Przemysł Zbrojeniowy
MSPO 2020: HSW zwiększa współpracę z BAE Systems. Kraby na eksport
Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego przedstawiciele Huty Stalowa Wola i BAE Systems poinformowali o porozumieniu dotyczącym zgód eksportowych brytyjskiego Departamentu Handlu Zagranicznego dla przyszłych kampanii marketingowych armatohaubicy Krab produkowanej w polskich zakładach.
>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<
Porozumienie ma zostać podpisane "w najbliższym czasie" i umożliwić ściślejszą współpracę pomiędzy obiema firmami niż dotychczas. Przypomnijmy, że HSW S.A. i BAE Systems nawiązały współprace w drugiej połowie lat 90. ubiegłego wielu i w jej efekcie powstała haubica Krab. Brytyjczycy dostarczyli do niej system wieżowy i przekazali do Polski związane z nią technologie.
Zapowiadane porozumienie nie oznacza usunięcia tego obowiązującego do tej pory a jedynie jego uaktualnienie. Ma to stworzyć większe możliwości eksportowe polskiej armatohaubicy. Obie firmy finalizują bowiem porozumienie dotyczące zgód eksportowych Brytyjskiego Departamentu Handlu Zagranicznego dla przyszłych kampanii marketingowych haubicy Krab. Po zakończeniu procesu prawnego BAE Systems i HSW wspólnie zaplanują kampanie eksportowe i uzgodnią potencjalny udział HSW w globalnym łańcuchu dostaw BAE Systems.
Należy zauważyć, że Krab - choć wywodzi się z ulepszonej wersji brytyjskiej haubicy AS-90, z lufą o długości 52 kalibrów - został przed doprowadzeniem do obecnej postaci bardzo gruntownie zmodernizowany i wyposażony w nowe elementy mechaniczne, elektroniczne (w tym dotyczące kierowania ogniem z pomocą ZZKO Topaz), a także nowe podwozie typu K9, z licencją dającą nieograniczone możliwości dalszego wykorzystania w innych platformach. Krab jest więc w praktyce zupełnie nowym systemem artyleryjskim, a jego oferta nie konkuruje z AS-90, bo ta już nie jest produkowana. Dlatego porozumienie, wsparte zaangażowaniem Brytyjczyków może znacząco poszerzyć możliwości eksportowe Kraba.
>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104