Nigeria: Mi-35 tropią terrorystów z Boko Haram

23 grudnia 2020, 08:18
840_472_matched__p83hnx_5421811original
Fot. www.facebook.com/hqnigerianairforce
Reklama
Defence24
Defence24

Wojsko nigeryjskie stara się cały czasu utrzymywać nacisk na terrorystów z Boko Haram. W tym celu prowadzone są chociażby operacje polegające na zwiększonej ilości uderzeń z powietrza na cele infrastruktury lub kolumny pojazdów wykorzystywane na co dzień przez terrorystów. Obecnie tamtejsze siły zbrojne pochwaliły się materiałem ukazującym zastosowanie rosyjskich śmigłowców uderzeniowych.

Siły zbrojne Nigerii pochwaliły się użyciem bojowym śmigłowców uderzeniowych Mi-35M. Maszyny rosyjskiej produkcji miały być wykorzystane w trakcie walk z terrorystami należącymi do organizacji Boko Haram. W udostępnionym materiale widać ostrzał konwoju złożonego z samochodów osobowych, który miał być zaatakowany w rejonie miejscowości Ajiri, znajdującej się w stanie Borno. Siedem pojazdów miało być wykorzystanych do próby przerzucenia przez terrorystów broni. Nigeryjskie śmigłowce uderzeniowe brały udział w działaniach składających się na operację Lafiya Dole.

Nigeria jest jednym z użytkowników rosyjskich maszyn Mi-35, a wspomniane statki powietrzne są częstokroć wykorzystywane do prowadzenia ataków, wsparcia działań lądowych własnych wojsk i przerzutu desantu w rejonach silnej aktywności terrorystów. Mi-35M należy do rodziny Mi-24. Wersja ta produkowana jest od 2005 roku i stanowi modernizację śmigłowca Mi-24W. Jest zdolna do transportu do ośmiu żołnierzy z wyposażeniem lub do 1500 ładunku na pokładzie. Zewnętrznie jest zdolna do przenoszenia silnego uzbrojenia kierowanego i niekierowanego. W sumie, w ostatnich latach doszło do dostaw z Rosji tego rodzaju maszyn, prowadzonych w ramach dwóch kontraktów podpisanych w 2014 i 2015 r. przez rząd nigeryjski z rosyjskim koncernem „Rosoboronoeksport”. Nigeryjczycy mieli wówczas uzyskać dostęp do dwunastu śmigłowców Mi-35M.

Trzeba również odnotować, że kolejne śmigłowce uderzeniowe Mi-35 są systematycznie reaktywowane w ramach tamtejszego lotnictwa bojowego. Wszystko w ramach planu zwiększenia zdolności uderzeniowych nigeryjskiego lotnictwa, które jest przewidziane do wywarcia presji na terrorystów z Boko Haram.

(JR)

Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Roshedo
środa, 23 grudnia 2020, 20:28

Fajne te nigeryjskie śmigłowce takie nowsze od naszych ... I uzbrojone... XD

Juras
środa, 23 grudnia 2020, 15:29

Lubię śmigłowce.

Wołodia z Olgino, trzecie biurko od okna, pewnie 60 kopiejek wpadnie
środa, 23 grudnia 2020, 12:10

Im raczej są potrzebne duże drony, niż latające na niskich pułapach śmigłowce, które można zestrzelić z manpadsa.

Kamil
środa, 23 grudnia 2020, 21:04

A co.. wymyśliłeś już Jasiu drona, który przetransportuje ośmiu ludzi

Stanley z Langley, drugi stolik od drzwi (biurek nam nie dają bo za drogie a dług coraz wyższy), pewnie 25 centów wpadnie
środa, 23 grudnia 2020, 20:51

Im-z uwagi na charakter walk potrzebne są właśnie takie śmigłowce.

Tweets Defence24