Niderlandy finansują infrastrukturę U.S. Army

28 marca 2021, 09:04
max1200
Fot. Cameron Porter/U.S. Army
Reklama

Niderlandzkie władze wyraziły chęć finansowego wsparcia toczącej się modernizacji składów U.S. Army w tym państwie. Są one częścią szerszej struktury ogólnoeuropejskiej, pozwalającej Stanom Zjednoczonym usprawnić proces reagowania kryzysowego na wypadek potrzeby szybkiego przerzutu wojsk do Europy.

Niderlandzkie składy należące do U.S. Army mają być poddane modernizacji, co więcej niderlandzkie władze mają wyłożyć na ten cel 38 mln euro. Potwierdziła to minister obrony Ank Bijleveld 24 marca, w trakcie specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej właśnie w kompleksie US Army Prepositioned Stock-2 w Eygelshoven. Zapewnienie strony niderlandzkiej o udziale finansowym w modernizacji tego rodzaju strategicznej infrastruktury wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych w Europie ma być dowodem współpracy oraz partnerstwa dwóch państw. Szczególnie gdy chodzi o kooperację niderlandzko-amerykańską w zakresie bezpieczeństwa oraz obronności.

Obecna na konferencji Marja Verloop, Chargé d'Affaires i pełniąca obowiązki ambasador Stanów Zjednoczonych w Niderlandach, zaznaczyła, że Waszyngton postrzega infrastrukturę lokowaną w Niderlandach jako krytyczny element definiujący mobilność sił zbrojnych, a także wsparcie logistyczne. Dotyczy to zarówno samej US Army w Europie, ale też szerzej możliwości NATO. Szczególnie że przez porty w Rotterdamie i Groningen wiedzie kluczowy korytarz tranzytowy. Verloop miała również stwierdzić, że Niderlandy zapewniają krytyczne wsparcie dla stacjonujących tutaj ponad 6000 wojskowych z sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych oraz państwa NATO, a także członków ich rodzin. Według Verloop, Niderlandy należy pochwalić też, za to, iż poważnie traktują zobowiązania wobec całego NATO.

W dłuższej perspektywie czasu trwające modernizacje APS-2 Eygelshoven mają przełożyć się na usprawnienie oraz ułatwienie misję szybkiego reagowania NATO na wypadek sytuacji kryzysowej lub samego kryzysu. Nowe możliwości w ramach APS-2 będą wpływały na skrócenie terminu rozmieszczania i przede wszystkim zapewnienie dodatkowej siły bojowej dla operacji w całej Europie. Infrastruktura APS-2 w Eygelshoven jest, jak podkreślają Amerykanie, także ważnym i czytelnym świadectwem zaangażowania Stanów Zjednoczonych w zapewnianie bezpieczeństwa w Europie.

Konferencję dotyczącą modernizacji APS-2 z udziałem środków finansowych strony niderlandzkiej uświetnili liczni goście. Na czele z dowódcą Królewskiej Armii Holenderskiej, generałem Martinem Wijnenem, zastępcą dowódcy US Army na Europę i Afrykę, generałem Joe Jarrardem.

US Army podkreśla, że APS-2 Eygelshoven oferuje ok. 450 000 stóp kwadratowych powierzchni magazynowej, rozlokowanych w ośmiu głównych obiektach. Dodatkowo ok. 50 000 stóp kwadratowych powierzchni magazynowej o twardej powierzchni. Obsługa Eygelshoven składa się głównie z niderlandzkich pracowników, którzy pracują dla tamtejszego resortu obrony, a także żołnierzy US Army w czynnej służbie i pracowników cywilnych oraz kilku prywatnych kontrahentów pracujących dla Pentagonu.

