Przemysł Zbrojeniowy

Nano-drony dla Bundeswehry

Fot. Prox Dynamics via Bundeswehr.
Fot. Prox Dynamics via Bundeswehr.

Bundeswehra wprowadza do służby miniaturowy bezzałogowiec rozpoznawczy norweskiej firmy Prox Dynamics, obecnie będącej własnością amerykańskiej FLIR Systems. Niemcy planują dalsze zakupy tego typu systemów.

Bezzałogowe śmigłowce rozpoznawcze Black Hornet Nano zostały dostarczone Bundeswehrze z końcem ubiegłego roku. Dzięki wadze 18 g i średnicy wirnika o długości 120 mm nano-dron będzie stanowił integralny element uzbrojenia osobistego żołnierzy. Maszyna jest wyposażona w cichy silnik, co czyni go trudnym do wykrycia. Posiada m.in. czujniki elektrooptyczne i podczerwieni. Kontrakt zawarty w listopadzie ubiegłego roku zakłada dostarczenie systemów, wsparcie w ich eksploatacji oraz przeprowadzenie szkolenia.

Po raz pierwszy Black Hornet został wprowadzony do użytku w 2012 r., w czasie misji sił w Afganistanie. Do tej pory nano-drony zostały zakupione przez ponad dziesięć państw. Firma Prox Dynamics została niedawno przejęta przez amerykańską FLIR Systems.

Black Hornet 2
Fot. Photo: Richard Watt/MOD

Czytaj także: Najmniejszy dron świata - Black Hornet 2

Z informacji niemieckiego ministerstwa obrony narodowej wynika, że Bundeswehra dysponuje obecnie 567 dronami różnego typu. Większość z nich to bezzałogowce o wadze do 5 kg, takie jak Mikado (145) oraz Aladin (290). W lipcu ubiegłego roku niemiecka armia podpisała umowę na wydzierżawienie dronów typu Heron 1 wykorzystywanych przez nią podczas operacji w Afganistanie, tym razem na potrzeby operacji w Mali. Ministerstwo zdecydowało się również na wypożyczenie uzbrojonych bezzałogowców typu Heron TP od Israel Aerospace Industries, mających znaleźć się na wyposażeniu niemieckich wojsk od 2019 r.

Zapotrzebowanie na bezzałogowe śmigłowce zgłosiła również niemiecka marynarka wojenna, która w ramach programu "Rozpoznanie i zwiad w morskim obszarze operacji" (AImEG) chce zaopatrzyć w nie swoje korwety. Ze względu na pilne potrzeby związane z uczestnictwem w unijnej misji EUNAVFOR MED prowadzonej na Morzu Śródziemnym ministerstwo ma w planach zakup bliżej nieokreślonego systemu, w skład którego mogą wchodzić pojedyncze modele dronów. 

Czytaj także: Heron - Izraelski dron MALE wesprze Bundeswehrę w Mali

Warto zauważyć, że Niemcy angażują się w rozwój tego typu wyposażenia wojskowego. Wspólnie z Francją, Hiszpanią i Włochami finansują badania nad projektem dronów klasy MALE, które miałyby być produkowane przez Airbus. Bundeswehra chciałby kupować je już od 2025 r. Z kolei niemiecka firma Rheinmetall buduje na potrzeby armii drony typu KZO przeznaczone do lokalizowania potencjalnych celów. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.