Reklama

Siły zbrojne

MON: ponad 670 mln zł na uzbrojenie dla WOT

Fot. Rafał Surdacki/Defence24.pl
Fot. Rafał Surdacki/Defence24.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, w odpowiedzi na interpelację posłanki Henryki Krzywonos-Strycharskiej (PO), że od momentu powstania Wojsk Obrony Terytorialnej do 2 sierpnia br. wydano na ich uzbrojenie ponad 670 mln zł. 

Wartość opłaconych faktur za zakup sprzętu wojskowego pozyskiwanego przez Inspektorat Uzbrojenia na rzecz WOT – na dzień 2 sierpnia 2017 r. – wynosi 670.204.944,72 zł brutto, w tym 428.676.989,85 zł – za 2016 r. oraz 241.527.954,87 zł – za 2017 r.

Michał Dworczyk

Warto jednak zauważyć, iż przytoczona przez byłego sekretarza stanu w MON Michała Dworczyka kwota dotyczy stanu na dzień 2 sierpnia 2017 roku. Od tamtego momentu MON podpisał kilka dużych kontraktów na pozyskanie kolejnego sprzętu wojskowego, w tym 53 tys. karabinków MSBS GROT (wartość 500 mln zł), a także amunicję krążącą Warmate (ponad 100 mln zł).

Michał Dworczyk podkreślił w interpelacji, że proces pozyskiwania uzbrojenia dla różnych rodzajów sił zbrojnych jest zgodny z Planem Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2017-2022. Natomiast sprzęt wojskowy dla jednostek WOT jest pozyskiwany odpowiednio do terminów i stopnia ich rozwinięcia w poszczególnych województwach oraz poziomu wyszkolenia żołnierzy. "Jednostki wojskowe, również innych niż WOT rodzajów sił zbrojnych, są sukcesywnie wyposażane w nowoczesny sprzęt wojskowy, stosownie do potrzeb operacyjnych i priorytetów określonych przez właściwe komórki Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz możliwości finansowych resortu obrony narodowej" - zaznaczył.

Czytaj także: 7 tys. żołnierzy w szeregach WOT

W listopadzie br. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz poinformował, że budżet MON przeznaczony na Wojska Obrony Terytorialnej na 2017 rok miał wynieść 900 mln zł. Natomiast na przyszły rok planuje się wydatkowanie na ten cel ok. 1,344 mld zł, przy czym 567,9 mln zł na finansowanie Dowództwa WOT oraz jednostek organizacyjnych, a 775,8 mln zł "na realizację zadań w ramach centralnych planów rzeczowych na rzecz jednostek WOT".

Czytaj także: MON: 900 mln złotych w budżecie WOT na 2017 r. W roku kolejnym - 1,3 mld zł

W treści odpowiedzi na zapytanie posłanki Henryki Krzywonos-Strycharskiej (PO) Michał Dworczyk wskazuje, że "poprzez unowocześnienie w odniesieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, o czym jest mowa w interpelacji, należy rozumieć nie tylko wykorzystanie nowoczesnego sprzętu (który jest używany również przez wojska operacyjne), ale także innowacyjność struktur brygad tych wojsk (w kontekście specyfiki ich działania), jak też dobór metod i form szkoleniowych, mających na celu przygotowanie młodych żołnierzy do realizacji działań na rzecz społeczności lokalnych oraz budowanie wśród żołnierzy wysokiego poziomu morale".


Zobacz także: Dworczyk o docelowym szkoleniu rezerwistów: rocznie 20-25 tys. w ramach Legii Akademickiej i 5 tys. w klasach mundurowych [SKANER Defence24]

Reklama

Komentarze (8)

 1. ito

  Cztery Caracale poszły skakać po bruzdach. A to tylko siedem z planowanych 50 tysięcy.

 2. dropik

  W 2 lata 8 tys w tym 1000 zawodowych. Czyli wychodzi, że w 3 lat z pewnością będzie 53tys. Hahaha . Jak widać projekt poniósł porażkę - kompletną.

  1. Dred

   Już słychać drugow za wschodniej granicy....

 3. rtf

  Nowe Leosie z Wesołej nie pozwolą agresorowi na zajęcie naszego kraju zatem taki wacikowy budżet powinien wystarczyć na działalność statutową....

  1. dhjk

   Mamy jakieś nowe Leosie w Wesołej? Jakie? Ile? Skąd?

  2. dropik

   z pewnością chłopaki doskonale wyszkolą się w defilowaniu bo już na nic innego w Wesołej nie ma warunków , ale oczywiście wg ciebie czołgi same strzelają i jeżdżą :P

 4. kmq

  I tak się rozpływa kasa ze wzrostu budżetu MON ponad te 2% PKB

  1. Extern

   Cytując "że od momentu powstania Wojsk Obrony Terytorialnej do 2 sierpnia br. wydano na ich uzbrojenie ponad 670 mln zł. " Jest napisane tam że te pieniądze wydano na uzbrojenie, czyżby to uzbrojenie gdzieś się rozpłynęło i nie trafiło do rąk Polskich żołnierzy?

 5. Belkit

  Fajnie sformułowane "przez IU" tylko, że sporo sprzętu mogło przejść przez NIL.

  1. Wojciech

   NIL zapewnia logistykę TYLKO Wojsk Specjalnych.

 6. Gloomy

  Wbrew obiegowej opini, podpisano kontrakt na jeden tysiac karabinkow Grom a nie na 50tysiecy. Gdzie jest reszta pieniedzy??

  1. Belkti

   Podpisano na 50k, 1k to pierwsza seria która ma umożliwić wychwycenie wszystkich usterek.

  2. Pewny

   wbrew opiniom NIEDOINFORMOWANYCH I WROGICH umowę zawarto na 53 tysiące karabinów GROM. Natomiast faktury wystawia się i pieniądze rozlicza w momencie dostawy sprzętu wystawienia faktur itp.( niekiedy przedpłata do około 25 % partii lub całości transakcji). Tyle fakty.

 7. andrzej.wesoly

  Tylko na koszty funkcjonowania dowództwa WOT ma pójść ponad pół miliarda złotych? Można by za to trzy efy kupić...

  1. Anty 500+ przed ....

   Samoloty już kupili (i to 5), co z tego że cywilne ;)

  2. ZZ

   "Oraz jednostek organizacyjnych". W tym mogą się zmieścić nawet całe koszty utrzymania, razem ze szkoleniem.

 8. WOTlover

  ale chodzi o wartość opłaconych faktur (za odebrany sprzęt) czy o przedpłaty (!?!) pod zamówienia na podstawie faktur pro-forma?

Reklama