Siły zbrojne

Orkany odpaliły rakiety przeciwokrętowe [FOTO]

Fot: bsmt Łukasz Lewandowski
Fot: bsmt Łukasz Lewandowski

Załogi polskich zmodernizowanych okrętów rakietowych typu Orkan wykonały pierwsze w historii strzelania przeciwokrętowymi pociskami RBS 15 Mk3. 

Jak podaje Dowództwo Generalne RSZ, przez dwa dni (31.08 i 01.09) morski poligon rakietowy koło Härnösand w Szwecji stał się miejscem, gdzie załogi okrętów rakietowych OORP Orkan i Piorun sprawdziły swoje wyszkolenie i przygotowanie do wykonania głównego zadania ogniowego. Dla załóg okrętów rakietowych był to swoisty chrzest, do którego marynarze przygotowywali się przez cały rok szkoleniowy.

image
Fot: bsmt Łukasz Lewandowski

Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie zdolności rażenia pocisków RBS 15 Mk3 na dużych odległościach oraz zgranie załóg OORP Orkan i Piorun. Okręty gdyńskiej flotylli przygotowują się w ten sposób do faktycznych operacji bojowych na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Strzelania rakietowe na szwedzkim poligonie to najważniejsze przedsięwzięcie szkoleniowe 3 Flotylli Okrętów w 2021 roku. Gratuluję załogom okrętów, ponieważ to wasze wyszkolenie i przygotowanie, które niejednokrotnie decydują o sile okrętu, przyczyniło się do pełnego sukcesu, jakim było przeprowadzone strzelanie rakietowe. Bravo Zulu! Tak trzymać! - podsumował dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, który obserwował sprawdzian OORP Orkan i Piorun.

Ćwiczenia w Szwecji to nie tylko strzelania, ale również spora operacja logistyczna i zabezpieczenie działań bojowych. W ćwiczeniu, oprócz okrętów rakietowych projektu 660M zaangażowane były także: fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, okręt ratowniczy ORP Lech oraz zbiornikowiec ORP Bałtyk.

Strzelania rakietowe obserwowali m.in.: Szef Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej kontradmirał Krzysztof Zdonek, dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, dowódca Gdyńskiego Dywizjonu Okrętów Bojowych komandor Radosław Hurbańczuk oraz delegacja oficerów Dowództwa Generalnego i Operacyjnego RSZ.

Głównym zadaniem okrętów rakietowych typu Orkan jest wykonanie uderzeń rakietowych na okręty nawodne i statki przeciwnika, zwalczanie środków napadu powietrznego, osłona przeciwokrętowa oraz przeciwlotnicza własnych okrętów nawodnych i statków, a także patrolowanie i ochrona szlaków komunikacyjnych oraz wyznaczonych rejonów. W latach 2008 i 2009 okręty projektu 660 zostały poddane gruntownej modernizacji. Obecnie są one jednymi z najnowocześniejszych jednostek w swojej klasie na Bałtyku. Wyposażone zostały między innymi w system bojowy Tacticos, radary wykrywania (Sea Giraffe) i kierowania ogniem (Sting E0). Głównym uzbrojeniem okrętów są wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych przystosowane do przenoszenia uzbrojenia typu RBS 15.

image
Fot: bsmt Łukasz Lewandowski

W skład 3. Flotylli Okrętów wchodzą trzy jednostki projektu 660M: OORP Orkan, Piorun i Grom skupione w Gdyńskim Dywizjonie Okrętów Bojowych. Okręty przeszły modernizację w latach 2008 i 2009. Na ich wyposażeniu są pociski RBS-15 Mk 3, dysponujące aktywnymi głowicami radiolokacyjnymi, o zasięgu ponad 200 km, a także współpracujące z nimi radary Sea Giraffe i system zarządzania walką Tacticos. Każdy z Orkanów może przenosić do ośmiu rakiet tego typu. 

image
Fot: bsmt Łukasz Lewandowski 

Komentarze