Legislacja

Nowelizacja specustawy na szczyt NATO uzyskała poparcie Senatu

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej / YouTube
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej / YouTube

Senat poparł nowelizację specustawy na lipcowy szczyt NATO w Warszawie, która zakłada m.in.: wydłużenie o dwa dni zakazu spontanicznych zgromadzeń, uprawnienie BOR do zapisu obrazu i dźwięku, wydłużenie na czas szczytu NATO czasu służby żołnierzom i funkcjonariuszom.

Za nowelą głosowało 77 senatorów, przeciw było dwóch senatorów, od głosu wstrzymało się również dwóch senatorów. Teraz nowelizacja trafi do prezydenta.

W marcu Sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych ze szczytem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, kilka tygodni później powstała nowelizacji specustawy. Według rządu ma ona zwiększyć bezpieczeństwo podczas szczytu i tuż po jego zakończeniu.

Przewiduje ona, że zakaz zgromadzeń spontanicznych będzie obowiązywał na dzień przed szczytem i dzień po jego zakończeniu – od 7 do 10 lipca. W czasie szczytu funkcjonariusze BOR będą mieli prawo do rejestrowania obrazu i dźwięku w trakcie wydarzeń związanych ze spotkaniem. Zarejestrowany materiał - niezawierający dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia - ma zostać zniszczony najpóźniej po 30 dniach.

Na czas szczytu zostanie wzmocniona obrona powietrzna, loty w pewnych rejonach zostaną ograniczone lub zakazane, do nadzoru nad przestrzenią powietrzną zostaną też skierowane samoloty rozpoznania i wczesnego ostrzegania AWACS.

Nowelizacja pozwala także – na okres szczytu - przedłużyć czas służby funkcjonariuszom policji, ABW, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR. Przewiduje także możliwość przedłużenia czasu służby żołnierzy zawodowych. Funkcjonariuszom i żołnierzom za nadgodziny zostanie wypłacony ekwiwalent.

Marcowa specustawa stanowi, że zamówienia na dostawy, usługi oraz roboty budowlane związane z organizacją szczytu NATO będą wyłączone spod prawa zamówień publicznych. Nowelizacja pozwala CBA kontrolować te zamówienia.

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się 8-9 lipca. Na jego organizację zaplanowano w budżecie ok. 160 mln zł. Na miejsce organizacji szczytu wybrano Stadion Narodowy. Przywódcy delegacji spotkają się również w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski, szefowie dyplomacji spotkają się na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim, a ministrowie obrony w Pałacu Prymasowskim.

Wybór Polski jako kraju gospodarza kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r.

PAP - mini

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.