MSPO 2019: Izraelskie rakiety przeciwlotnicze i satelity

3 września 2019, 12:30
thumbnail_IMG_4545
Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl
Reklama

Izraelski koncern IAI prezentuje w Kielcach m.in. rakietowy system przeciwlotniczy BARAK MX, satelitarny system optoelektroniczny OptSat-3000, nowy radar z aktywną anteną dla niewielkich jednostek pływających oraz system szerokopasmowej (LTE) łączności taktycznej ELTA Tac4G.

Tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach jest dla izraelskiego koncernu IAI kolejną okazją do zaprezentowania swojego systemu rakietowego Barak-MX, proponowanego polskim siłom zbrojnym w ramach programu „Narew”. Program ten zakłada pozyskanie przeciwlotniczych baterii rakietowych krótkiego zasięgu, ale rozwiązanie z Izraela ma o wiele większe możliwości.

Jest to bowiem system, który poprzez dobór różnorodnych typów radarów i rakiet może zwalczać cele nawet na odległości ponad 150 km. Dzięki modułowej budowie baterii BARAK MX użytkownik ma więc możliwość rozbudowanie posiadanych zdolności – w zależności od potrzeb operacyjnych oraz możliwości budżetowych. Koncern IAI oferuje wszystkie elementy potrzebne do stworzenia zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej.

Elementem spinającym jest centrum dowodzenia Barak Battle Management Center (BMC), gdzie tworzy się rozpoznany obraz sytuacji powietrznej z różnego rodzaju radarów, w którym zarządza się działaniem własnych sił oraz gdzie koordynuje się wykorzystaniem poszczególnych wyrzutni (z doborem rakiet włącznie). Przy czym Barak BMC jest dostępny zarówno w konfiguracji lądowej (dla platform mobilnych, przenośnych i stacjonarnych), jak i morskiej (dla różnej wielkości okrętów).

Izraelski system pozwala na dobór różnorodnych typów radarów i pocisków przechwytujących, zależnie od rodzaju zagrożenia i realizowanej misji. Obecnie do wyboru są trzy rakiety przeciwlotnicze, w każdym przypadku zapewniające: rażenie celów w kącie 360°, szybką reakcję, krótkie minimalne odległości rażenia oraz aktywną, radiolokacyjną głowicę naprowadzającą - skuteczną również dla celów manewrujących i wykonanych w technologii stealth.

BARAK MRAD - jednostopniowy pocisk o zasięgu 35 km;

BARAK LRAD – dwustopniowy pocisk o zasięgu 70 km;

BARAK ER – dwustopniowy pocisk z dodatkowym silnikiem startowym o zasięgu 150 km i możliwością zwalczania taktycznych rakiet balistycznych (TBM).

Całość systemu uzupełnia oferta rodziny radarów z antenami ścianowymi, różnej wielkości i skonfigurowanych pod konkretne potrzeby. BARAK-MX może jednak korzystać również z polskich radarów, których zintegrowanie w systemie jest również w propozycji izraelskiego koncernu IAI. Oferta ta przewiduje dodatkowo możliwość produkowania w Polsce dużej części elementów składowych baterii oferowanych dla polskich sił zbrojnych oraz transfer technologii pozwalającej na rozwój i produkcję w Polsce nowych odmian pocisków w odpowiedzi na zmieniające się zagrożenia.

Kolejną propozycją koncernu IAI prezentowaną na MSPO w Kielcach i zaspokającą najważniejsze potrzeby polskiej armii jest optoelektroniczny system satelitarny OptSat-3000 oferowany z zapewnieniem pełnej autonomii jego wykorzystania (z przekazaniem kompletnego systemu operacyjnego). System ten zapewnia rozdzielczość lepszą niż 40 cm, wysoką jakość obrazu oraz dużą dokładność geolokalizacji. Ważną cechą izraelskiego satelity jest korzystny stosunek wagi (370-400 kg) do wydajności w porównaniu do innych tego rodzaju rozwiązań tej klasy oraz niskie koszty wykorzystania LCC (Life Cycle Cost).

Nowością na stanowisku IAI jest lekki radar morski IAI/ELTA ALPHA (Advanced Lightweight Phased Array) typu ELM-2258. Jest to stosunkowo niewielka stacja radiolokacyjna z aktywną anteną ścianową klasy AESA, pracująca w paśmie S i przeznaczona dla różnego rodzaju okrętów – w tym oceanicznych patrolowców, korwet i fregat. Izraelczycy podkreślają przy tym, że zastosowana architektura stacji oraz technologia gwarantują wysoką dostępność systemu oraz niskie koszty jego wykorzystania.

image
Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Według producenta ALPHA to zdefiniowany programowo radar, w którym cyfrowe formowanie wiązki jest generowane automatycznie za pomocą inteligentnych algorytmów opartych na próbkowaniu sytuacyjnym w czasie rzeczywistym. Zastosowane techniki pozwalają na wykrywanie niewielkich obiektów wykonanych w technice stealth, w tym przy obecności zakłóceń radioelektronicznych oraz w trudnych warunkach środowiskowych.