Reklama
Link do produktu: https://sklep.defence24.pl/produkt/zasadzka-w-dzialaniach-lekkiej-piechoty/
Reklama

Amerykańska jednostka 405. Army Field Support Brigade AFSB-Benelux odpowiada za lokalizację APS-2 w Eygelshoven, a także inną podobną infrastrukturę APS-2 w Zutendaal, zlokalizowaną w Belgii. Trzeba zauważyć, że istnieje kilka lokacji APS-2 pod dowództwem i kontrolą 405. tej brygady w całej Europie - obecnie obok Holandii i Belgii także w Niemczech, przy czym w Republice Federalnej znajdują się zarówno stałe (docelowe) jak i tymczasowe lokacje.

Łącznie mają one zdolność do magazynowania sprzętu dla dwóch brygad pancernych, brygady artylerii, dowództwa dywizji, jednostek logistycznych i wsparcia jak również środki niezbędne do utrzymania zdolności medycznych na rzecz wojskowych. Pod dowództwem 405. AFSB znajdzie się również Army Prepositioned Stock w Powidzu, gdzie będzie składowany sprzęt dla jednej brygady pancernej (obecnie jest on tymczasowo składowany w Niemczech).

Istnienie elementów APS-2 rozrzuconych w Europie realnie pomaga skrócić termin rozmieszczania amerykańskich jednostek na kontynencie. Tym samym poprawiają zdolności odstraszania i zapewniają dodatkową siłę bojową dla operacji reagowania kryzysowego. Na co dzień sprzęt bazowany w ramach APS-2 może być również wykorzystany do prowadzenia szkoleń i ćwiczeń. APS-2 będzie odgrywał istotną rolę chociażby w zbliżających się manewrach DEFENDER-Europe 21.

(JR)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
kola
niedziela, 28 marca 2021, 14:05

W Polsce obowiązuje nazwa kraju Holandia. Reguluje to urzędowy spis nazw geograficznych.

AS
niedziela, 28 marca 2021, 23:20

Tylko i wyłącznie Holandia. Ewentualnie pełna nazwa: Królestwo Niderlandów. Będzie super, kiedy każdy z nas zacznie nazywać kraje wg swojego uznania.

niedziela, 28 marca 2021, 22:07

Możemy sobie nazywać jak chcemy - w 2019 sami zrezygnowali z nazwy Holandia na rzecz Niderlandów. Nazwa krótka jest ZALECANA, nie jest to nakaz. Więc raczej oba nazewnictwa są ok :)

AS
niedziela, 28 marca 2021, 23:25

Nie, nie zrezygnowali. Nie, nie możemy sobie nazywać jak chcemy. Tak samo jak nie możemy sobie nazywać Germanii/Borussii lub Czechii w ten sposób tylko dlatego, że tak się nam podoba.

Kot
poniedziałek, 29 marca 2021, 12:07

To musisz też zacząć nazywać Niemcy republika federalną Niemiec .

AS
poniedziałek, 29 marca 2021, 12:41

Nie, nie muszę. Republika Federalna Niemiec, czyli po prostu Niemcy. Królestwo Niderlandów, czyli po prostu... Holandia. Kto dalej ma wątpliwości, powinien sięgnąć do apelu sprzed kilku lat, który stał się przyczyną tego zamieszania (można znaleźć bez trudu w sieci) i przeczytać ponownie jaki holenderski urząd apelował o co i do kogo. Nie będę tego tutaj wklejał.

Davien
niedziela, 28 marca 2021, 20:25

Zgodnie z tym spisem Tajwan powinniśmy nazywać Chinami.

dim
niedziela, 28 marca 2021, 19:11

Holandia to właśnie tradycyjnie także Niderlandy. Decyzja KSNG "obowiązuje" co najwyżej urzędy. Przy tym KSNG wydała już wiele absurdalnych decyzji, całkowicie martwych w języku polskim, te w kwestii Grecji znam osobiście, "Zeszyt nr 11".

dece
niedziela, 28 marca 2021, 12:08

my musimy robic to samo. a w dalszej perspektywie jako odstraszanie wschodniej flanki nuclear sharing.

Herr Wolf
niedziela, 28 marca 2021, 18:14

Ile dajesz na ten haracz???

Whiro
poniedziałek, 29 marca 2021, 12:08

Policz na ile złupili nas Niemcy i Rosjanie i policz ile to jest warte.

Tweets Defence24