Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

MSPO: ILX-27 – polski śmigłowiec bezzałogowy

  • Edward Snowden- fot. endtimebibleprophecy.wordpress.com
    Edward Snowden- fot. endtimebibleprophecy.wordpress.com
  • Fot. yusamoilov / Flickr.
    Fot. yusamoilov / Flickr.
  • Fot. European People's Party (Wikipedia)
    Fot. European People's Party (Wikipedia)

Jedną z premier lotniczych tegorocznego salonu jest z pewnością zaawansowany demonstrator technologii bezzałogowego śmigłowca ILX-27.

Maszyna powstaje w konsorcjum, którego liderem jest Instytut Lotnictwa odpowiedzialny za projekt mechaniki i kadłuba. W konsorcjum znajdują się też : Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (odpowiedzialny za elektronikę, w tym samodzielnie działający komputer pokładowy), oraz Wojskowe Zakłady Mechaniczne Numer 1 w Łodzi – potencjalny producent maszyny w przyszłości, obecnie specjalizujący się w remontach kapitalnych maszyn Mi-8, Mi-17 i Mi-24.

ILX-27 powstaje od ponad dwóch lat i obecnie jego demonstrator dowiódł swoich znakomitych własności w locie. W maszynie zastosowanych zostało wiele nowoczesnych rozwiązań technicznych  w tym  łopaty wirnika głównego z kompozytu węglowego, zaprojektowane specjalnie w ILot, lekka jest też kompozytowa struktura kadłuba i belki ogonowej.

ILX-27, po raz pierwszy pokazany został za granicą w Niemczech, we wrześniu 2012 roku. Budzi spore zainteresowanie firm i rządów zagranicznych. Do jego zalet należą: stosunkowo niska cena, prostota obsługi w polu, zdolność do przenoszenia 300 kg ładunku przy maksymalnej masie startowej 1100 kg i modułowość konstrukcji. Ta ostatnia ma pozwolić na zastosowanie maszyny do różnorodnych zadań od zwiadu, przez transport po zastosowanie bojowe, także jako niszczyciel czołgów i pojazdów opancerzonych. Maszyna na MSPO jest prezentowana z podwieszonymi pod pylonami: zasobnikiem pocisków niekierowanych produkcji PHO i makietami kierowanych pocisków przeciwpancernych (tych ostatnich może wziąć na pokłąd aż cztery na raz).  Szerzej na ten temat w październikowej Nowej Technice Wojskowej.

Maciej Szopa

Reklama

Komentarze (4)

  1. rozczochrany

    Mam nadzieję że ten dron będzie produkowany seryjnie dla polskiego wojska i na eksport.

    1. Laky

      No chcielibyśmy 😉

  2. home

    Ładna zabaweczka... Ale czy lata? :-)

    1. Laky

      Lata

  3. podajdalej11

    Kazdy zolnierz podczas suz’by powinien byc przeszkolony jak drony zmontowac i jak nimi sterowac. ...Drony i Helikopterki… Dla Polskich naukowcow wyzwanie, to dronow i helikopterkow w powietrzu tankowanie. Janwid.

  4. andy

    a zaczęło się od ...tak wykpiwanej przez forumowiczów w przypadku Grota 2 ...makiety...!!!-mam nadzieję że nasi decydenci kupią to dla naszej armii...

Reklama