Radar ALPHA jest wielozadaniowy, przy czym przygotowano go do wykonywania wielu zadań jednocześnie (np. do wykrywania, śledzenia i klasyfikacji kilku celów oraz współdziałania z systemami uzbrojenia do obrony okrętu i prowadzenia ataków). Zasięg maksymalny w odniesieniu do celów powietrznych to około 200 km. Sama antena pomimo zastosowanego pasma S jest stosunkowo lekka i ma masę 880 kg.

Ważnym elementem, prezentowanym na izraelskim stanowisku wystawienniczym, jest system łączności taktycznej ELTA Tac4G (ELK-1888). Jest to rozwiązanie klasy OTM (On-The-Move) pozwalające na organizowanie nawet w ruchu autonomicznej, bezpiecznej i odpornej na zakłócenia sieci łączności szerokopasmowej LTE. System ELTA Tac4G został opracowany z myślą nie tylko o potrzebach wojska, ale również dla potrzeb szeroko pojętego bezpieczeństwa publicznego, dla ratownictwa oraz zadań HLS (Homeland Security). System pozwala na tworzenie w czasie rzeczywistym świadomości sytuacyjnej i kierowanie działaniami łącząc wielu użytkowników, sensorów i ewentualnie systemów uzbrojenia w jednolitą, zunifikowaną sieć łączności szerokopasmowej.

Jest to rozwiązanie, które może być z łatwością zainstalowane na różnego rodzaju platformach kołowych, powietrznych (samoloty, śmigłowce i drony) oraz morskich. Tac4G jest również oferowany w wersji plecakowej, ważąc bez baterii 5 kg (przy mocy 2x1W).

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
mustafa
sobota, 6 lutego 2021, 13:30

NIECH POLSKI RZĄD MON KUPI OD IZRAELA SYSTEMY RAKIETOWE LYNX I INNE ORAZ 100-200 SZTUK SATELIT ŻEBY COŚ ZNACZYĆ A NIE 5 SZTUK, NIECH POLSKA WYJDZIE Z TRAKTATÓW O NIEROZPRZESTRZENIANIU BRONI JĄDROWEJ I INNYCH TRAKTATÓW

mustafa
piątek, 1 stycznia 2021, 18:00

NIECH RZĄD POLSKI ZAINTERESUJE SIĘ TECHNOLOGIĄ IZRAELA SYATEMAMIPRZECIWLOTNICZYMI BARAK MX ,SATELITARNY SYSTEM OPTOELEKTRONICZNY OptSat-3000, systemy rakietowe LYNX, pociski LORA wraz z transferem technologii ,przy dobrych rozmowach może sprzedadzą nam pociski balistyczne JERYCHO 1,2,3 I NNĄ BROŃ

MAZU
środa, 4 września 2019, 09:49

Jeżeli możemy kupić pełną licencje na "Baraki", to OK, na pewno warto to zrobić, bo to b. nowoczesne technologie, których (niestety) nie mamy. Ale musimy mieć dobrą umowę, żeby nie było problemów jakie mamy ze Spike (integracja). M

Marek1
wtorek, 3 września 2019, 20:31

Niestety z przyczyn politycznych oferta IAI(Barak-MX) będąca dla Polski najlepszą, najtańszą, najbardziej optymalną opcją integrującą w 1 systemie 3 typy efektorów w pełni spełniających wymagania obr. pow. średniego i krótkiego zasięgu(zas. 35/70/150km), NIE zostanie wybrana. Wszystkim miłośnikom durnych opowieści o Żydach sprzedających ochoczo "kody" swych najnowocześniejszych systemów uzbrojenia Moskwie zalecam silne środki psychoaktywne tłumiące fobie różnorakie. Zwłaszcza w kontekście daleko posuniętej polonizacji produkcji w/w rakiet którą IAI chce umiejscowić w RP.

Sidematic
środa, 4 września 2019, 08:29

Gdyby polityka była jedynym kryterium wyboru to obecnie rządząca partia kupiłaby 1000 Baraków nie pytając o cenę i offset. Na szczęście tak nie jest i po doświadczeniach z Rafaelem przy próbie integracji Spike z wieżami decydenci już wiedzą że izraelskie firmy są mało wiarygodne. Tylko idiota kupuje rakiety bez gwarancji że oprogramowaniu nie kryją się jakieś nieprzyjemne niespodzianki.

