Geopolityka

Okręty NATO wzmacniają kraje bałtyckie

Do Kłajpedy wpłynął stały zespół przeciwminowy NATO w tym estoński niszczyciel min – ENS „Admiral Cowan”- fot. M.Dura
Do Kłajpedy wpłynął stały zespół przeciwminowy NATO w tym estoński niszczyciel min – ENS „Admiral Cowan”- fot. M.Dura

Pięć okrętów stałego zespołu przeciwminowego NATO SNMCG-1 przybyło 2 maja br. do portu w Kłajpedzie, zaznaczając obecność sił morskich sojuszu w państwach bałtyckich.

Do portu weszła wcześniej zapowiadana, międzynarodowa eskadra sił przeciwminowych, w skład której wchodzą obecnie: norweski okręt dowodzenia i wsparcia logistycznego HNoMS „Valkyrien”, norweski trałowiec HNoMS „Otra” oraz trzy niszczyciele min: holenderski HNLMS „Makkum”, belgijski BNS „Bellis” i estoński ENS „Admiral Cowan”. Zespół będzie wizytował różne porty krajów bałtyckich uczestnicząc również w faktycznym poszukiwaniu min przy brzegach Łotwy.

To kolejny sygnał wysłany do Rosji, że NATO bardzo poważnie podchodzi do obowiązku wspólnej obrony. Siły przeciwminowe są o tyle ważne w obecnym okresie, że pozwalają zabezpieczyć szlaki komunikacyjne, ale również ewentualnie pomóc w ich przerwaniu stawiając zagrody minowe.

Przybycie zespołu NATO na Litwę zbiegnie się w czasie z wizytą dwóch francuskich niszczycieli min typu Tripartite w Gdyni: „Aigle” i „Cassiopée”. Do tego należy doliczyć obecność wzmocnionych sił lotniczych z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji i Danii w ramach operacji Baltic Air Policing oraz kilkuset amerykańskich i brytyjskich żołnierzy, którzy są systematyczni przerzucani do krajów NATO Europy wschodniej, by ćwiczyć współdziałanie.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.