Reklama

Geopolityka

NIK audytorem szczecińskiego Korpusu

Fot. ppor. Maciej Wrotniak / MON
Fot. ppor. Maciej Wrotniak / MON

NIK przejmuje rolę audytora Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego.

Jak przypomina NIK, wspomniany związek taktyczny NATO zrzesza obecnie 25 krajów (Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Kanada, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Turcja, Węgry, Wielka Brytania). "Ma on kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa naszego państwa, a także całego regionu, umiejscawiając konkretne siły Sojuszu w tej części Europy" - podkreśla Izba. Korpus utworzyły w 1999 r. trzy państwa: Dania, Niemcy i Polska.

Podczas szczytu NATO w Newport przypisano docelowo Korpusowi dowodzenie nie tylko tzw. szpicą Sojuszu, ale także jednostkami koordynacji NATO (NFIU). W 2016 Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni awansował na jednostkę wysokiej gotowości. Oznacza to, że ma być gotowy do odpowiedzi na każde zagrożenie w ciągu 48 godzin.

Zgodnie z porozumieniem zawartym w Szczecinie w 2001 roku audyt w Korpusie prowadzą rotacyjnie Najwyższe Organy Kontroli Polski, Danii i Niemiec. Zmiana następuje po trzech latach. W 2015 roku za zgodą prezesa NIK zakres audytu poszerzony został o sprawdzenie wykonania Wspólnego Wielonarodowego Budżetu Kwatery Głównej Korpusu Północno-Wschodniego, z którego finansowane są szkolenia i ćwiczenia.

W związku z przejęciem przez NIK roli audytora Korpusu (Izba wykona audyty za lata 2016-2018) w szczecińskiej kwaterze odbyło się spotkanie polskich, niemieckich i duńskich kontrolerów z przedstawicielami dowództwa jednostki. Podczas spotkania zaprezentowany został jej budżet oraz sposób finansowania. Podsumowano także ostatnie trzy lata audytu prowadzonego przez Rigsrevisionen - najwyższy organ kontroli Danii.

To niejedyny przypadek współpracy NIK z Paktem Północnoatlantyckim. W 2014 roku na prośbę Międzynarodowej Rady Audytorów NATO specjalny zespół, złożony z polskich i hiszpańskich kontrolerów, ocenił jakość nadzoru nad finansami całego Paktu Północnoatlantyckiego. Szczegółowo sprawdzona została dokumentacja dostarczona przez audytora NATO, a wybrane raporty poddane analizie i porównane ze stanem faktycznym.

Kontrola prawidłowości wydatkowania środków finansowych na sprawy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem naszego kraju, to jedno z najistotniejszych zadań NIK, zarówno z uwagi na skalę wydatków budżetowych (2 proc. rocznie na obronę narodową), jak i sytuację międzynarodową, związaną m.in. z działaniami wojennymi na terenie jednego z krajów z nami sąsiadujących, czyli Ukrainą.

Krzysztof Kwiatkowski, Prezes NIK

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Tata

    A taki audyt powinien odbyć się tam gdzieś od 1997-1998 roku, kiedy remontowano obecne Koszary Bałtyckie.