MON chce czasowo zawiesić kształcenie na uczelniach wojskowych

11 marca 2020, 15:20
Błaszczak
Fot. MSWiA
Reklama

Czasowe zawieszenie kształcenia na uczelniach podległych MON, od 12 do 25 marca, z możliwością jego prowadzenia na odległość — przewiduje projekt rozporządzenia szefa resortu obrony, który trafił w trybie pilnym do uzgodnień międzyresortowych.

Projekt rozporządzenia został opublikowany w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada on zawieszenie kształcenia w powyższym terminie na uczelniach nadzorowanych przez MON. Dotyczy kształcenia na studiach, studiach podyplomowych, doktorantów w ramach zajęć oraz innych form kształcenia.

Rozporządzeni zakłada też, że zajęcia mogą być kontynuowane z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość, niezależnie czy zostało to przewidziane w programach tego kształcenia. Rozporządzenie precyzuje również, że w przypadku korzystania z tych metod nie stosuje się ograniczenia liczby punktów ECTS (Europejski System Transferu Punktów pomiędzy uczelniami — PAP), określonych w programach.

W uzasadnianiu do projektu wyjaśniono, że zawieszeniu w ramach innych form kształcenia podlegają też np. kursy kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia rezerw osobowych. Przepisy dotyczące liczby punktów ECTS, jakie mogą być uzyskane w ramach kształcenia na odległość, zostaną w tym okresie wyłączone. Jednocześnie w uzasadnieniu do projektu podano, że uczelnie mogą prowadzić działalność naukową, w tym także przez doktorantów, a ich rektorzy-komendanci są zobowiązani do zapewnienia ich bieżącego funkcjonowania.

"Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce wskazuje na kilka aktywnych ognisk zakażenia SARS-CoV-2 i poważne ryzyko szybkiego wzrostu zachorowań na COVID-19. Projekt stanowi reakcję na sytuację kryzysową w kraju" - napisano w ocenie skutków regulacji załączonych do projektu.

"Z uwagi na konieczność zmierzenia się z zagrożeniem epidemią. Zwiększone ryzyko zachorowań na COVID-19 i szybko wzrastająca liczba zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce stanowią nadzwyczajne okoliczności, w których powinny zostać podjęte działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się tego wirusa. Wobec tych okoliczności zadaniem ministra jest zadbanie o bezpieczeństwo członków wspólnoty uczelni nadzorowanych uczelni wojskowych, przez ograniczenie ryzyka możliwości dalszych zakażeń zagrażających ich życiu lub zdrowiu" - dodano.

Wyjaśniono też, że wprowadzenie wymienionych rozwiązań ma związek z ogłoszeniem przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) stanu zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) dla zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i szybko wzrastającą w Polsce, w tym w miastach będących ośrodkami akademickimi, liczbą zakażeń tym wirusem. W związku z zagrożeniem wzrostu zakażeń koronawirusem w środę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformowało, że od 12 do 25 marca zawieszone zostają zajęcia dydaktyczne na uczelniach wyższych nadzorowanych przez ten resort. Ograniczenia wprowadzone na cywilnych uczelniach, są tożsame do tych wprowadzanych przez MON.

Według informacji podanych przez resort zdrowia, w Polsce dotąd potwierdzono dotąd 25 przypadków zakażenia koronawirusem. Według ostatnich danych 220 osób jest hospitalizowanych, 1055 objęto kwarantanną, a 9366 nadzorem epidemiologicznym. Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
1bz
wtorek, 17 marca 2020, 20:42

A kursy zaczynają się nawet 23 03 2020 a koronawirus w pełni kurs kierowców w zlociencu- budowo i gdzie tu logika

Ehh
środa, 1 kwietnia 2020, 14:30

Kurs trwa i nie chcą go przerwac.

