Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2018: WITU sprawdzi pociski Spike

Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.
Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.

W drugim dniu targów MSPO 2018 w Kielcach doszło do podpisania porozumienia pomiędzy Wojskowym Instytutem Techniczny Uzbrojenia (WITU), a firmą Rafael Advanced Defence Systems dotyczącego wykonywania tzw. badań starzeniowych pocisków Spike.

MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Na podstawie wynegocjowanego porozumienia WITU wykonywać będzie badania starzeniowe pozwalające na wydłużenie okresu przydatności tandemowej głowicy bojowej, silnika startowego i marszowego ppk Spike na rzecz nie tylko SZ RP, ale i innych zainteresowanych krajów. 

W ciągu pierwszego roku Rafael będzie wspierał instytut w zakresie nabycia przez niego odpowiednich kompetencji do realizacji tego przedsięwzięcia. Chodzi tu o szkolenia pracowników i przygotowanie odpowiednich stanowisk. Po upływie tego czasu WITU już samodzielnie będzie dokonywać badań.

Jak podkreślają przedstawiciel firmy Rafael, WITU już od początków eksploatacji ppk Spike w Wojsku Polskim aktywnie uczestniczyło w procesie jego wdrożenia ściśle współpracując z tą firmą. Natomiast dyrektor WITU płk Rafał Bazela zaznaczył, że zaciśnięcie współpracy jest okazją do rozszerzenia kontaktów m.in. w kierunku wprowadzenia ppk Spike do coraz szerzej wykorzystywanego w SZ RP Systemu Wsparcia Szkolenia Bojowego (SWSB) Śnieżnik. Na to bowiem szczególnie czekają Wojska Lądowe.

Pociski Spike-LR są używane w Wojsku Polskim od 2004 roku. W dyspozycji są 264 wyrzutnie przenośne. Planuje się też zintegrowanie ich z KTO Rosomak - zarówno z istniejącymi wozami na wieżach Hitfist-30, jak i z nowo dostarczanymi na polskich wieżach ZSSW-30. Te ostatnie trafią też na BWP Borsuk. Rafael oferuje Polsce również inne odmiany Spike, w tym Spike SR czy Spike LR2 i ER2 oraz NLOS, między innymi z myślą o programach Pustelnik, Karabela oraz modernizacji śmigłowców Mi-24 i W-3.  

MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (2)

  1. Z lekkim przekąsem

    Kompletnie nie wiem kto personalnie w MON/IU tak skutecznie sabotuje modyfikacje i dozbrojenie naszych latających jeszcze śmigłowców Mi24 i Sokół w rakiety ppanc!? I proszę mi nie pisać bredni \"że się nie opłaca\" bo nikt mnie nie przekona że mając dziś pewność że przez najbliższe 5-8 lat NIC nowego NIE będzie w stanie operacyjnym - \"opłaca się\" ... czekać NIC nie mając!!!

  2. Mg

    Powinno się dokupić ze 100 wyrzutni i wyposażyć w Spika nowe jednostki

Reklama