Reklama

Armia Stanów Zjednoczonych zamówiła 19 samolotów bezzałogowych General Atomics MQ-1C Improved Gray Eagle. Wartość kontraktu ma wynosić ponad 120 mln USD. Maszyny mają trafić do służby najpóźniej we wrześniu 2018 roku.

Obecnie US Army zamawia drony w zmodyfikowanej wersji Improved Gray Eagle. Od standardowej wersji MQ-1C Block I odróżniają się one nowym silnikiem o mocy 205 KM i wzmocnionym kadłubem. Maksymalna masa startowa wersji Improved Gray Eagle wzrosła do 1905 kg wobec 1633 kg wersji Block I. Maszyna może zabrać aż o 50% więcej paliwa, co przekłada się na długotrwałość lotu większą aż o 23 godziny. Dodatkowo pod kadłubem samolotu można zamontować także zbiornik na 225 litrów paliwa lub zestaw sensorów. Samoloty Improved Gray Eagle mogą przenosić cztery rakiety AGM-114 Hellfire lub taką samą liczbę bomby kierowanych GBU-44/B Viper Strike. Technologia manned-unnmanned teaming (MUM-T) umożliwia sterowanie dronami MQ-1C i korzystanie z ich sensorów przez załogi śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache Guardian.

Armia USA zamówiła pierwszą partię 19 dronów MQ-1C Improved Gray Eagle w czerwcu br. z oczekiwanym terminem rozpoczęcia dostaw w 2017 roku. Aktualny kontrakt jest uzupełnieniem tych zakupów. Obecnie drony Gray Eagle w starszej konfiguracji są aktywnie używane w działaniach zbrojnych przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku. 

(AH)

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. dfheyik

    Amerykanie popełniają ten sam błąd który popełnili Niemcy w drugiej wojnie światowej bawią się w zawansowane technicznie zabawki, a Rosjanie poszli na wariant prostoty i ilości, na jednego Tygrysa mieli trzy T-34

    1. hej

      to jest mało istotne w tym wypadku. rosjanie z amerykanami nie będą walczyć . w tej zabawie nie o to chodzi.

    2. maruda

      Amerykanie szykuja sie do konfrontacji z Chinami, z nimi ilosciowo nie wygraja to dlatego DARPA dostala za zadanie opracowywania takich systemow,

    3. terefere

      Jedno krótkie pytanie. Jakie mieli straty? Bo szacuje się pomiędzy 20 i 27 milionów, dostęp do akt mają tylko wybrani (przychylni kremlowi) badacze tematu. Czy ta taktyka była aż tak dobra skoro spowodowała takie straty? I czy aby nie przypisujesz zbyt wielkich zasług sowietom, gdyby nie pomoc z zachodu, front zachodni, i błędy taktyczne popełniane na rozkaz samego Fuhrera, sowieci prawdopodobnie nie byli by w stanie przeprowadzić kontrofensywy.

  2. Pogan

    Najlepszy zestaw dla Polski w ramach programu Kruk i Gryf. Apache + Gray eagle. Mam nadzieje że nowy rząd, który nam grozi nie odwali czegoś w kwestii tych programów.