Reklama

Legislacja

Opioła: bliższa współpraca służb w sprawach antykorupcyjnych i kontrwywiadowczych w gospodarce

Fot. policja.pl

Służby specjalne, które w zakresie swoich działań mają sprawy gospodarcze – ochronę antykorupcyjną i kontrwywiadowczą, współpracują ze sobą lepiej i bliżej – uważa przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS).

Komisja spotkała się we wtorek z szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernestem Bejdą, wiceszefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk. Norbertem Lobą i wiceszefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego ppłk. Markiem Utrackim. Rozmowa dotyczyła zabezpieczenia dużych kontraktów państwowych w latach 2016-17.

"Rozmawialiśmy o tym, co służby zrobiły przez dwa lata. Tu nastąpiła zmiana podejścia do ochrony ważnych przedsiębiorstw i spółek Skarbu Państwa, procesów prywatyzacyjnych i innych ważnych z punktu widzenia państwa" – powiedział PAP Opioła.

Jak relacjonował, komisja rozmawiała o kwestiach antykorupcyjnych z punktu widzenia CBA, o sprawach kontrwywiadowczych i interesów ekonomicznych państwa w ocenie ABW oraz o sprawach dotyczących dużych zamówień dla wojska z punktu widzenia Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

"W tym obszarze wymiana informacji i współdziałanie idą do przodu" – zapewnił Opioła.

W rozmowie z Defence24.pl przewodniczący komisji zaznaczył, że kontrakty obronne są pod nadzorem nie tylko SKW.

Służby specjalne, które w zakresie swoich działań mają sprawy gospodarcze – ochronę antykorupcyjną i kontrwywiadowczą – współpracują ze sobą lepiej i bliżej – uważa przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS).

przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS)

Według posła jednym z działań usprawniających tę współpracę, było stworzenie jednolitej bazy danych i informacji wewnątrz służb dla CBA i ABW w sprawach antykorupcyjnych. "Dzięki temu przeanalizowano w ramach polityki antykorupcyjnej różnego rodzaju procesy, umowy, żeby monitorować zachodzące procesy w ich trakcie, a nie działać post factum" – powiedział PAP przewodniczący komisji.

Opioła wyjaśnił, że nie można mówić o liczbie spółek, które objęte są takimi działaniami antykorupcyjnymi i kontrwywiadowczymi służb. Jak tłumaczył, bardziej chodzi o konkretne sektory gospodarki, jak informatyka, energetyka i zbrojeniówka.

PAP/RAL

Reklama

Komentarze

    Reklama