Przemysł Zbrojeniowy
Nagrody dla nauki i przemysłu. MON wyróżnił "Innowacje dla Sił Zbrojnych RP" [Defence24.pl TV]
Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych ogłosił wyniki III edycji konkursu „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP”. Przedsięwzięcie organizowane było pod patronatem honorowym ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.
W trzech kategoriach – koncepcje, projekty badawczo-rozwojowe oraz prototyp/wyrób gotowy zgłoszono 174 wnioski konkursowe. Po dokonaniu oceny formalnej do kolejnego etapu zakwalifikowano 172 wnioski (w kategorii koncepcje – 77 wniosków; w kategorii projekty badawczo-rozwojowe – 38 wniosków; w kategorii prototyp/wyrób gotowy – 57 wniosków).
Wyniki konkursu ogłoszono podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się 22 marca br. w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie. Pierwszą nagrodę w kategorii koncepcje otrzymała "Miniaturowa superkawitacyjna torpeda o napędzie rakietowym dla załogowych i bezzałogowych systemów walki morskiej" (WAT i Politechnika Gdańska), drugą: "Koncepcja przeciwlotniczej rakiety krótkiego zasięgu" (WAT), natomiast trzecią: "Dalmierz laserowy z funkcją identyfikacji swój-obcy, transmisją danych i głosu oraz pomiaru prędkości" (WAT).
Wyróżnienia otrzymały: "Hybrydowe łącze otwartej przestrzeni" (WAT), "Platforma stratosferyczna jako element systemu rozpoznania i osłony Sił Zbrojnych i infrastruktury RP" (WAT, POLSA, PCO S.A.) oraz "Koncepcja przenośnej i mobilnej broni elektromagnetycznej z zastosowaniem zaawansowanych materiałów nadprzewodnikowych i silnych impulsowych pól magnetycznych (50T) dla wojsk obrony terytorialnej i marynarki wojennej" (WAT).
W kategorii projekty badawczo-rozwojowe pierwszą nagrodę otrzymał "Inteligentny antypocisk do zwalczania pocisków przeciwpancernych" (WAT, WITU, DEZAMET), drugą "SafeSky - wielosensorowy system wykrywania dronów" (Advanced Protection Systems), a trzecią "Zastosowanie technik mikrofalowych do obserwacji powierzchni ziemi" (ITWL, Politechnika Warszawska).
Wyróżnienia otrzymały: AMZ-Kutno S.A. za "Pływający Kołowy Opancerzony Lekki Transporter (PKOLT)", WITU za "Opracowanie technologii wykonania tarczy termicznej do prowadzenia szkoleń i strzelań w nocy" oraz Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku za "MAPA. Wzór kamuflażu dla umundurowania polowego".
Na podium w trzeciej kategorii prototyp/wybór gotowy znalazła się: "Zdolna do Przerzutu Stacja Radiolokacyjna (ZDPSR) w pasmie C z nadajnikiem półprzewodnikowym" (PIT-RADWAR), "E-310 - Taktyczny system BSP krótkiego zasięgu" (WZL Nr 2) oraz "Ręczny karabinek do niekinetycznego obezwładniania bezzałogowych statków powietrznych" (zespół: Marek Jankiewicz i Mariusz Hawryszków). Na liście wyróżnionych znaleźli się: MindMade za "Platforma Integracji Komunikacji PIK", ITWL za "Opracowanie technologii flar i kasety do ich odpalania, spełniających wymogi STANAG 4687, do obrony biernej lotniczych platform załogowych" oraz WITU za "Urządzenie szkolno-treningowe do 23 mm armat przeciwlotniczych i 23 mm zestawów artyleryjsko-rakietowych".
mi6
A zaślepka iglicy do pistoletu P99 nie została uhonorowana? Ciekawe ile z tych innowacji trafi do produkcji a ile to odkrywanie Ameryki.
zniechecony
Aby być innowacyjnym i zostać za to uhonorowanym najlepiej zacząć chyba od wyboru Warszawy jako nowego miejsca pracy. Podobnych kilka rzeczy po prostu jest dla mnie dziwnych. Mniejsza z tym.
www
Jaki był klucz doboru składu kapituły i czy ona rzeczywiście nie odleciała na Marsa?
proponujący
Warto przeanalizować ten skład także w kontekście przyznanych nagród i wyróżnień
masakra
Rozwiązania innowacyjne są ale generalnie zostały niezauważone mimo że nie jest ich za wiele. A może zmieniła się definicja innowacyjności i pogląd na nią i jej służebność dla obronności na co może wskazywać np. potrzeba łazikowania b.daleko od ziemi oraz gra damą pik itd.?
zaza
Wyrażnie widać że chyba zmieniła się optyka postrzegania innowacyjności i ich rzeczywistej przydatności dla naszego wojska - to jest droga do nikąd. A może warto by się było zastanowić nad zasadnością dalszego kosztownego istnienia tej instytucji i braku efektów jej działalności
No Doubt
AMZ-Kutno S.A.? Za rozwinięty projekt Bóbr 4x4 z 2015? Naprawdę? Ciekawe też wyróżnienie dla "MAPY", chociaż wiadomo że camo do Tytana robi Maskpol, zresztą ciekawe do końca 2016 wg. Altair do jednostek miało trafić na testy 200 szt. na testy, czy trafiło?
uf
Co maja niektóre rozwiązania z innowacyjnością i SZ RP w tym to co mówi pik?
krzysio
Chyba ma ale z niekonwencjonalnymi metodami działania itp. i schowaniem niemile widzianej nazwy grupy. Choć jak widać nie przed wszystkimi ta metodologia zadziałała. Oby nie spowodowała czkawki i zadyszki jak wiele innych tego typu działań podejmowanych wcześniej także z udziałem kulek i kuleczek oraz innych już zidentyfikowanych asów
zdegustowany
Dlaczego nagrody dostają instytucje których przedstawiciele zasiadają w tzw. kapitule je przyznającej itd. ? !!!!!!!! Poprzednio też tak było i chyba dlatego główne nagrody otrzymywały wyroby optykczne ?
Kombi
No fajne te innowacje ale tymczasem polski przemysł nie potrafi wyprodukować nawet np. nowoczesnych hełmów czy porządnych kamizelek(tzn. prywatne firmy robią nawet przyzwoite) a wymyśla się jakieś mini torpedy superkawitacyjne. Niech nasz przemysł wyprodukuje np. celownik do RPG który sam wprowadza poprawki na odległość i prędkość, Nam nie potrzeba jakiś wizjonerskich pomysłów tylko realnych do wdrożenia projektów.