Siły zbrojne

Norwegia i Niemcy razem wzmocnią podwodne floty [AKTUALIZACJA]

Fot. Bundeswehr/Jonas Weber
Fot. Bundeswehr/Jonas Weber

Ministerstwo Obrony Norwegii poinformowało, że Niemcy będą strategicznym partnerem w zakresie dostaw okrętów podwodnych nowego typu. Jednostki zostaną oparte na konstrukcji okrętów typu 212, używanych we włoskiej i niemieckiej marynarce wojennej. W ramach wspólnego kontraktu również niemieckie siły morskie otrzymają dwie nowe jednostki, będą więc dysponować łącznie ośmioma - a nie jak pierwotnie planowano sześcioma - okrętami Typu 212.

Jak podaje w komunikacie ministerstwo obrony Norwegii, partnerstwo będzie oparte na niemiecko-norweskim wspólnym zakupie i zarządzaniu cyklem życia „identycznych, nowych okrętów podwodnych”. Zakup zostanie powiązany z „szeroką i długoterminową” współpracą sił morskich obu państw. Umowa ma objąć sześć jednostek, z tego cztery dla norweskiej i dwie dla niemieckiej marynarki wojennej.

Kooperacja obejmie między innymi szkolenia, ćwiczenia czy zakupy części zamiennych. Minister obrony Norwegii Ine Eriksen Søreide podkreśliła, że okręty podwodne to jedna z najważniejszych zdolności norweskich sił morskich. Kooperacja z Niemcami, „strategicznym partnerem” pozwoli na uzyskanie wymaganych okrętów, a jednocześnie będzie wkładem do inicjatyw „Smart defence” i współpracy sprzętowej w ramach NATO.

Czytaj więcej: Niemcy odkrywają karty. Okręt podwodny Typu 212A w Gdyni 

W ostatnim etapie norweskiego postępowania na okręty podwodne brano pod uwagę oferty z Niemiec i Francji. Resort obrony podkreśla, że zarówno okręty proponowane przez Paryż (bazująca na okrętach koncernu DCNS) jak i Berlin zostały wysoko ocenione przez Norwegów. Do ostatniego etapu negocjacji zostanie dopuszczona niemiecka strona rządowa. Najpierw zostanie zawarte porozumienie międzyrządowe, a następnie mają mieć miejsce "niemiecko-norweskie" negocjacje z koncernem TKMS. Planuje się podpisanie "wspólnego kontraktu" (obejmującego okręty zarówno dla Norwegii jak i dla Niemiec) w 2019 roku i dostawy od połowy przyszłej dekady do roku 2030. 

Norwegowie zakładają, że to pozwoli na płynne przejście z używanych obecnie okrętów podwodnych typu Ula do jednostek nowego typu. Obecnie w eksploatacji znajduje się sześć okrętów Ula, wstępnie przewidywano zakup co najmniej czterech nowych okrętów.

Z kolei niemieckie ministerstwo obrony poinformowało, że planuje zakup dwóch nowych jednostek w ramach wspólnego kontraktu. Łącznie umowa obejmie więc sześć okrętów Typu 212. Dzięki temu niemiecka flota będzie dysponowała docelowo nie sześcioma, a ośmioma jednostkami tego typu. Pozwoli to na zwiększenie realnej liczby dostępnych okrętów podwodnych gotowych do działań operacyjnych w każdym czasie, nawet wtedy gdy część z nich poddawana jest pracom remontowym. Już w ubiegłym roku resort obrony Niemiec poinformował o planie zakupu dodatkowych okrętów. Oficjalnie uzasadniono to faktem, że pierwotnie przewidywane pozyskanie sześciu jednostek nie pozwalało na uzyskanie odpowiedniego stopnia gotowości operacyjnej.

Szefowa resortu obrony podkreśla, że Norwegia ma „ewolucyjne” podejście do okrętów podwodnych, a zakup będzie oparty o istniejący projekt (Typ 212). Zwraca uwagę, że to pozwoli na uniknięcie prowadzenia szeroko zakrojonego projektu rozwojowego, i związanych z tym kosztów i ryzyk. Zakup będzie powiązany z współpracą przemysłową Niemiec i Norwegii, przy czym Oslo zamierza wykorzystać ten program jako źródło nowych możliwości dla krajowego przemysłu.

Niezależnie od tej decyzji, działania w celu ustanowienia dalszej współpracy z innymi krajami są kontynuowane, aby uzyskać jeszcze większe synergie i korzyści skali. Norwegia od kilku lat pracowała blisko z Holandią i Polską, aby stworzyć szeroką współpracę w zakresie okrętów podwodnych. Ta praca będzie kontynuowana.

Ministerstwo Obrony Norwegii

Polski resort obrony deklarował wcześniej, że wspólny zakup okrętów podwodnych z partnerem zagranicznym – w tym Norwegią – jest jednym z branych pod uwagę sposobów realizacji programu okrętu podwodnego nowego typu Orka.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.