Reklama

Siły zbrojne

MON: Polska nie wycofa się z Eurokorpusu

Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON
Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zaprzeczył doniesieniom o planowanym wycofaniu się Polski z Eurokorpusu.

Szef MON Antoni Macierewicz napisał na Twitterze, że "nie jest prawdą", iż Polska wycofuje się z Eurokorpusu. Agencja AFP podała wcześniej, że Polska chce się wycofać z tej jednostki w ciągu trzech lat. Rzecznik wielonarodowej jednostki ze sztabem w Strasburgu Vicente Dalmau powiedział AFP, że Polska postanowiła wycofać się z Eurokorpusu w ciągu trzech lat. Wycofanie się Polski, która jest państwem stowarzyszonym, "jest decyzją polskiego rządu" i zacznie obowiązywać "najpóźniej za trzy lata" - powiedział Dalmau.

W późniejszej depeszy AFP Dalmau oświadczył, że "polski rząd postanowił uchylić decyzję poprzedniego rządu w sprawie zostania państwem ramowym Eurokorpusu i pozostać państwem stowarzyszonym". Według rzecznika jednostki decyzja władz w Warszawie w tej sprawie zapadła kilka miesięcy temu. 

Wiceminister obrony Bartosz Kownacki oświadczył, że nie ma tematu wycofania się Polski z Eurokorpusu. Doniesienia AFP zdementował też rzecznik rządu Rafał Bochenek. 

"Wedle wiedzy, którą ja dysponuję, która uzyskałem, nie ma takiego tematu. Lepiej byłoby w takich sytuacjach korzystać ze źródeł, nie mediów, bo one oczywiście często są niestety nieprawdziwe lub przekłamane - tylko (korzystać) z tego, co mówią urzędnicy państwowi. Ja na ten moment mogę powiedzieć, że takiej sprawy nie ma" – powiedział Kownacki w TVN24. 

Także rzecznik rządu Rafał Bochenek napisał na Twitterze, że "nie jest prawdą, że Polska wycofuje się z Eurokorpusu". "Trzymajmy się faktów" - zaapelował Bochenek. 

Zgodnie z zobowiązaniami podjętymi przez poprzedni rząd Polska na początku br. miała zostać państwem ramowym Eurokorpusu i przyłączyć się do pięciu pozostałych takich krajów. 

Eurokorpus został powołany w 1992 r., początkowo jako jednostka francusko-niemiecka; obecnie jest wielonarodowym związkiem taktycznym, otwartym dla państw UE i NATO. Jego państwa ramowe to - oprócz krajów założycielskich - także Belgia, Hiszpania i Luksemburg. Państwami stowarzyszonymi Eurokorpusu są Grecja, Włochy, Turcja i Rumunia.

Eurokorpus (EC) to międzynarodowa jednostka wojskowa, która może zostać użyta w operacjach wojskowych NATO lub Unii Europejskiej i która wydziela kontyngenty dowódcze do sił odpowiedzi NATO. Eurokorpus uczestniczył w misjach SFOR w Bośni i Hercegowinie oraz KFOR w Kosowie, dwukrotnie dowodził też natowską operacją ISAF w Afganistanie.

Jest to dowództwo korpusu, mogące kierować działaniami do 65 000 żołnierzy, natomiast jednostki bojowe są mu w większości przyporządkowywane w trakcie działań. Jako jednostka szybkiego reagowania dla Korpusu przygotowana jest brygada niemiecko-francuska, której elementy brały udział także w ćwiczeniach w Polsce i na Litwie po wybuchu kryzysu na Ukrainie.

JP/PAP

 

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. rozczochrany

    Oby ten eurokorpus nie został użyty do narzucenia Polsce i polakom woli urzędników z Brukseli i Niemieckich polityków.

  2. rozczochrany

    Po co taka jednostka krajom które nawet nie potrafią obronić swoich granic przed ludźmi nielegalnie je przekraczającymi. Najpierw niech zaczną od podstaw. Od ochrony własnych granic i kontroli ludzi którzy chca przez z nie przejść oraz nie wpuszczania ich.

  3. dropik

    Minister sączy informację jak przez słomkę. Ograniczamy swoją działalność w Eurokorpusie do minimum. De facto nie będziemy tam

  4. zaniepokojony

    Czy to jest w ramach NATO, czy to jest rodzaj jakiegoś NATO-bis?

  5. aber

    wie ktoś może jaką AIM-120_AMRAAM mają żywotność? (chodzi mi o to ile lat po zakupie mogą być przetrzymywane - jaki czas jest na ich użycie za nim bedą do niczego)

    1. opoo

      chyba 40 lat ale moge sie mylic

  6. Wojtek

    Chodzi o to, żeby uniknąć obligatoryjnego udziału w zagranicznych misjach ?