Siły zbrojne
Nominacje na stanowiska dla generałów. Nowy szef Inspektoratu Wsparcia
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wręczył dziś nominacje na nowe stanowiska służbowe generałom Wojska Polskiego, a jednemu z oficerów na kolejną kadencję na dotychczas zajmowanym stanowisku.
Jak informuje MON, nominacje otrzymali:
- gen. bryg. Dariusz Ryczkowski z dniem 1 lipca 2019 r. wyznaczony na stanowisko szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych;
- gen. dyw. Adam Joks z dniem 8 lipca 2019 r. wyznaczony na stanowisko Dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy;
- gen. dyw. Dariusz Łukowski z dniem 8 lipca 2019 r. wyznaczony na stanowisko zastępcy szefa Sztabu Generalnego WP.
Gen. broni Michał Sikora, I Zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP, zgodnie z decyzją szefa MON został wyznaczony na kolejną kadencję na zajmowanym obecnie stanowisku.
Gen. bryg. Dariusz Ryczkowski zastąpi na stanowisku szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy gen. dyw. Dariusza Łukowskiego, który objął tę funkcję w marcu 2016 r. Dotychczasowy szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych obejmie natomiast stanowisko zastępcy Szefa Sztabu Generalnego WP.
Gen. Ryczkowski jest absolwentem Wydziału Inżynierii, Chemii i Fizyki Technicznej Wojskowej Akademii Technicznej. W 2013 roku został wyznaczony na stanowisko dyrektora Departamentu Infrastruktury MON. Zajmował też stanowiska szefa Oddziału Infrastruktury Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy oraz starszego specjalisty w Oddziale Infrastruktury Wojskowej i Ochrony Środowiska Dowództwa Sił Powietrznych.
Inspektorat Wsparcia SZ odpowiada za organizowanie i wspieranie systemu logistycznego Sił Zbrojnych, także dla jednostek przebywających poza granicami państwa, kierowanie procesem planowania i realizacji zadań wynikających z pełnienia funkcji państwa-gospodarza (HNS) i państwa wysyłającego; zarządzanie obroną terytorialną, wydzielonymi siłami inżynierii wojskowej i obrony przed bronią masowego rażenia, a także za wykonywanie zadań związanych ze zwalczaniem klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, ochroną mienia, akcjami poszukiwawczymi oraz ratowaniem lub ochroną zdrowia i życia ludzkiego i realizacją zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.
Do zadań IWSz, w tym wchodzących w zakres organizowania i wspierania systemu logistycznego, należą m.in. utrzymanie nieruchomości, realizacja inwestycji budowlanych, a także remonty i naprawy techniki wojskowej, zakupy sprzętu, części i wyposażenia w ramach modernizacji technicznej oraz pozyskiwanie środków materiałowych. W bezpośrednim podporządkowaniu Inspektoratu znajdują się m.in. Regionalne Bazy Logistyczne, Wojskowy Zarząd Infrastruktury, Stołeczny Zarząd Infrastruktury i Rejonowe Zarządy Infrastruktury.
Marek1
Degradacja potencjału bojowego WP postępuje w najlepsze, ale za to ponownie zintensyfikowano zwiększanie liczby generalicji. Jest to w sumie jednak znacznie tańszy sposób "zwiększania" wartości bojowej skansenu o nazwie WP, niż jego REALNA modernizacja techniczna i zwiększanie liczby żołnierzy. Jak widać restrykcje i ograniczenia nałożone na zwiększanie faktycznego potencjału bojowego WP NIE dotyczą liczby "wodzów".
CdM
Szef Inspektoratu Wsparcia rozesłał tej wiosny instrukcje do podległych jednostek, w której informuje, że fundusze zostały obcięte, i że mają się powstrzymywać od jakichkolwiek wydatków poza sztywnymi i najbardziej niezbędnymi.
Baczność
Pan minister nadal trzyma 11 generałów w rezerwie kadrowej. Coby tu nimi zrobic? A 2 ,kolejnych wraca z NATO
Zenek
Generałów ci u nas dostatek, ale i tych nominujemy na dobrą wróżbę.
Rzyt
Już się bałem, że standardu nie utrzyma y 1 generał na kompanie
Zawisza_zielony
Generałowie...generałowie a problemy WP jak były nierozwiązane tak są...
A.F.P.
Jak tak dalej pójdzie to będziemy mieć więcej generałów niż zwykłych żołnierzy.