Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

MON: Rosomak BMS „na końcowym etapie negocjacji”

KTO Rosomak z wieżą Hitfist-30
Autor. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że postępowanie na system zarządzania polem walki Rosomak BMS znajduje się na końcowym etapie negocjacji. Procedura w celu pozyskania tego systemu trwa już od 2016 roku.

W odpowiedzi na interpelację posłanek Zofii Czernow, Joanny Frydrych i Mirosławy Nykiel wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz poinformował: „realizacja zadania dotyczącego pozyskania systemu zarządzania walką szczebla batalionu (SZWSB) w ramach programu ROSOMAK BMS, znajduje się na końcowym etapie negocjacji z wykonawcą -- konsorcjum polskich podmiotów przemysłu obronnego, którego liderem jest Polska Grupa Zbrojeniowa S.A". Dodał też, że harmonogram dostaw systemu zostanie ujęty w stosownej umowie.

Obecna procedura ma na celu pozyskanie systemu Rosomak BMS od konsorcjum kierowanego przez Polską Grupę Zbrojeniową i jest prowadzona od 2016 roku. Termin jej zakończenia był już wielokrotnie przekładany, ale obecna deklaracja MON daje szanse że to postępowanie zostanie w końcu sfinalizowane. Zakłada się, że w ramach obecnego postępowania Rosomak BMS ma stopniowo (z uwzględnieniem wyników testów) wchodzić na wyposażenie łącznie pięciu batalionów zmechanizowanych uzbrojonych w transportery z wieżami Hitfist-30, z 12 Szczecińskiej Brygady Zmechanizowanej i 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Czytaj też

W dalszej kolejności, o ile zostaną spełnione pierwotne plany system ma natomiast być implementowany na KTO Rosomak z wieżą ZSSW, przyszłe BWP Borsuk, jak i inne platformy używane w Wojskach Lądowych. W założeniu system ten ma zapewnić skokowy wzrost świadomości sytuacyjnej pododdziałów, od poziomu drużyny, aż do batalionu.

W skład systemu, oprócz wozów dowódczo-bojowych dla szczebla drużyna-pluton, dowódczo-bojowych dla poziomu kompania-batalion, dowódczych i szkolnych wchodzą także elementy przeznaczone do użycia również poza systemem Rosomak BMS, w tym:

-      Oprogramowanie (aplikacja) wsparcia dowodzenia;

-      Szerokopasmowa radiostacja pokładowa IP;

-      Pokładowy i przenośny terminal BFT (Blue Force Tracker);

-      Podsystem ochrony kryptograficznej bazujący na technologii SCIP (POK SCIP).

Samo zamówienie obejmuje - obok dostawy wyżej wymienionych elementów, modernizacji transporterów i opracowania podsystemu ochrony kryptograficznej - także dostawę pakietu logistycznego, aparatury kontrolno-pomiarowej, wykonanie laboratorium szkoleniowego w wersji kontenerowej (LS), szkolenie personelu i wykonanie dokumentacji technicznej.

Jest to już druga procedura na system Rosomak BMS. Pierwsze postępowanie, trwające od 2015 roku, zostało anulowane w 2016 roku z uwagi na ponowną ocenę występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (PIBP). MON zdecydował, by do tego programu dopuścić - w roli wykonawców - wyłącznie podmioty kontrolowane przez Skarb Państwa, podczas gdy wcześniej mogły w nim uczestniczyć także polskie podmioty prywatne.

Reklama

Komentarze (7)

  1. Wolan

    Jak będą się dalej tak zbierać to nigdy żadnej wojny nie wygramy . Lepiej niech posłuchają wypowiedzi Bartosiaka , doktora Bartosiaka

    1. Varan

      Nie ma mowy o wojnie. Zwieją przez jakieś przejście graniczne jak w 39. A Bartosiak, na razie nie pokazał wiele. Może już tajne przez poufne?

    2. Wuc Naczelny

      Bartosiak przedstawia niby prawdę, ale jest to tylko prawda w stylu Talmudystycznym, myśenie amerykańskie i izraelskie w kalsycznym wydaniu. Natomiast naszym problemem jest nawigacja w świecie gdy narracja żydowsko-Amerykańska nie jest jedyna. Na dodatek niemówi niczego co by początkujący polityk nei wiedział w wieku 20 lat. Tylko plebs co nei czytuje książek nagle znalazł youtube i 'odkryli wiedzę tajemną'. Słuchanie Bartosiaka ludziom wykształconym żadnych nowych rozwiązań nie podpowiada, wręz przeciwnie, zamyka w wąskim kręgu analizy zysków i strat zupełnie ignorując wpływy kulturowe i zwyczajowo-emocjonalne na politykę. Pan BArtosiak, mający wielu mądrych Żydowskich przyjaciół, po prostu promieniuje ich sposobem myślenia to jest czysta ekonomia w senise handlowym. Ściżle Żydowski tok myśłenia. Mądry, ale niezwykle ograniczony i nie dający nam żadnej przewagi tok myśłenia bo to jest gadanina koszystna tylko dla starego układu. A my nie chcmy iść na dno ze starym układem.

  2. Zenek

    Gdyby robiła to Teldat, to już dawno byłby BMS w użyciu. A tak wyjdzie dłużej, drożej i z pewnością dużo gorzej. Ulubiona trójca Maciarewicza.

    1. Varan

      To Macierewicz nadal ministrem obrony? Trochę spałem, ale że aż tak długo...?

    2. Irek76

      gdyby ta firma pozbyła się w końcu ludzi powiazanych ze zdradzieckim WSI to myślę, że byłoby bezpieczniej dla Polski.

  3. Sidematic

    BMS Jaśmin jest gotowy od wielu lat, w 100% polski, sprawdzony i wielokrotnie nagradzany przez sojuszników a pisowcy wyważają otwarte drzwi przy pomocy PGZ, który nie ma kompetencji żeby zrobić dobry system. To już nie jest sabotaż, to zdrada.

    1. Kacper12

      A moze przez to, ze jeden z zalozycieli tej firmy ma bardzo niechlubna przeszlosc zwiazana z wsi (w raporcie Pana Macierewicza jest nawet mowa o szkoleniu w rosji).

  4. Gimnazjum01@

    Z jednej strony łączność kodowana ale z drugiej da się na taki emitujący fale cel naprowadzić artylerię, Chyba, że o czymś nie wiem...

    1. Operator

      Na cele używające zwykłej łączności radiowej też się da, sugerujesz żeby przerzucić się na gołębie pocztowe?

    2. Varan

      Gimnazjum, klasa pierwsza. Ma prawo nie wiedzieć.

  5. D333

    Procedura trwa od 2016. Przecież to jest sabotaż

    1. Varan

      Sabotaż którym jakoś dziwnie nikt się nie interesuje.

  6. Był czas_3 dekady

    Jest 31.01.2022 roku i co z BMSem? Cisza!

  7. Był czas_3 dekady

    "...Zofii Czernow, Joanny Frydrych i Mirosławy Nykiel..." Typowo Polskie nazwiska. Jak miło.

    1. Sidematic

      Chłe, chłe, chłe. Słuszna uwaga. Pochodzenie nie jest nieistotne.

    2. X

      Podobnie jak Batory, Jagiełło, Copernicus i cała masa innych... ;)))

    3. Zenek

      Te, patriota - polskie piszemy z małej litery.

Reklama