Reklama

Polityka obronna

MON wystąpił z wnioskiem o powołanie szefa SKW

Fot. SKW
Fot. SKW

Minister obrony narodowej skierował wniosek do Prezesa Rady Ministrów o powołanie na stanowisko szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego podpułkownika Piotra Pytla, obecnie pełniącego obowiązki szefa SKW.  

Zgodnie z ustawą wniosek zostanie poddany opinii Kolegium ds. Służb Specjalnych i Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych oraz Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Podpułkownik Piotr Pytel urodził się 4 kwietnia 1967 r. w Krakowie. Jest absolwentem Wydziału Filozoficznego, kierunku psychologia, na Uniwersytecie Jagiellońskim.  W latach 1994 - 1999 pełnił służbę w Urzędzie Ochrony Państwa. W roku 1998 ukończył z wyróżnieniem kurs oficerski UOP. W latach 1999 - 2003 pracował w Generalnym Inspektoracie Celnym na stanowisku głównego specjalisty RIC Kraków. Od roku 2003 do 2008 pełnił służbę w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 16 lipca 2008 r. rozpoczął służbę w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Pełnił kolejno funkcje: naczelnika Wydziału Współpracy Międzynarodowej w Gabinecie Szefa SKW, zastępcy dyrektora w Gabinecie Szefa SKW, a 1 stycznia 2011 r. został dyrektorem Zarządu Operacyjnego SKW. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

MON

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. easyrider

    Pomimo tych zastrzeżeń, które zostały wskazane wobec Pytla? To chyba zbyt poważne stanowisko, żeby nie wyjaśnić opinii publicznej w jaki sposób powstały zarzuty wobec kandydata. Chodzi o zbyt bliską współpracę, nie mającą podstaw wynikających z obowiazków służbowych, z osobami co do których służba miała uzasadnione podejrzenia, iż byli funkcjonariuszami (lub agentami) rosyjskich służb specjalnych. Sprawa powinna zostać wyjaśniona. W końcu po pięciu latach pracy, ktoś Pytla zwolnił ze służby w UOP (rządy AWS) i ktoś go po kolejnych pięciu latach przyjął do ABW (rządy SLD). Kurs oficerski z wyróżnieniem psychologia na UJ to ważne atuty ale nie najważniejsze w przypadku kandydata na szefa kontrwywiadu wojskowego. Dużo bardziej przekonywujące byłoby gdyby człowiek skończył mniej prestizowe studia a kurs oficerski z którąś tam lokatą ale nie byłoby wobec niego podejrzeń co do lojalności. W tym wypadku wariograf powinien być obowiązkowy.

    1. jang

      np.17 dniowy kurs oficerski u p.Antoniego M po szkole działaczy harcerstwa?? Lub prowadzenie Straży Miejskiej??? I przy okazji-wariograf nie jest problemem dla zawodowca.Najmniejszym.Weź leki

Reklama