Pancerny gigant inwestuje w estoński Milrem

1 czerwca 2021, 13:42
IMG_2751_2-1920x750
Fot. Milrem Robotics
Reklama

Niemiecki Krauss-Maffei Wegmann wchodzący w skład francusko-niemieckiego holdingu KNDS zakupił niemal 1/4 udziałów w estońskiej spółce Milrem Robotics, zajmującej się rozwojem i produkcją bezzałogowych pojazdów lądowych.

Zajmujący się produkcją pojazdów opancerzonych, w tym czołgów niemiecki koncern KMW, wchodzący w skład francusko-niemieckiej grupy KNDS, przejął część udziałów w estońskiej spółce Milrem Robotics, zajmującej się produkcją hybrydowych bezzałogowców oraz systemów ich zwalczania. Dokładniej KMW wykupiła 24.9% udziałów w Milrem Robotics.

Milrem podkreśla, że pozostanie samodzielną spółką, niemniej ich współpraca będzie polegała na wprowadzaniu nowych rozwiązań w zakresie Europejskiego Centrum Doskonałości Robotyki Wojskowej. Dzięki dwustronnej współpracy mają zostać wykorzystane doświadczenia obu koncernów w zakresie bojowych wozów opancerzonych oraz technologii bezzałogowych. Kooperacja zakłada m.in. łączenie rozwiązań robotycznych Milrem z platformami bojowymi, jakie dostarcza KMW. Można więc spodziewać się integracji systemów bezzałogowych z ciężkimi pojazdami, znajdującymi się w ofercie KMW.

Milrem jest najbardziej znany z opracowania i dostaw bezzałogowego systemu lądowego THeMIS, który jest wykorzystywany w siłach zbrojnych kilku państw, został też rozmieszczony w Mali w celu wsparcia żołnierzy estońskich i francuskich. Jest on zdolny nie tylko do wykonywania zadań wsparcia logistycznego i rozpoznania, ale też do działań bojowych. Robota prezentowano m.in. z bronią strzelecką, armatą 20 mm, a także przeciwpancernymi pociskami MMP. Milrem pracuje też nad autonomicznym pojazdem RCV, przedstawianym jako uzupełnienie dla klasycznych bojowych wozów piechoty.

Chcemy stać się europejskim centrum doskonałości w zakresie technologii bezzałogowych i innowacji w robotyce. Partnerstwo z KMW umożliwia dalsze innowacje w zakresie przyszłych produktów i usług, zwłaszcza w dziedzinie łączenia systemów załogowych i bezzałogowych oraz rozwiązań typu "sensor-to-shooter".

Kuldar Väärsi, dyrektor operacyjny Milrem Robotics
Reklama
Reklama

Krauss-Maffei Wegmann jako lider europejskiego rynku systemów lądowych oraz Milrem Robotics jako lider europejskiego rynku bezzałogowych systemów lądowych doskonale do siebie pasują. Nasza współpraca da nam możliwość pracy nad innowacyjnymi i nowymi rozwiązaniami, które będą miały wpływ na przyszłość przemysłu obronnego. Ponadto spodziewa się dalszej kooperacji, wynikającej z naszego udziału w KNDS (KMW+Nexter Defence Systems).

Horst Rieder, dyrektor finansowy KMW

KMW jest częścią utworzonego w 2015 roku holdingu KNDS, w skład którego wchodzi także francuski Nexter Systems. W grudniu ub.r. zdecydowano o pogłębieniu współpracy, ogłaszając restrukturyzację, według której ma powstać jeden zarząd z jedną radą nadzorczą.

Grupa skupia się obecnie na systemach lądowych, aktualnie realizując program opracowania europejskiego czołgu podstawowego MGCS (Main Combat Ground System), a także armatohaubicy samobieżnej. Jego seryjna produkcja ma rozpocząć się w połowie lat trzydziestych, natomiast wstępna gotowość operacyjna jest szacowana na początek lat czterdziestych XXI wieku. KMW ma też w ofercie istniejące platformy, jak choćby czołgi Leopard 2 i haubice PzH 2000, których jest głównym wykonawcą, oraz bwp Puma i kto Boxer, rozwijane wraz z Rheinmetallem w ramach spółek joint venture PSM i ARTEC.

Kacper Bakuła, współpraca Jakub Palowski

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Reklama
Edmund
czwartek, 3 czerwca 2021, 12:27

Niemcy uzyskują zdolności nie przez offset ale zakup akcji.

Bobi
czwartek, 3 czerwca 2021, 05:18

Niemcy maja kasę jeszcze zabraną od Juden z czasów II wojny światowej. Kupowali po wojnie i kupują dalej. O żydowską kasę rzadko kto z rodziny ofiar ma się zgłosić (wybijali rodzinami i temu mało kto ma z zabitych wtedy rodzinę dziś), odszkodowania płacił formalnie rząd, z kasy tzw. planu Marszala. A teraz wyciągają co maja ukryte narabowane i kupują od lat 80-ch.

JJ
środa, 2 czerwca 2021, 17:18

Koncept Milremu jest doskonały. Tanie modułowe w przyszłości sterowane AI roboty wojskowe, które mogą się czaić w każdych krzakach i być zabójczo skuteczne. Szkoda, że Niemcy to kupili a nie my.

