Paris Air Show 2019 to największa tego typu impreza z Europie oraz jedna z najważniejszych na świecie. Tegoroczny, 53. już salon lotniczy w stolicy Francji to okazja do zaprezentowania najnowszych rozwiązań. Pierwsza część materiału poświęcona była w głównej mierze samolotom. Tym razem zostaną zaprezentowane śmigłowce i maszyny bezzałogowe, które również stanowią ważną część tegorocznej prezentacji.
Wśród licznie prezentowanych śmigłowców gwiazda był z pewnością nowy lekki śmigłowiec francuskich sił zbrojnych HIL, czyli H160M Guepard, prezentowany zaledwie jako model. Nie zabrakło jednak bardziej dojrzałych konstrukcji firm takich jak Bell, Leonardo Helicopters, Airbus Helicopters czy nieco bardziej egzotyczne, jak Turkish Aerospace Industries, który zaprezentował cywilna maszynę Gokbey.
Poczesne miejsce wśród zwracających uwagę zwiedzających maszyn zajmowały też różnego typu bezzałogowce. Poczynając od maszyn rozpoznawczych czy transportowych, po najnowsze projekty dronów bojowych, mających towarzyszyć samolotom 5. i 6. generacji podczas działań bojowych.
Polecamy również drugą część fotorelacji:
Paris Air Show 2019 w obiektywie - lotnictwo i astronautyka [FOTO]
Mogliśmy mieć caracala i fabrykę. Powstanie na Węgrzech. Bedziemy mieli logistyczny (i finansowy) koszmar z kilkoma rodzajami śmiglaków.
Ten H160 wygląda na mocno nowoczesny, szkoda że Polska kupuje co pasuje politykom w danej chwili a nie krajowi...(dygresja dot. innych produktów tej firmy, które na bank spełniają bardzo wysokie standardy). Ale to już historia...
"...prezentowany zaledwie jako model".
Jest mocno nowoczesny, najnowsza maszyna ze stajni Airbusa ze wszystkimi zaletami high tech. Francuzi podjeli solidną i dalekowzroczną decyzję by
Gdyby zdjęcia miały podpisy, byłoby nieco łatwiej. O ile śmigłowce jakoś tam rozpoznaję, to jeśli chodzi o bezzałogowce, a zwłaszcza prezentowane modele, to nie mam pojęcia na co patrzę.
BSP 1: demonstrator przyszłego systemu wspierającego mysliwce 5-6 gen - taki zwiadowca i ochroniarz dla mysliwca, ale mądrzejszy :) BSP 2: Barracuda albo jego nowasza wersja - BSP o napedzie odrzutowym, głownie jako tester technologii BSP3: MALE/HALE od Leonardo....
Cóż dodac, Francja jest potęgą jesli chodzi o przemysł zbrojeniowy.
Nam nie jest potrzebny tak rozbudowany przemysł zbrojeniowy jak Francji. Pozatym, jednak francja ma ok 5-6 raz większą gospodarkę od nas.
Na dobra sprawe to zawsze byla. Moze z wyjatkiem krotkich okresow w historii ale Francja zawsze dbala o swoja armie.
Cóż dodać, wypięliśmy się na tą potęgę, ograniczając mocno konkurencję i podnosząc koszty zakupu w przyszłych programach.
W sumie jeden z 2 krajów w NATO, który ma zdolności produkcyjne praktycznie każdego rodzaju wyposażenia wojskowego.
We Francji nikt nie niszczył przemysłu zbrojeniowego przez dekady jak w Polsce
By tak twierdzić trzeba mieć dosyć powierzchownie, delikatnie mówiąc, pojęcie o tym jak wyglądała historia przemysłu zbrojeniowego we Francji.
Najlatwiej jest powiedziec, ze to wina tego kto "niszczyl". Jaki ten przemysl byl przedtem ? Na jakim etapie jest polska mysl techniczna ? Ile polskich szkol politechnicznych w topowych rankingach ? Jak Pan chce budowac jakikolwiek przemysl nie majac solidnej bazy technicznej i jasnej struktury dowodzenia. Akurat takie panstwa jak Francja, Niemcy czy USA maja solidna baze techniczna i odpowiednie elity dzieki czemu moga rozwinac nowoczesny przemysl. Tylko, ze tam nie zostaje sie prezesem z powolania politycznego a jedynie majac odpowiednie kwalifikacje, taka roznica.