Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PGZ w pierwszej fazie Wisły

Szef MON Mariusz Błaszczak podczas podpisania umowy na pierwszą fazę programu Wisła. Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.
Szef MON Mariusz Błaszczak podczas podpisania umowy na pierwszą fazę programu Wisła. Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.

Polska Grupa Zbrojeniowa weźmie udział w realizacji pierwszej fazy programu Wisła. –Wyznaczenie PGZ przez rząd Polski jako offsetobiorcy i partnera w realizacji pierwszego etapu Wisły to dla Grupy wielka szansa, ale również ogromne wyzwanie. Dzięki tej pracy, inwestycjom oraz transferowi kompetencji, dostarczymy komponenty do realizacji fazy pierwszej i utworzymy w naszych zakładach warunki do skutecznego wchłonięcia newralgicznej dla sukcesu całego programu technologii z jego drugiej fazy – niskokosztowego efektora – powiedział po podpisaniu umowy prezes Jakub Skiba.

Prezes PGZ zaznaczył, że grupa intensyfikuje przygotowania do realizacji programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. Połączenie tych dwóch systemów ma zapewnić Polsce warstwowy i zintegrowany system obrony powietrznej.

Równocześnie intensyfikujemy nasze działania dotyczące programu Narew, czyli kolejnej warstwy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - systemu krótkiego zasięgu. Synergia tych dwóch programów, dzięki zaangażowaniu w oba polskiego przemysłu, pozwoli nam na rozłożenie nad Polską wielowarstwowego parasola, chroniącego przed wszelakimi środkami napadu powietrznego i zagrożeniami z powietrza, takimi jak samoloty czy rakiety balistyczne krótkiego zasięgu

prezes PGZ dr Jakub Skiba

W komunikacie PGZ przypomniała, że 23 marca podpisano powiązane z umową na dostawy pierwszej fazy programu Wisła porozumienia offsetowe o wartości 950 mln zł. Dodatkowo szacuje się, że w wyniku zamówień od zagranicznych podmiotów oraz Ministerstwa Obrony Narodowej, grupa może uzyskać nawet 1,4 mld zł.

Jednym z elementów pierwszej fazy programu Wisła jest pozyskanie szesnastu wyrzutni M903. W wyniku negocjacji międzyrządowych PGZ ma otrzymać technologie i know-how pozwalające na uzyskanie ponad 90 proc. udziału w produkcji wyrzutni i jej komponentów, a wszystkie baterie będą wyposażone w wyrzutnie, których znaczna część powstanie w krajowym przemyśle obronnym. Zgodnie z deklaracją grupy takie rozwiązanie ma obniżyć koszt cyklu życia wyrzutni M903. Za ich eksploatację i modernizację będą odpowiadać spółki PGZ.

Również inne elementy systemu Wisła mają powstać w Polsce: pojazdy, elementy łączności i podsystemu dowodzenia, produkowane w spółkach PGZ. Docelowo, Grupa dostarczy także radary dalekiego zasięgu P18PL posiadające zdolność wykrywania celów o obniżonej wykrywalności, tzw. stealth, oraz PCL-PET, czyli systemy radiolokacji pasywnej. Sensory te będą pełnić funkcję radarów wstępnego wykrywania dla zestawów Wisła i Narew, zwiększając ich skuteczność i zdolność przetrwania na polu walki.

Przypomnijmy, że w drugiej fazie programu Wisła z zestawem mają być zintegrowane pocisk niskokosztowy i radar dookólny. Obie te technologie mają być transferowane do Polski, a ich skuteczne wdrożenie przesądzi o powodzeniu programu tak z wojskowego, jak i przemysłowego punktu widzenia. W drugiej fazie planowana jest też integracja polskich radarów z systemem IBCS.

Konsorcjum odpowiadające za realizację programu Wisła po stronie PGZ składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A., Huty Stalowa Wola S.A., MESKO S.A., PIT-Radwar S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Jelcz Sp. z o.o., Autosan Sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., PCO S.A, oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. Część spółek PGZ będzie realizować prace jako poddostawcy wyżej wymienionych podmiotów.

PGZ podkreśla, że poczyniono konkretne przygotowania do realizacji drugiej fazy programu. Kluczowe ma być utworzenie certyfikowanego Centrum Administracji i Zarządzania Produkcją. Ma to być ośrodek, zajmujący się kompleksowym wsparciem i kontrolą postępów realizacji największych programów modernizacji technicznej, takich jak np. Narew.

Umowę na realizację pierwszego etapu programu Wisła podpisał szef MON Mariusz Błaszczak na terenie spółki PIT-Radwar S.A., wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Łączna wartość pierwszego etapu programu obrony powietrznej średniego zasięgu wynosi 4,75 mld USD. W uroczystości uczestniczyli m.in., prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, ambasador USA Paul W. Jones oraz prezes PGZ, dr Jakub Skiba wraz z członkami zarządu: Pawłem Pelcem i Michałem Kuczmierowskim.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (5)

  1. KrzysiekS

    To bardzo ważne żeby PGZ dobrze wykorzystała możliwości jakie daje offset na pierwszą fazę być może dużo zależeć na ile będzie mogła wykorzystać offset z drugiej fazy czy z zakupu sytemu NAREW. To wszystko jest połączone zadaniem pełnomocnika dla WISŁY nie jest tylko zakup ale i nadzór nad wykorzystaniem offsetu przy programach rakietowych WISŁA i NAREW.

  2. box

    Do Narwi i Wisły należy dookoptowac rozbudowana wersje Pilicy (4 rakiety) do każdej wyrzutni do ochrony przed dronami. Głupio by było stracić wyrzutnie za kilkadziesiąt milionów przez drona za 10tys

  3. Jacek

    Autosan wojskowe zakłady lotnicze nr 1?

    1. nieśmiertelny H-09

      Osadzą Patrioty na Autosanach. Oby się tylko Autosan nie spóźnił z ofertą (mityczne 20 minut)

  4. Marek1

    ... \"Prezes PGZ zaznaczył, że grupa intensyfikuje przygotowania do realizacji programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew\" ... CO to oznacza p. Prezesie ? Czy chodzi o zaproszenie Zarządu na wycieczkę kajakową po rz. Narew ? Pytania podstawowe : 1. Czy wybrano już ostatecznie efektor dla Narwi ? 2. Jaka będzie umowa dot. pozyskania rakiet dla polskiego SHORAD(licencja i produkcja, czy zakup rakiet z półki?) 3. Kiedy w końcu zaczną się REALNE działania zamiast propagandowych ? 4. Czy ustalono już z jakich komponentów radiolokacyjnych będzie się składać \"polska\" Narew ? 5. Jak i kiedy będą integrowane efektory z pojazdami polskiej produkcji ? Proszę przestać traktować Polaków jak stado przygłupów, którym wystarczy coś tam wybełkotać w nowomowie urzędniczej i wszyscy będą szczęśliwi.

    1. Marek

      Rozumiem, że skoro pytania zaadresowałeś do prezesa PGZ, to on decyduje o tym, jaki efektor zostanie wybrany do Narwi?

  5. Kokin

    Wszechobecne black boxy zasypią hale montażu. Montaż będzie polegać na takich samych instrukcjach jak w klockach lego.

Reklama