Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Noktowizja z PCO S.A. dla polskiego wojska

Fot.  M.Dura
Fot. M.Dura

Inspektorat Uzbrojenia opublikował ogłoszenia o dobrowolnej przejrzystości ex ante, w których zawiadamia o przygotowywaniu do udzielenia zamówienia na dostawę wyposażenia optoelektronicznego.

Inspektorat Uzbrojenia w opublikowanych w Dzienniku Urzędowym dwóch ogłoszeniach o dobrowolnej przejrzystości ex ante zawiadamia o przeprowadzeniu negocjacji w sprawie zamówienia na dostawę noktowizorów strzeleckich PCS-5M oraz lornetek noktowizyjnych NPL-1M (ogłoszenie pierwsze) oraz gogli noktowizyjnych MU-3AM i MU-3ADM (ogłoszenie drugie). Dostawcą w obu przypadkach będzie PCO S.A, warunki stosownych umów zostały zatwierdzone odpowiednio w dniach 12 i 13 sierpnia.

W przypadku pierwszego ogłoszenia chodzi o dostawę w latach 2019-2020 noktowizorów strzeleckich PCS-5M, w liczbie 125 kompletów, w tym: w 2019 r. – 25 kompletów, w 2020 r. – 100 kompletów, a także lornetek noktowizyjnych NPL-1M, w liczbie 140 kpl., w tym: w 2019 r. – 40 kompletów i 100 kompletów w 2020 r. Całkowita wartość zamówienia (bez VAT) wynosi ponad 12,5 mln PLN.

W drugim ogłoszeniu mowa o dostawie w latach 2019-2020: gogli noktowizyjnych MU-3AM, w liczbie 119 kompletów w 2019 r. i gogli noktowizyjnych MU-3ADM, w liczbie ogółem 527 kompletów, w tym 138 w 2019 r. i 389 w 2020 r. Całkowita wartość zamówienia (bez VAT) wynosi 41 mln PLN.

W obu przypadkach jedynym kryterium udzielenia zamówienia była cena, a zamawiający - zgodnie z komunikatami zamieszczonymi w Dzienniku Urzędowym UE - zdecydował się na złożenie zamówienia z wolnej ręki, argumentując to koniecznością unifikacji sprzętowej pododdziałów - wszystkie dotychczasowe dostawy przedmiotowych wyrobów realizowane były wyłącznie przez PCO S.A.. posiadającą prawa wyłączne do dokumentacji technicznej wyrobów. Co więcej, pozyskanie innych wyrobów niż oczekiwane, od innego wykonawcy niż PCO S.A., doprowadziłoby do sytuacji, w której SZ RP eksploatowałyby różne rodzaje sprzętu tego rodzaju, posiadające różne parametry techniczne, mogące powodować niekompatybilność z pozyskanymi wcześniej. Powodowałoby to nieproporcjonalnie duże trudności techniczne w użytkowaniu i utrzymaniu sprawności technicznej, wymusiłoby konieczność stworzenia nowego, odrębnego działu podsystemu zabezpieczenia logistycznego, wymagałoby to też rozszerzenia zakresu i asortymentu zaopatrywania materiałowo-technicznego oraz utrudniłoby realizację procesu szkolenia w ośrodkach szkolenia oraz w pododdziałach bojowych Sił Zbrojnych RP.

Zamawiający dodaje, że zakup wyrobów od innego wykonawcy powodowałby konieczność przeprowadzenia dodatkowych szkoleń obsług, instruktorów, specjalistów pododdziałów remontowych oraz pozyskania dodatkowego oprzyrządowania do realizacji obsług i napraw dla nowego rodzaju wyposażenia.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (6)

  1. Head

    I kto to dostanie ? Pewnie wot bo im to się pcha wszystko to czego zawodowcy nie dostaną. W wojsku się życia żołnierzy nie szanuje

    1. Podhale Nowy targ

      21 BSP czeka

    2. bronislavus

      Bo to WOT jest bardziej mobilny/nowocześniejszy/lepiej dowodzony niż betonowa armia zawodowa. Takie są realia czy ci się to podoba czy nie.

    3. Gts

      Tak, ja natomiast mając kontakt z WOTowcami wiem, że w razie zawieruchy pierwsze co robią to pakują rodziny i wyjeżdżają razem z nimi. Myślę, więc że deklaracje w czasie pokoju zupełnie nie pokrywają się z działaniem w czasie zagrożenia.

  2. gnago

    Powinno być 10 000 na początek, A po paru latach nastepne 10000 zmodernizowane

  3. Sssssssssss

    Produkcja jak w manufakturze, zakupy jak dla koła myśliwskiego do tego wszystko trzymane pod kluczem by żołnierze nie popsuli bo to na lata a nie do używania i stan się musi zgadzać. Szkoda słów :(

    1. Obywatel Wschód RP.

      Święta racja. :)

    2. Analityk

      Bzdura. Jak byś się tym tematem interesował to byś zauważył że to jest tylko jeden z kolejnych zakupów tego typu sprzętu. Poprzedni był w zeszłym roku i też wcześniej. Jak zsumujesz zamówione ilości to wychodzi całkiem sporo.

  4. vc

    Brawo. Krok w dobrym kierunku. Ten osprzęt jest niezbędny.

    1. Tak myślę

      Ten sprzęt powinien być dla wszystkich żołnierzy którzy tego potrzebują, tylko nie na półkach magazynowych, a w użyciu na wszelkich ćwiczeniach, szkoleniach. Widzę na portalach o wojsku zdjęcia na których zwiadowcy nie posiadają nawet prostego celownika na Berylach.

  5. Sternik

    W całkiem cywilnym samochodzie mam termowizję, na nocne polowania biorę lunetę termowizyjną. Noktowizja w wojsku - gdzie sprzęt kosztuje 10x tyle co cywilny- to marnotrawstwo pieniędzy i brak szacunku dla życia żołnierzy.

    1. Walnij parę razy tą notkowizją bez obaw że coś się stanie poważnego, co jak co ale dobre notko które wytrzyma swoje jednak kosztuje.

    2. Paweł P.

      to znaczy dobrze czy niedobrze, że coś chcą kupić?

    3. mick8791

      Brak szacunku do dla życia żołnierzy? Raczej dodatkowa szansa na ich przeżycie! Poza tym jeżeli twierdzisz, że niewiele ponad 50 tys. PLN za urządzenie noktowizyjne do dużo to mówiąc delikatnie - jesteś śmieszy...

  6. Terma

    Najlepszy sklep wojskowy to baza US w Afganistanie. Pluton nabył 2xbuty po 87USD podkoszulki po 1USD rekawiczki bojowe 16USD celownik optyczny 170USD noktowizor 214USD kamizelka balistyczna 280USD szelki na zapasy 24USD nóż bojowy 35USD

Reklama