Marek L.
niedziela, 6 października 2019, 19:14

A o czym ty tutaj wyplatasz, nie wiedząc absolutnie NIC na ten temat ???? Rafael NIE był w ogóle zaproszony do integracji pocisków ppanc SPIKE LR z wieżami HITFIST 30 mm w tej dotychczasowej wersji Rosomaka !!! Polska zbrojeniówka powiedziała : "dziękujemy, poradzimy sobie tu sami.". I może by sobie nawet jakoś sami i poradzili, gdyby nie to, że wieża HITFIST jest ZA SŁABA, i z tym ciężkim, ważącym 200 kg silnie opancerzonym pudłem na 2 Spike'i, zawieszonym z boku wieży, następują ciągłe awarie systemu obracającego wieżę. I tyle w tym temacie !!! Można by oczywiście zastąpić to ciężkie stalowe pudło takim znacznie lżejszym, ważącym 1/3 (czyli m.w. 70 kg), takim ze wzmocnionego opancerzonego kevlaru, ORAZ, zaprosić Rafael'a do pomocy w tej integracji, bo czasu zmarnowaliśmy już o wiele za dużo ---- no i wtedy poszłoby to wszystko błyskawicznie. A tak, zamiast tego, to od 10 lat nie robi się w tym temacie absolutnie NIC !!!!.......

say69mat
wtorek, 3 września 2019, 23:41

Hmmm ... jak Ci się wydaje, na czym to polega taktyka wojny hybrydowej prowadzonej na stronach internetowych związanych z tematem ... obronność??? W słynnej i godnej polecenia książce LTI - Lingua Terti Imperi, Wiktor Klemperer zauważył, że fundamentem i zarazem narzędziem Mein Kampf jest zwielokrotnione kłamstwo, które staje się poglądem społecznym, czyli nostryfikowaną w wymiarze społecznym prawdą.

mmartini72
wtorek, 3 września 2019, 22:14

Spokojnie bez nerwów, Narew i Wisła będzie to koprodukcja USA-Izrael-Polska może dojdzie WB. Dlaczego tak długo to trwa? Są na tapecie rozwiązania B+R, które wyprzedzają możliwości technologiczne Rosji o 20 lat. Lepiej 2-3 lata poczekać na systemy, które nam dadzą naprawdę kopa technologicznego i powstrzymają Putina i jego podobnym zakusom na rozszerzenie wpływów.

prawieanonim
wtorek, 3 września 2019, 21:56

Co do kodów podzielam twoje zdanie jednak nie zgadzam się z tym że to system dla nas. Efektory są za wolne do zastosowań lądowych.

Davien
wtorek, 3 września 2019, 21:47

Marek, problem z Barak-8 tu nazwanym Barak-MX jest jeden i to duzy. nazywa się on: powolne efektory o maks prędkosci 2Ma. Do tego sam izrael nie ma najmniejszego zamiaru uzywać Baraków na ladzie ale wyłacznie na okretach . Jak pocisk czy samolot przeciwnika leca prosto na ciebie to dobrze ale jak efektor musi gonic cel....

say69mat
środa, 4 września 2019, 08:28

Izrael dysponuje doskonale rozbudowaną, wielowarstwową strukturą opl i opr. Obejmującą subsystemy Iron Dome, PAC2/3, David Sling, Arrow. Jak więc widzimy istnieje przestrzeń dla wykorzystania potencjału pocisków typu Barak1/8/MX. Nasz system opl/opr powinien opierać się o rozwiązania bardziej uniwersalne, stąd CAMM/ER jest - w warunkach naszego kraju - tym pożądanym systemem opl/opr. Zdecydowanie pożądanym systemem, ze względu na uwarunkowania tdw, jest system Iron Dome. Bądź - homemade - oparty na podobnej filozofii, gwarantujący obronę bezpośrednią skupisk ludności, infrastruktury oraz jednostek wojskowych w obszarach przygranicznych.

Davien
środa, 4 września 2019, 23:06

Say, Iron Dome i Arrow to systemy scisle antyrakietowe, David's Sling też, a jakoś nie uzywaja Baraków-8 ale właśnei Patriota jako głównego systemu OPL a niższe pietro to SPYDER. Pocisków Barak uzywaja jedynie na okretach a nie na ladzie.

Marek L.
niedziela, 6 października 2019, 01:34

To jest czysta brednia, iż "David's Sling" to jest jedynie system ściśle antyrakietowy. Tak było na samym początku koncepcji "Procy Dawidowej", 10 lat temu, ale tak na pewno nie jest tak już TERAZ. Systemy "Procy Dawidowej" zastąpiły już w IAF'ie WSZYSTKIE baterie "Improved Hawk" w ich roli OPL, a w przyszłości zastąpią one wszystkie baterie Patriot'a PAC-2. I przede wszystkim dlatego Izrael NIGDY nie kupił od USA baterii Patriotów PAC-3 !!!! Również baterie "Iron Dome" (obecnie jest ich 14), otrzymały dodatkowe zadania, oprócz ich podstawowej roli antyrakietowej i antymoździerzowej, a mianowicie są to OBECNIE również systemy anty-dronowe & anty-UAV, oraz systemy OPL do zwalczania samolotów poddźwiękowych lecących na nie za wysokim pułapie, oraz do zwalczania wszelkiej maści helikopterów.

Tweets Defence24