Ostatnia enklawa ISIS w Syrii wkrótce upadnie?

8 marca 2019, 08:37
DhFLWsnU8AA1J-9
Fot. SDF Twitter
Reklama

Setki bojowników Państwa Islamskiego poddały się w środę w wyniku ofensywy Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) w ostatniej syryjskiej enklawie dżihadystów - wiosce Baguz w pobliżu granicy z Irakiem - podał Reuters, powołując się na tamtejsze dowództwo wojskowe.

Według Reutersa 400 innych dżihadystów zostało zatrzymanych przy próbie ucieczki z Baguzu. Na razie nie wiadomo, ilu bojowników IS znajduje się jeszcze na obleganym przez SDF obszarze, ale ocenia się, że ich ogólna liczba na tym terenie znacznie przewyższyła szacunki dowództwa SDF. W miniony weekend SDF przeprowadziły zmasowaną ofensywę na Baguz, ostatnią znaczącą enklawę samozwańczego kalifatu w Syrii. Dowodzony przez Kurdów sojusz wspiera międzynarodowa koalicja przeciwko IS z USA na czele. Wcześniejsza ofensywa na Baguz rozpoczęła się na początku lutego, ale po kilku dniach wstrzymano ją. Powodem była próba ewakuacji tysięcy cywilów, których dżihadyści używają jako żywych tarcz.

Enklawa dżihadystów w Baguzie na wschodnim brzegu Eufratu jest ostatnim zaludnionym obszarem, który kontrolują. Chociaż odzyskanie Baguzu będzie kamieniem milowym w kampanii przeciwko IS, ugrupowanie to, stosujące partyzanckie metody walki i wciąż jeszcze kontrolujące część pustynnych terenów na zachód od Eufratu, jest - jak pisze agencja Reutera - nadal postrzegane jako poważne zagrożenie.

Samozwańczy kalifat IS w Iraku i Syrii rozpadł się pod naporem sił rządowych i międzynarodowych, ale bojownicy tej radykalnej organizacji nadal działają w pustynnych regionach przygranicznych i dokonują ataków. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24