tylko została zrestrukturyzowana, ale również pozyskała nowe uprawnienia. Do tychże należy teraz wspieranie polskiego eksportu broni w ramach rządowego programu.


Michael Evans, Polska, "Rosja myszkuje po oceanach, Putin może pozbawić pół świata internetu": Okręty podwodne Federacji Rosyjskiej zostały wypatrzone przez wywiady państw NATO podczas niepokojących manewrów w miejscach zlokalizowania światłowodów dostarczających energię elektryczną oraz usługi telekomunikacyjne - w tym internet. Rozważane są możliwości nie tylko umyślnego zniszczenia przez Rosjan kabli w trakcie zaostrzenia konfliktu z NATO, ale również podpięcia podsłuchów na linie łączące Pentagon z resztą świata.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Dodatkowy oddział wojsk NATO trafi do Polski": Niemcy próbują blokować inicjatywę Sojuszu wsparcia granic państw bałtyckich dodatkowymi żołnierzami z USA. "Zdaniem amerykańskiego dziennika The Wall Street Journal, władze NATO sondują możliwość wysłania do czterech państw Sojuszu graniczących z Rosją - Polski, Litwy, Łotwy i Estonii - dodatkowych oddziałów wojsk, składających się z od 800 do 1000 żołnierzy. Pomysł nie podoba się Berlinowi, który chce, by bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO bronił tylko jeden dodatkowy oddział."


KW, Gazeta Polska Codziennie, "Serbia woli Rosje od NATO": Władze w Belgradzie upatrują w Rosji sojusznika, nie tylko politycznego chcącego zając Kosowo tak jak Rosja - Krym,  ale również militarnego.  "Przebywający w Moskwie premier Serbii Aleksandar Vućić zamierza podpisać z Rosją specjalne porozumienie, na mocy którego FR dozbroi serbską armię m.in. ciężką artylerię oraz systemami obrony przeciwlotniczej. Umowa może całkowicie przekreślić szanse Serbii na wejście do UE." 


 

Reklama

Komentarze

    Reklama