Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Netanjahu o Iranie na Kremlu; Premier Australii: chcemy być w pierwszej dziesiątce eksporterów uzbrojenia; Moskwa: USA chcą wpłynąć na wynik wyborów

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Netanjahu o Iranie na Kremlu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu odwiedzi w poniedziałek Moskwę, gdzie spotka się z prezydentem Władimirem Putinem. Tematem rozmów będzie sytuacja w Syrii.

Netanjahu chodzi przede wszystkim o kwestię rozszerzenia militarnej obecności Iranu w Syrii, której Izrael stanowczo się sprzeciwia. Premier Izraela poinformował, że odbywa okresowe spotkania z prezydentem Putinem w celu skoordynowania działań wojskowych sił rosyjskich i izraelskich.


Premier Australii: chcemy być w pierwszej dziesiątce eksporterów uzbrojenia

Taki plan ma premier Malcolm Turnbull. Władze Australii chcą wejść do czołówki eksporterów broni w ciągu dekady. Obecnie Australia znajduje się na dwudziestym miejscu, a wartość broni sprzedawanej do roku oscyluje w granicach 2 mld USD.

Głównymi kierunkami sprzedaży mają być Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada i Nowa Zelandia, a także kraje Azji i Bliskiego Wschodu\u. Celem planów zwiększenia eksportu jest także utworzenie nowych miejsc pracy. Aby pobudzić producentów do podjęcia wysiłków w realizacji tego planu, władze zamierzają uruchomić linię kredytową w wysokości 3,8 mld dolarów australijskich, które wesprą działania handlowe przemysłu australijskiego poza granicami kraju.


Moskwa: USA chcą wpłynąć na wynik wyborów

Rosyjskie władze uważają, że opublikowanie amerykańskiego raportu dotyczącego nowych sankcji jest próbą wpłynięcia na wynik tegorocznych wyborów prezydenckich. Raport ma określić możliwości rozszerzenia sankcji przeciwko Rosji. W dokumencie miałyby się znaleźć m.in. nazwiska oligarchów objętych obostrzeniami

„Uważamy, że jest to bezpośrednia i oczywista próba skoordynowana z terminem wyborów tak, aby móc na nie wpłynąć” – opowiedział rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow. Wybory mają odbyć się w marcu tego roku.

Reklama

Komentarze (2)

  1. bobo

    Wcześniej czy później i tak musimy kupić okręty podwodne a także fregaty. Kto wie, może będą one pochodzić z Australii.

  2. Marek1

    Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie ...

Reklama