Reklama

Siły zbrojne

Niemcy: Koniec negocjacji na MEADS w tym roku?

System MEADS na ekspozycji Bundeswehry podczas ILA 2016. Fot. J.Sabak
System MEADS na ekspozycji Bundeswehry podczas ILA 2016. Fot. J.Sabak

Ministerstwo obrony Niemiec poinformowało oficjalnie, że zamierza zakończyć negocjacje w sprawie systemu obrony powietrznej TLVS, bazującego na zestawach MEADS jeszcze w tym roku – donosi agencja Reuters.

Wcześniej informowano, że negocjacje w sprawie systemu TLVS rozpoczęły się 29 maja br. Jak zaznacza Reuters, zamknięcie tego procesu w bieżącym roku miałoby umożliwić zatwierdzenie kontraktu przez parlament w 2018 roku. Jak wiadomo, jest to wymagane w wypadku każdej większej umowy na zakup uzbrojenia dla sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec.

Przed startem rozmów resort obrony Niemiec przeprowadził analizy dotyczące możliwości realizacji programu. W oficjalnym raporcie stwierdzono, że MEADS oparty na TLVS jest „technologicznie wykonalny” i zapewnia zdolności, które będą przydatne w przyszłości. Wskazano też, że dzięki „(…) elastycznej, otwartej i modułowej architekturze systemu” jego budowa pozwala na oczekiwanie „skoku zdolności i istotnych zalet operacyjnych” w stosunku do dzisiejszego systemu używanego przez Bundeswehrę.

Czytaj więcej: MEADS: Zbudujemy warstwowy system obrony powietrznej [WYWIAD]

W tym samym dokumencie poinformowano też o przesunięciu czasowym realizacji programu, przez co jego przedłożenie do zatwierdzenia parlamentowi do lata 2017 nie będzie możliwe. Opóźnienie określono na około 15 miesięcy, między innymi z uwagi na „kompleksowość” TLVS tak pod kątem technicznym, jak i programowym.

Obecnie niemiecki resort obrony uznał już jednak, że oferta jest na tyle dopracowana, że mogą być prowadzone negocjacje, przedstawiono też harmonogram ich realizacji. TLVS będzie realizowany we współpracy MBDA i Lockheed Martin, a dokładne zasady kooperacji przemysłowej zostaną określone w trakcie negocjacji w władzami Niemiec.

Czytaj więcej: Niemcy: Ruszają negocjacje ws. zakupu MEADS

MEADS to system przeciwlotniczy, opracowany we współpracy przemysłów obronnych Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Włoch. Był projektowany od podstaw z założeniem wprowadzenia otwartej architektury i zdolności dookólnego zwalczania celów. Jego podstawowe uzbrojenie stanowią pociski PAC-3 MSE. W ramach projektu TLVS zostanie również zintegrowany z rakietą IRIS-T SL produkcji koncernu Diehl Defence, przeznaczoną do rażenia celów manewrujących na krótszych odległościach. Decyzja o wyborze MEADS jako podstawy dla realizacji TLVS podjęta została w 2015 roku.

Nowy taktyczny zintegrowany system obrony powietrznej TLVS ma zastąpić w niemieckiej armii wykorzystywane obecnie baterie Patriot PAC-3. Po jego wdrożeniu w zakładanym kształcie obok zestawów MEADS Republika Federalna przywróci też zdolności w zakresie obrony przeciwlotniczej na krótszych odległościach za pomocą dedykowanego systemu (IRIS-T SL).

Czytaj więcej: Niemcy: Przeciwlotnicza reforma do kosza. Dziurawa tarcza NATO dla Polski? [ANALIZA]

 

Obecnie obok Patriotów jednostki Luftwaffe (w całości odpowiedzialne za naziemną obronę przeciwlotniczą w Niemczech) dysponują jedynie zestawami bardzo krótkiego zasięgu Stinger/Ozelot. Niedawno ministerstwo obrony rozpoczęło proces „utrzymywania i polepszania” zdolności obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu. Program, w ramach którego może zostać wyłoniony następca systemu Stinger/Ozelot, jest na wstępnym etapie, ale jego realizacja nie jest powiązana z podpisaniem kontraktu na TLVS. Prawdopodobnie w związku z tym projektem w perspektywie Niemcy zwiększą liczebność pododdziałów OPL „dolnego piętra”, gdyż obecnie jest ona dalece niewystarczająca w stosunku do potrzeb.