Extern
środa, 2 czerwca 2021, 16:47

Czyli już w sumie wiadomo w która stronę będzie szedł ten nowy Leo3. Może nawet wyprzedzą Armatę i zamiast jedynie autonomicznej wieży zrobią w pełni autonomiczny czołg.

say69mat
środa, 2 czerwca 2021, 09:06

Ufff ... istniało całkiem realne zagrożenie, że Izarscy wykupią klejnot PGZ ... Bumar ;)))

Grzesiek
środa, 2 czerwca 2021, 22:22

Jakby wykupili to za chwilę nic by nie zostało. Tak robia firmy niemieckie z polskimi, które wykupili.

Boczek
czwartek, 3 czerwca 2021, 17:16

Z niemieckimi też. A co do Polskich to konkretnie które?

Michał
środa, 2 czerwca 2021, 08:24

Czyli za chwilę przejęcie i juz nie będzie Estoński

Edward
środa, 2 czerwca 2021, 07:12

no i widać komu niemcy są wdzięczni za 2 wojnę...

Meska
wtorek, 1 czerwca 2021, 21:17

I tak słabszy traci technologie na rzecz Niemiec i Francji. Gdy tylko jesteś miękki wewnatrz Unii to zaraz jesteś wysysany z patentów. Co by nie mówić o obecnym polskim rządzie to już nie pozwalają na to co działo się za rządów PO.

Boczek
czwartek, 3 czerwca 2021, 17:18

Oczywiście, dziś nas poszturchują Bałtowie albo aktualnie Czesi. Masz rację, za PO tego nie było.

Ach
środa, 2 czerwca 2021, 21:00

Chyba nie wiesz co piszesz :(

LMed
środa, 2 czerwca 2021, 20:57

No fakt jest lepiej dużo lepiej. To się rzuca w oczy.

BUBA
wtorek, 1 czerwca 2021, 20:33

Pancerny gigant inwestuje w estoński Milrem. A w polski przemysl jakos nikt nieche. Chciaz jestesmy waznym ogniwem w NATO.

Extern
środa, 2 czerwca 2021, 16:44

Bo co u nas było wartościowego i innowacyjnego to już wykupili i zaorali. Pamięta ktoś np. oprogramowanie Expressivo firmy IVONA do syntezy głosu? Po wykupieniu ich przez Amazona ślad po tej firmie, jej sofcie, opracowanej technologii i zespole programistycznym który to developował zaginął.

Boczek
czwartek, 3 czerwca 2021, 17:19

A było? To dlaczego nie kupowałeś i nie ratowałeś przed upadkiem?

tagore
wtorek, 1 czerwca 2021, 16:50

To nawet nie jest zaskoczenie ,że w polskim Rządzie nikt nie wpadł na taki pomysł jak Niemcy.

Monkey
wtorek, 1 czerwca 2021, 16:19

I tak sie robi interesy. U nas tylko Orlen potrafi postepować w podobny sposób, i jeszcze KGHM. WB Electronics też świetnie postapiła wykupując Radmor, a HSW wykupując Jelcza. Ale do skali działań KMW to nie da się porównać, bo u nich tak sie mysli juz od dziesiątków lat, a u nas to nowość. I oczywiście mają znacznie większe środki finansowe niz nasze firmy.

Boczek
czwartek, 3 czerwca 2021, 17:22

Orlen nakupował fabryk "latających dywanów" i musiał sprzedać na to 1/2 Lotosu. Jak padnie zostaniemy bez narodowego producenta paliw. KGHM właśnie sprzedał kopalnie w Amerykach, po czym te zaczęły być dochodowe, bo Cu poszła w górę.

po co im propaganda
czwartek, 3 czerwca 2021, 02:07

Szkoda, ze nie dodałeś PESy, Ursusa i Zelmera. KGHM spuścili i zaraz pójdą lasy państwowe. W Polsce robią interesy wszyscy tylko nie my, bo naród polski jest wrogiem.

Kazik
wtorek, 1 czerwca 2021, 16:11

Kiedy następne poważne przejęcia, np. takiego BUMARu?

wert
środa, 2 czerwca 2021, 12:45

wystarczy że Bumar zniszczyli swoimi Leoszrotami

Janka
wtorek, 1 czerwca 2021, 16:11

A mogli kupić całe PGZ :) albo chociaż Bumar. Szczytowe osiągnięcie naszej myśli technicznej

LMed
środa, 2 czerwca 2021, 20:52

Tylko po co im to całe PGZ? Bumar to już prędzej.

KrzysiekS
wtorek, 1 czerwca 2021, 15:59

No tak najpierw Niemcy pozwolili Milrem Robotics na uczestnictwo w PESCO teraz odkupili udziały a w przyszłości będą dawać pieniądze UE (pewnie ten program zaraz uzyska pierwszeństwo i większe środki) dla własnej firmy to jest biznes.

DDR
wtorek, 1 czerwca 2021, 15:55

Estończycy wyjdą na tym jak przysłowiowy Zabłocki gdyż ekopacyfistyczny Berlin będzie tera blokował sprzedaż dronów a uzbrojonych to już wogle

Tweets Defence24