Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

NATO stawia na systemy dowodzenia, łączność satelitarną i cyberbezpieczeństwo

Fot. chor R.Mniedło/11LDKPanc.
Fot. chor R.Mniedło/11LDKPanc.

Agencja Komunikacji i Informacji NATO (NCI) ogłosiła rozpoczęcie programów biznesowych dotyczących ochrony cyberprzestrzeni, powietrza oraz obrony przeciwrakietowej. Program NCI prowadzony jest równolegle do postanowień szczytu NATO o wzmocnieniu obrony Sojuszu w przestrzeni oraz cyberprzestrzeni.

Inwestycje planowane przez NCI (NATO Communications and Information Agency) pozwolą do 2019 roku wzmocnić cyberbezpieczeństwo oraz przestrzeń powietrzną NATO, wraz z rozwojem obrony przeciwrakietowej, łączności satelitarnej, a także zwiększeniem interoperacyjności wielonarodowych dowództw. 

Pierwsze umowy już wpłynęły do Agencji NCI, jednak przewiduje się, że najwięcej pojawi się ich na przełomie 2016/2017 roku. Do rozwijanych już technologii należy zaliczyć duży kontrakt dla łączności satelitarnej NATO o wartości 1,5 mld euro, zamówienia zaawansowanego oprogramowania oraz dalsze wzmocnienie obrony przeciwlotniczej. Rozwijane są m.in. systemy dowodzenia morskiego Triton, system informacji i dowodzenia CBRN - FS oraz systemy walki elektronicznej.

Czytaj także: System Dowodzenia Marynarki Wojennej do szybkiej aktualizacji

Wśród programów rozwijanych przez Agencję NCI jest system wsparcia dowodzenia C4ISR – akronim od Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance. Zadaniem sieciocentrycznego systemu jest zwiększenie interoperacyjności wojsk państw NATO w operacji sojuszniczej.  

Dzięki wykorzystaniu C4ISR żołnierze otrzymują nie tylko rozkazy, ale również dane rozpoznawcze w czasie rzeczywistym (np. pozyskane dzięki bezzałogowcom) czy też informacje o wysyłanym wparciu lub inne ważne informacje potrzebne na polu walki. Szerokopasmowa komunikacja działa w obie strony, dlatego też pojedynczy żołnierz może prowadzić rozpoznanie dla wyższego szczebla dowodzenia, np. wysyłając do sztabu dane. 

NATO-wski system C4ISR wykorzystuje dowództwo 1. Korpusu Niemiecko-Holenderskiego. Również Polska prowadzi z NCI działania w testowaniu narodowego systemu C4ISR z systemami NATO, w wykorzystaniu natowskich systemów C4ISR oraz zastosowania rozwiązań testowanych w 1 Korpusie Niemiecko-Holenderskim na potrzeby Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.

Czytaj także: Szczyt NATO w Warszawie – konsekwencje dla polityki cyberbezpieczeństwa

Ponadto, w wydanym komunikacie NCI informuje, że w dniach 7-8 września br. planowane jest spotkanie ponad 1500 przedstawicieli branży przemysłowej i decydentów NATO w celu omówienia aktualnych trendów i przyszłości NATO-wskiego programu rozwoju bezpieczeństwa.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Oficer

    Kierunek od dawna godny naśladowania i realizacji w SZ RP. Szkoda tylko, że w tym kontekście portal ponownie podkreśla znaczenie systemu szczecińskiego korpusu którego m.in. eksploatacja w naszym wojsku jest zawieszona od lat a pomija (choć z obiektywnych względów wydaje się że nie powinien tego robić) polskie rozwiązania w tym zakresie które od lat przynoszą splendor w NATO i sytuują Polskę w tej dziedzinie w czołówce Sojuszu Północnoatlantykiego, o czym jeszcze przed laty nie mogliśmy nawet pomarzyć

Reklama