Zestaw MEADS jest też oferowany Polsce w programie Wisła. Uaktualniona oferta została złożona w styczniu br.  

Czytaj więcej: Nowa oferta MEADS dla Polski. "Transfer technologii GaN" 

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. dush

  A przed kim Niemcy mają się niby bronić przecież to sojusznik cichy Rosji, no chyba , że przed USA.

  1. m

   No więc właśnie - a w razie czego sprzedadzą wiedzę o MEADS Rosjanom :)

  2. BUBA

   I ten cichy sojusznik Rosji wyposażył nas w Leoparty 2 plus MiGi-29 i chciał jeszcze dorzucić Patrioty, bo dzielni Polacy nie potrafią niczego porządnego zbudować w XXI wieku a ich specjalnością jest wieczny dialog techniczny...i błagania o wsparcie u Amerykanów.

 2. ee

  Niemcy popierają swój przemysł obronny, ale to nie jest interes Polski.

 3. ee

  Jakiekolwiek zakupy z firm kontrolowanych przez obce rządy powinny być zabronione, ponieważ nie ma szans na sprawiedliwe traktowanie przed sądami w przypadku niedotrzymania umowy.

 4. KrzysiekS

  Poproszę o proste odpowiedzi: 1 Jaki efektor ( Pac 3 MSE może Iris T SL -który jeszcze nie jest zintegrowany) będzie produkowany w Polsce? 2. Jaki radar (GaN ?) lub jego elementy będą produkowane w Polsce. 3. Co ze stacji dowodzenia i jaki soft zostanie przekazany do produkcji w Polsce? Przypominam Lockheed Martina to Offset za F-16 odsyłam do raportu NIK z 2016.

  1. KrzysiekS

   Przepraszam chodziło mi o raport NIK z 2006

  2. Marek1

   W razie wybrania syst. Patriot(prawie pewne) odpowiedz na twe pytania to 3 x ŻADEN. Offset i możliwości polonizacji systemu Patriot dot. wyłącznie kwestii całkowicie pomocniczych (malowanie, maskowanie, łączność wewnętrzna, itp). USA NIE dzieli się swymi tajemnicami z najlepszym i najbardziej lojalnym sojusznikiem.

 5. niki

  O ile mi wiadomo to MEADS jest oferowany Polsce i w Wiśle i w Narwi. Jego zaletą jest właśnie ze kupując jeden system można obsłużyć oplot średniego i krótkiego zasięgu. WP powinno dobrze przetestować ten system skoro jest nim zainteresowane.

  1. john

   Przetestować? Jedna rakieta Pac 3 MSE to koszt 5 mln dolarów podobno. A jak do tej pory innych rakiet brak. Ciągle piszą, że mogą zintegrować Iris T SL ale jakoś od dwóch lat już piszą i dalej go nie zintegrowali. Dodatkowo Iris to zasięg 40 km na Wisłę bardzo słabo i jak to na ten typ rakiet dość podatne na złe warunki atmosferyczne. Dodatkowo widać też łapie obsuwę MEADS podobnie jak i Patriot. Obrotowy radar zawsze będzie gorszy od stacjonarnego. Za to MEADS będzie bardziej mobilny. Dla porównania koszt Skyceptora to 20 % Pac 3 MSE czyli 1 mln dolarów czyli też bardzo tania to ona nie jest jak twierdzą niektórzy.

  2. Davien

   Niki MEADS na Wisłe nie nadaje sie zupełnie bo 45km zasiegu przeciwko samolotom to jest pułap Narwi, a MEADS dalej nie ma czym strzelać. To tak samo jakbys chciał najnowszym Pancyrem zastapić S-400 Powodzenia

Reklama