Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
MSPO 2016: DGT pretenduje do nagrody Defender
Firma DGT zgłosiła do nagrody Defender na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach Mobilną Platformę DGT RMP, pozwalającą m.in. na analizowanie „ruchu” w sieciach światłowodowych.  
Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Największym zainteresowaniem na stoisku kończącej w tym roku 25 lat firmy DGT cieszyły się Mobilny Integrator Radiowy oraz Platforma RMP, zgłoszona do nagrody Defender. Nagrodę tę otrzymują najlepsze rozwiązania prezentowane na MSPO w Kielcach.
Wykonana w całości przez polskich inżynierów platforma analityczna DGT RMP to Wielozadaniowa Platforma Przetwarzania Danych Czasu Rzeczywistego. Jak mówią jej konstruktorzy, ma ona uniwersalne zastosowania związane z analizowaniem ruchu w sieciach światłowodowych oraz pozyskiwaniem danych. Jest to urządzenie monitorujące, identyfikujące i filtrujące w czasie rzeczywistym informacje z linków 10G (na poziomie sięgającym 880 Gb na sekundę) przesyłane za pomocą sieci światłowodowych (opartych o światłowody jednomodowe – 1310 nm).
Dzięki temu rozwiązaniu można m.in. monitorować i optymalizować sieci IT, tworzyć bazy danych, budować systemy Lawful Interception (legalnego podsłuchu) oraz wykrywać i identyfikować wszelkie nieprawidłowe zdarzenia lub zachowania w sieciach wykorzystujących protokół IP (z wykorzystaniem systemów typu IDS/IPS Intrusion Detection System/Intrusion Prevention System).
Dane są przechwytywane przez 20 interfejsów 10G, a następnie, jak mówią przedstawiciele producenta, poddawane analizie z wykorzystaniem algorytmów głębokiej analizy pakietów DPI (Deep Packet Inspection) oraz opcjonalnie DPI+. Analiza DPI pozwala na sprawdzenie pierwszych 128 bajtów każdego pakietu np. danych opisujących adresy IP (kto nadał i kto jest odbiorcą), zastosowane protokoły, rodzaj aplikacji generującej ruch itp.
Te możliwości można zwiększyć przez zastosowanie bardziej zaawansowanych technologii analizy w postaci modułów Blade Server DPI+. Dzięki temu można analizować już całe pakiety bez względu na rodzaj zawartych w nich danych i ich wielkość, możliwa jest też ich modyfikacja (oznaczanie np. kwarantanny), przycinanie do pożądanej wielkości i np. grupowanie według określonych parametrów.
Odfiltrowane w ten sposób informacje mogą później zostać przekazane prze 20 kolejnych interfejsów 10G do systemów przetwarzania danych. Przedstawiciele firmy DGT zauważają, że poprzez odpowiednie wyprofilowanie strumieni danych można zwiększyć jednocześnie efektywność i wydajność analizy.
Platforma DGT RMP jest umieszczona w obudowie o szerokości 435 mm (483 mm z uchwytami), wysokości 88,5 mm (2U), głębokości 505 mm, ma masę 13,6 kg i posiada prowadnice teleskopowe do montażu w stojaku rack 19”. W urządzeniu zastosowano sygnalizację LED oraz kolorowy wyświetlacz LCD, dzięki czemu można monitorować m.in. status systemu, stan alarmów, statystyki oraz temperaturę. Odpowiednią temperaturę pracy (wentylację) zapewniają cztery automatyczne wysokoobrotowe wentylatory oraz dwa wentylatory zintegrowane z modułami zasilania.
Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie