Norwegia podpisała umowę wojskową z USA

17 kwietnia 2021, 08:09
norway us army
Fot. U.S. Army
Reklama

Norwegia, która w Arktyce dzieli granicę z Rosją, podpisała w piątek porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie uregulowania amerykańskiej aktywności wojskowej na swoim terytorium – informuje agencja Reutera.

Porozumienie między dwoma sojusznikami NATO pozwoli USA na budowę obiektów na trzech norweskich lotniskach i w jednej bazie morskiej, ale nie będzie oznaczać powstania oddzielnych amerykańskich baz – podał rząd.

Umowa zawarta przez mniejszościowy gabinet premier Erny Solberg musi zostać jeszcze ratyfikowana przez norweski parlament.

"Porozumienie reguluje i ułatwia obecność USA, szkolenia i ćwiczenia w Norwegii, umożliwiając w ten sposób szybkie wzmocnienie Norwegii przez USA w przypadku kryzysu lub wojny" – przekazał rząd.

Stosunki między Norwegią a Rosją stopniowo poprawiały się po zimnej wojnie, ale skomplikowały się, gdy w 2014 r. Moskwa zaanektowała ukraiński Krym. Wywołało to napięcie na północy, gdzie po obu stronach granicy gromadzono siły zbrojne i dochodziło do częstszych manewrów wojskowych – zauważa Reuters. Ale oba kraje starają się współpracować w sprawach lokalnych, takich jak podróże transgraniczne i rybołówstwo.

Reklama
Reklama

Od powstania NATO w 1949 r. Norwegia jako członek założyciel Sojuszu Północnoatlantyckiego utrzymywała, że nie pozwoli na tworzenie zagranicznych baz w czasie pokoju ani na składowanie broni jądrowej, aczkolwiek mile widziane są ćwiczenia zachodnich wojsk na jej terytorium - wskazuje Reuters.

Trzeba tutaj dodać, że o ile na terenie Norwegii nie ma stałych jednostek wojsk USA, to są na nim bazy sprzętowe w ramach Marine Preopositioning Program. W Norwegii składowane są m.in. pojazdy bojowe i wsparcia US Marines, więc piechota morska może szybciej wkroczyć do działań w wypadku zagrożenia. Co ważne, zgodnie z bilateralnymi ustaleniami z USA Norwegia ponosi część kosztów utrzymania tej infrastruktury.

W latach 2017-2020 Marines utrzymywali ciągłą obecność w Norwegii. Obecnie po zmianie formuły wdrożonej w ramach nowej doktryny zastosowania piechoty morskiej na całym świecie prowadzone są okresowe ćwiczenia dynamicznego przerzutu wojsk, obejmujące nawet ponad tysiąc żołnierzy.

"Nasza współpraca z naszymi sojusznikami ciągle się rozwija. Porozumienie potwierdza bliskie relacje Norwegii z USA i potwierdza kluczową pozycję Norwegii na północnej flance NATO" – oświadczyła szefowa norweskiego MSZ Ine Marie Eriksen Soereide. "Nasza polityka dotycząca stacjonowania obcych sił na norweskim terytorium, magazynowania lub rozmieszczania broni jądrowej oraz wizyt w portach pozostaje niezmieniona" - zastrzegła.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
szukający oświecenia
niedziela, 18 kwietnia 2021, 13:35

Brutalna propaganda i zaszczucie na Rosję przypomina to z Iraku. Rosja nikogo nie napadnie chyba, że zostanie do tego zmuszona. Ussmani bardzo ciężko na to pracują. W swej rozpaczy przykładają lufę każdemu państwu do głowy. Biedna Norwegia nie ma wyjścia, tak jak nie miała Ukraina, Polska, Szwecja, Rumunia i Bułgaria. Niestety zamach stanu na Białorusi się nie udał to może ukraina rozpęta zadymę w europie. Rosja nigdy nie ruszy EU bo woli z nią handlować na co ussmani nie mogą pozwolić w imię własnej hegemoni.

Aśka
wtorek, 20 kwietnia 2021, 09:38

Rosja nikogo nie napadnie - A zielone ludziki na Krymie to z Marsa?

xzcxzfSFSFDSAFDSA
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 10:52

>>>Rosja nikogo nie napadnie - Rosja już napadła Ukrainę. Ponadto podjęła wiele wrogich kroków, przeciwko różnym Państwom. Nie mówię już o przyzwoleniu w Rosji na zabijanie ludzi.

andys
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 00:14

" W swej rozpaczy przykładają lufę każdemu państwu do głowy. Biedna Norwegia nie ma wyjścia, tak jak nie miała Ukraina, Polska, Szwecja, Rumunia i Bułgaria. " We wszystkich tych krajach pojawiaja sie ludzie lub instalacje wojskowe USA, bilateralne, nie zwiazane z NATO. Tworzona jest wiec struktura amerykańska równoległa do NATO. Ciekawe w jakim celu?

szukający oświecenia
niedziela, 18 kwietnia 2021, 13:24

Najpierw Trump podpalił świat jako zł glina, a teraz dobry glina dziadzio Biden wchodzi ze swoim wojskiem do każdego kraju gasić pożar. I tak oto europa zdobyta bez żadnego wystrzału. Niestety Rosja i Chiny muszą się jeszcze wiele nauczyć. Ponad sto lat ciągłych wojen i przewrotów ussmanów pozwoliło zebrać ogromne doświadczenie. Niestety ciągłe nieudane próby rozpętania wojny w europie i azji doprowadzają dobrego glinę do szaleństwa. Ale tak naprawdę nie chodzi tutaj o hegemonię ale o dolara i największe kłamstwo w historii ludzkości.

Wwp
sobota, 17 kwietnia 2021, 22:37

Wreszcie wszyscy widzą co sobą reprezentuje rosja - i w dodatku robią to na własne życzenie.

Smiechow
sobota, 17 kwietnia 2021, 15:16

Tym samym każdy obywatel Norwegii musi mieć świadomość ,że w przypadku wojny Rosji z USA konsekwencją decyzji demokratycznie wybranego przez siebie rządu będzie hiroszimska przesyłka..Ale kto by tam zawracał sobie głowę szczegółami, skoro "piniądz" jest w kieszeni .Jeżeli ktoś uważa, podobnie jak aplikujący społeczeństwu znieczulenie lekarze medialni ,że działania wojenne potrwają góra tydzień i że strona przegrywająca państwa autorytarnego nie użyje wszystkich środków jakimi dysponuje ,bo będzie bała się odwetu..,w pełni zasługuje na to ,co go spotka ,bo kara za bezgraniczną naiwność jest zawsze najwyższa :)

Pb
niedziela, 18 kwietnia 2021, 14:01

Rosja jak zwykle formułuje swój pacyfistyczny przekaz strasząc każdego atakiem atomowym.

AB
niedziela, 18 kwietnia 2021, 12:25

Czyli sugerujesz, że Rosja na własne życzenie zostanie zamieniona w parking?

Stamtond
niedziela, 18 kwietnia 2021, 07:36

Nie strasz. Mamy taka swiadomosc. Dlatego nawet w wiosce w ktorej mieszkam schron jest wyremontowany. A w takim magazynie jak w artykule mialem przyjemnosc byc. I robi kolosalne wrazenie.

Wania
niedziela, 18 kwietnia 2021, 07:27

....Co i tak spowoduje mniejsze szkody od rosyjskiego wojska, ktore wkroczyłoby na ich ziemie. Naiwnością, jest myślenie, że Rosja nie ma wycelowanych rakiet jądrowych we wszystkie kraje NATO i ich nie odpali. Już dawno ćwiczyła atak jądrowy na Warszawę.

Viktor
sobota, 17 kwietnia 2021, 14:29

Po tym jak oddano dawne bazy okrętów podwodnych w prywatne czytaj rosyjskie ręce

Janek
sobota, 17 kwietnia 2021, 11:23

Brawo!

Tweets Defence24