Przemysł Zbrojeniowy

Miliard z UE na technologie obronne. Skorzysta polski przemysł?

Autor. Bartłomiej Wypartowicz

Komisja Europejska opublikowała zapytanie do przemysłu i placówek naukowych w sprawie projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Obronnego w 2025 roku. W grę wchodzi ponad miliard euro w kilkudziesięciu zadaniach badawczych i rozwojowych, w obszarach od amunicji krążącej i systemów walki podwodnej, przez systemy żołnierza przyszłości, aż po systemy radarowe i medycynę pola walki.

  • Unia Europejska chce wesprzeć produkcje zbrojeniową w Europie. W ramach wsparcia do firm ma trafić ponad miliard euro.
  • Finansowane mają zyskać m.in projekty bezzałogowców, WRE oraz systemy morskie.

Europejski Fundusz Obronny to instrument funkcjonujący w perspektywie budżetowej UE na lata 2021-2027 i mający na celu wsparcie przemysłu obronnego na Starym Kontynencie. Z założenia dofinansowuje on przede wszystkim prace badawcze (gdzie możliwe jest pełne finansowanie z UE) oraz rozwojowe, gdzie konieczne jest współfinansowanie przez uczestników projektu. EDF co do zasady nie finansuje zakupów seryjnego uzbrojenia. Te są odpowiedzialnością państw członkowskich, choć od niedawna w ramach UE są też instrumenty w ograniczonym stopniu dofinansowujące wybrane wspólne zakupy (tzw. EDIRPA). Główne zadanie obecnego EDF jednak nie zmienia się i dotyczy prac badawczych oraz rozwojowych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]