Przemysł Zbrojeniowy
MSPO 2018: Od Mobilnego Hangaru M5 do „Szerszenia”
Podczas XXVI MSPO Grupa Lubawa zaprezentowała tradycyjnie szeroką gamę produktów dla sił zbrojnych i służb mundurowych. Ciekawostką było to, że cała ekspozycja tego producenta zawarta była wewnątrz Mobilnego Hangaru M5, który jest wytwarzany przez Lubawę.
Hangar M5 zwraca uwagę z daleka swoimi niebagatelnymi gabarytami: jest to biała bryła o wysokości 8 metrów i szerokości ponad 20 metrów. Jego długość może być regulowana, gdyż składa się z modułów 3 i 6 metrowych. Przednia część to bardzo efektowne owalne zamknięcie typu „clamshell”, natomiast z tyłu użyto modułu ze standardową rolowana bramą. Hangary tego typu są już eksploatowane przez siły zbrojne Finlandii, gdzie służą do ochrony samolotów F/A-18 Hornet i śmigłowców NH90 pod oznaczaniem kodowym F563.
Obok namiotu zaprezentowano m. in. nadmuchiwaną atrapę KTO Rosomak, natomiast wewnątrz można było zobaczyć szeroką gamę środków ratowniczych, ochronnych, kamizelki taktyczne i opancerzenie osobiste. Na szczególne zainteresowanie zasługuje lekki kombinezon odłamkoodporny-trudnopalny „Szerszeń”, który otrzymał nagrodę Defender oraz nagrodzona laurem Policji kamizelka kamuflowana Mars. Wśród kamizelek znalazły się kamizelki modułowe MKO, damskie kamizelki do skrytego noszenia Venus oraz nowy model kamizelki KWS09 Reccon oznaczony M2018. Jest to modyfikacja kamizelki wykorzystywanej przez Wojska Specjalne od 2010 roku oparta na doświadczeniach z eksploatacji i postępie technologii.
Oprócz odzieży ochronnej i pancerzy osobistych oraz oporządzenia firma rozwija konsekwentnie inne technologie związane z wykorzystaniem kompozytów, tkanin specjalnych i elementów balistycznych. Dotyczy to m. in. kompozytowych zbiorników dla śmigłowców oraz wielozakresowych systemów maskowania dla pojazdów czy namiotów. Warto podkreślić, że podczas MSPO 2018 można było zapoznać się z możliwościami jakimi dysponuje Grupa Lubawa we wszystkich aspektach swojej działalności.