Reklama

Legislacja

Nowelizacja specustawy na szczyt NATO uzyskała poparcie Senatu

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej / YouTube
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej / YouTube

Senat poparł nowelizację specustawy na lipcowy szczyt NATO w Warszawie, która zakłada m.in.: wydłużenie o dwa dni zakazu spontanicznych zgromadzeń, uprawnienie BOR do zapisu obrazu i dźwięku, wydłużenie na czas szczytu NATO czasu służby żołnierzom i funkcjonariuszom.

Za nowelą głosowało 77 senatorów, przeciw było dwóch senatorów, od głosu wstrzymało się również dwóch senatorów. Teraz nowelizacja trafi do prezydenta.

W marcu Sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych ze szczytem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, kilka tygodni później powstała nowelizacji specustawy. Według rządu ma ona zwiększyć bezpieczeństwo podczas szczytu i tuż po jego zakończeniu.

Przewiduje ona, że zakaz zgromadzeń spontanicznych będzie obowiązywał na dzień przed szczytem i dzień po jego zakończeniu – od 7 do 10 lipca. W czasie szczytu funkcjonariusze BOR będą mieli prawo do rejestrowania obrazu i dźwięku w trakcie wydarzeń związanych ze spotkaniem. Zarejestrowany materiał - niezawierający dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia - ma zostać zniszczony najpóźniej po 30 dniach.

Na czas szczytu zostanie wzmocniona obrona powietrzna, loty w pewnych rejonach zostaną ograniczone lub zakazane, do nadzoru nad przestrzenią powietrzną zostaną też skierowane samoloty rozpoznania i wczesnego ostrzegania AWACS.

Nowelizacja pozwala także – na okres szczytu - przedłużyć czas służby funkcjonariuszom policji, ABW, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR. Przewiduje także możliwość przedłużenia czasu służby żołnierzy zawodowych. Funkcjonariuszom i żołnierzom za nadgodziny zostanie wypłacony ekwiwalent.

Marcowa specustawa stanowi, że zamówienia na dostawy, usługi oraz roboty budowlane związane z organizacją szczytu NATO będą wyłączone spod prawa zamówień publicznych. Nowelizacja pozwala CBA kontrolować te zamówienia.

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się 8-9 lipca. Na jego organizację zaplanowano w budżecie ok. 160 mln zł. Na miejsce organizacji szczytu wybrano Stadion Narodowy. Przywódcy delegacji spotkają się również w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski, szefowie dyplomacji spotkają się na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim, a ministrowie obrony w Pałacu Prymasowskim.

Wybór Polski jako kraju gospodarza kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r.

PAP - mini

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. kuchart

    Kwestie bezpieczeństwa , łatwiej zabezpieczyć w tym miejscu niż w centrum. I nie zablokują tak Warszawy, a jak by coś miało się wydarzyć , to też dalej od ludzi.

    1. frugo

      Stadion wcale nie stoi na uboczu, a gdyby naprawdę o to chodziło to szczyt nie odbywałby się w Warszawie, a w jakimś ustronniejszym miejscu. Dalej jestem zdania, że szczyt powinien odbywać się na Zamku Królewskim, który można łatwo zabezpieczyć (w końcu to zamek).

  2. frugo

    Szczyt na stadionie piłkarskim... Co za wstyd. Rozumiem, że trzeba utrzymać ten obiekt wszelkimi sposobami, ale chyba są lepsze miejsca w Wawie na spotkanie przedstawicieli państw członkowskich NATO?

Reklama