Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Niemcy wprowadzają pierwszy trójwspółrzędny radar dalekiego zasięgu

Niemcy zainstalowali w Auenhausen pierwszy radar dalekiego zasięgu GM 400 – fot. Wikimapia
Niemcy zainstalowali w Auenhausen pierwszy radar dalekiego zasięgu GM 400 – fot. Wikimapia

Niemieckie lotnictwo uruchomiło w swoim systemie obrony powietrznej pierwszy trójwspółrzędny radar dalekiego zasięgu GM 400 (Ground Master 400).

Jest to pierwszy z sześciu systemów radiolokacyjnych zamówionych przez zajmujące się zakupami dla wojska federalne biuro BAAINBw. Stacje GM 400 mają być podstawą stacjonarnego systemu kontroli niemieckiej przestrzeni powietrznej.

Radary GM 400 mają zastąpić obecnie wykorzystywane do tego celu stacje radiolokacyjne Thomson-CSF MPR (wprowadzone do służby jeszcze w latach 70-tych). Są to radary montowane na wysokich stałych wieżach, które odpowiednio rozmieszczone na terytorium Niemiec zapewniają kontrolę przestrzeni powietrznej z pełnym pokryciem od 2000-3000 m.

Pierwszy radar zamontowano na wieży w Auenhausen (w Westfalii), w otoczeniu wielkiej farmy wiatrowej. System jest już po całej serii badań i oblotów i może być wprowadzony do służby operacyjnej. Drugi radar tego typu jest właśnie instalowany na wieży w Lauda-Königshofen (w prowincji Baden-Württemberg). Wszystkie sześć stacji radiolokacyjnych ma być wprowadzonych do linii do końca 2015 r.

Komentarze (4)

 1. baca

  Ciągła obserwacja od 2000 - 3000 metrów? Żadna rewelacja.

 2. oskarm

  Hawkaj sprawdz czy jest prawda to co piszesz, zanim sie znow skompromitujesz. W Polsce juz jest 6 posterunkow radarowych z radarami 3D dalekiego zasiegu. I teraz kombinuj jak uzasadnic ta wladze Rosjan... :>

 3. Hawkaj

  Nam nie wolno bo się Rosja obrazi lub poczuje zagrożona.

 4. WOJTEK

  Do autora, proszę napisać gdzie rozlokowane będą następne 4 radary dalekiego zasięgu.