Geopolityka

Ostatnie dni rebeliantów w Aleppo? Bojownicy wycofują się z kolejnych dzielnic

Mapa: Defence24.pl
Mapa: Defence24.pl

13 km2 wobec 55km2 sprzed trzech tygodni - to obecny stan posiadania sił antyrządowych w Aleppo. Wojsko syryjskie jest o krok od całkowitego wyzwolenia miasta. Jednak prezydent Syrii, Baszar al-Asad podkreśla, że nie oznacza to końca wojny domowej.

4 grudnia siły rządowe i szyickie siły paramilitarne wyparły ekstremistów z obszarów przyległych do międzynarodowego portu lotniczego Aleppo. Było to możliwe dzięki zdobyciu dzielnicy Mdżassar. Tego samego dnia siły antyrządowe porzuciły pozycje w sąsiadującej dzielnicy Dahrit Awwad oraz Halwanijja.

Rosja ogłosiła gotowość do rozmów z Stanami Zjednoczonymi dt. wycofania się rebeliantów z Aleppo. Jednak dowódcy batalionów islamskich ogłosili, iż będą walczyć do samego końca. Zgodzili się natomiast na otwarcie korytarzy humanitarnych dla cywilów.

W następnych dniach siły rządowe okrążyły i zdobyły dzielnicę Sza’ar, co umożliwiło atak na część Starego Miasta kontrolowanego przez rebeliantów. W dzielnicach toczą się walki w wąskich uliczkach pomiędzy gruzami i zniszczonymi szkieletami budynków. Jednak bojownicy nie są w stanie nawiązać długotrwałej wymiany ognia i poddają kolejne ulice.

Na terenach odbitych z rąk rebeliantów odnajdywane są magazyny z amunicją, żywnością oraz paliwem. Wywołuje to niezadowolenie ze strony cywilów, którzy cierpią ze względu na dramatyczne warunki humanitarne. Dotychczas wschodnie Aleppo opuściło 80 tys. cywilów, a pod zaciskającym się pierścieniem oblężenia nadal pozostaje ok. 10 tys. osób.

Po tym jak w nocy z 6 na 7 grudnia tereny Starego Miasta wokół Cytadeli z historycznym Meczetem Umajjadów zostały zdobyte przez siły rządowe, opozycja poprosiła o 5-dniowe zawieszenie broni w celu ewakuowania cywilów. Rosja, która wraz z Chinami zawetowała dwa dni wcześniej projekt rezolucji RB ONZ dt. wprowadzenia 7-dniowego zawieszenia broni, odrzuciła wezwanie. Zachód potępił Moskwę za bombardowania, odrzucenie rezolucji i apeli ekstremistów o wstrzymanie broni. Tymczasem Rosja wysyła do Aleppo pomoc humanitarną oraz saperów do rozminowania budynków na terenach z których wyparto rebeliantów.

Po przejęciu przez syryjską armię Starego Miasta, rebelianci utracili kontrolę nad dzielnicami Bal an-Nadżrab, Madżra, Szjch Lufti oraz As-Salhin. Opór nadal stawiany jest w dzielnicy Szajch Sa’id. Linia frontu zbliża się do kolejnych dzielnic takich jak Fardus, Sukkari, Bustan al-Kasr i Ard as-Sabbagh.

Wczoraj wieczorem Sekretarza Stanu USA Johna Kerry’ego spotkał się w Hamburgu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Politycy rozmawiali o kryzysie humanitarnym, a John Kerry wyraził nadzieję osiągnięcia porozumienia ws. Aleppo. W międzyczasie prezydent Syrii Baszar al-Asad zaznaczył, iż zwycięstwo w Aleppo będzie przełomem w trwającej ponad pięć lat wojny domowej, jednak nie oznacza ono jej zakończenia.

Wschodnie Aleppo jest oblegane przez siły rządowe od trzech miesięcy. 15 listopada ruszyła syryjska ofensywa przy rosyjskim wsparciu. Początkowe plany mówiły o wyparciu rebeliantów z Aleppo do 20 stycznia 2017 r. czyli momentu kiedy na  urząd prezydenta USA zaprzysiężony ma zostać Donald Trump. Wiele na to wskazuje, syryjskie siły rządowe osiągną ten cel już za kilka dni.

Artur Rosiński

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.