Reklama

Siły zbrojne

Nowa moneta z ORP „Warszawa” nadpływa

Moneta z niszczycielem rakietowym ORP „Warszawa” będzie „wodowana” 4 maja w Warszawie  – fot. NBP
Moneta z niszczycielem rakietowym ORP „Warszawa” będzie „wodowana” 4 maja w Warszawie – fot. NBP

Do monet z wizerunkami: niszczyciela ORP „Błyskawica”, okrętu podwodnego ORP „Orzeł’, krążownika ORP „Dragon”, niszczyciela ORP „Piorun” i kutra rakietowego ORP „Gdynia” już za 10 dni dołączy moneta z sylwetką niszczyciela rakietowego ORP „Warszawa”.


Tym razem uroczystość „wodowania” nie odbędzie się jednak w Gdyni, a w Warszawie – w sobotę 4 maja podczas „Majówki z MW” zorganizowanej dla mieszkańców stolicy przez Marynarkę Wojenną, NBP, dowództwo Garnizonu Warszawa oraz miasto stołeczne Warszawa. Odbędzie się ona w dwóch miejscach: w godzinach od 10:00 do 19:00 przed Dowództwem Garnizonu Warszawa na placu Józefa Piłsudskiego oraz w godzinach 13:00 – 13:30 na placu Zamkowym.

Czytaj także: Siemoniak we Francji o modernizacji armii. Będzie współpraca przemysłów obronnych?

W trakcie majówki zostanie wystawiona m.in. najnowsza torpeda do zwalczania okrętów podwodnych MU-90, sonary, łódź ratownicza, pojazdy podwodne, bezprzewodowe urządzenia łączności podwodnej, sprzęt nurkowy - w tym unikatowe, amagnetyczne aparaty nurków-minerów MW i wykrywacze metali, które służą do lokalizacji niebezpiecznych obiektów podwodnych oraz mobilna komora dekompresyjna. Od 13.00 do 13.30 na Placu Zamkowym wystąpi również Orkiestra i Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

Zobacz także nasze opracowanie: Torpeda MU-90 Impact

Na „wodowanej” monecie prezentowana jest sylwetka drugiego niszczyciela rakietowego, który nosił nazwę ORP „Warszawa” (rosyjskiego projektu 61MP/Modified Kashin), służącego pod biało-czerwoną banderą w latach 1988 – 2003. Ale jeszcze przed majówką, w oknach budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa od strony placu Józefa Piłsudskiego będzie można obejrzeć wystawę opracowaną przez Muzeum Marynarki Wojennej na temat wszystkich okrętów noszących nazwę „Warszawa”. Poza w/w niszczycielem były to: monitor rzeczny typu B (1920 – 1939) i niszczyciel rakietowy projektu 56AE/Kotlin (1970 – 1986).

Maksymilian Dura
Reklama

Komentarze

    Reklama