Żołnierz
piątek, 13 marca 2020, 16:56

Godz 12 info ze zajęcia odwołane na 2 tyg go 12:55 że kursy zkoszarowane do 30 marca. Brak wyjścia odcieci od rodziny głównie od własnych dzieci. I patrzysz jak reszta wojska wychodzi do domu. Kursy w jednostkach włącznie z językowym a reszta do domu gdzietu logika???!!!!!!!!!!! Co powiedzieć dziecku że ojca nie zobaczy przez tyle czasu.

marian
sobota, 14 marca 2020, 21:43

Panie żołnierzu, chciałoby się powiedzieć "przyroda". Ale z drugiej strony myślałem, że po tylu latach jakaś logika do wojska zawitała. Niestety byłem naiwny. Z drugiej strony to jednak służba, a nie zawód i trzeba być gotowym zawsze na wszystko. Tylko jeżeli nie widać sensu w działaniu dowództwa ...

A
piątek, 13 marca 2020, 06:34

Siedzą pod kluczem, zaplombowani..

Uczeń
czwartek, 12 marca 2020, 15:06

Haloooo czy ktoś się w końcu obudzi i coś z tym zrobi???!!!

niedofinansowany
czwartek, 12 marca 2020, 13:59

A co z podwyżkami ?

Nauczyciel
czwartek, 12 marca 2020, 13:01

Siłownia i hala sportowa w jednostce objęte kwarantanna, a obok zajęcia językowe wg STANAG 6001 dla ludzi z całej Polski nadal są prowadzone! Wojskowa logika?

eres
czwartek, 12 marca 2020, 10:31

W Dęblinie podchorążych obcięto kwarantanną a cywili odesłano do domu....

Szer
czwartek, 12 marca 2020, 12:48

A wiesz może co z egzaminami na szkole podoficerska? Miały się zacząć od 16.03 w Dęblinie

Student
czwartek, 12 marca 2020, 10:13

To jaka instytucja jest wojskowa szkoła języków w Łodzi, skoro w dalszym ciągu mamy zajęcia i nie ma mowy o zawieszeniu. Ludzie z całej Polski rozjeżdżający się na weekend do domów i wracający z powrotem w poniedziałek.

Zmech
piątek, 13 marca 2020, 07:12

I dalej nie ma konkretów. Dalej siedzimy a możemy przydać się w macierzystych JW w tym przypadku. Ciężko się skupić na nauce bo to nie czas na to. Poza tym na terenie tego obj znajdują się jeszcze inne ważne instytucje. A w przypadku gdyby ktoś z nas coś przywlukl... To już zamknięte wszystko.

Studenciak
czwartek, 12 marca 2020, 15:33

Dobre pytanie, cisza i nikt nic nie wie co dalej.

Koronawirus
piątek, 13 marca 2020, 08:16

W łodzi szkoła językowa dalej działa. Zajęcia się odbywają.

Aleks
czwartek, 12 marca 2020, 13:19

No wlasnie dlaczego nadal są prowadzone zajęcia!!

Jarosław
czwartek, 12 marca 2020, 09:09

Więc studenci WAMu zostają zamknięci na jednostce przez 2 tygodnie?

Herr Wolf
środa, 11 marca 2020, 19:53

Jak to?! Przecież 2 dni temu ogłosił że armia jest zwarta i gotowa...

Lukasz
środa, 11 marca 2020, 21:41

Armia jest zwarta i gotowa ale nie Ci co są na uczelniach i uczą się być żołnierzem a to różnica diametralna

Pchor
piątek, 13 marca 2020, 08:08

Uczą się być żołnierzem, czy są żołnierzem

marian
środa, 11 marca 2020, 22:04

O tej porze roku akademickiego, to chyba każdy podchorąży umie tyle co szeregowy w zwykłej jednostce, a większość z nich ma stopień co najmniej kaprala. Oni uczą się być oficerami. Żołnierzami już są.

LWP
czwartek, 12 marca 2020, 12:18

Dobrze że napisałeś chyba, bo po ostatnich praktykach zauważyłem, że szeregowy umie więcej. Przykre.

marian
sobota, 14 marca 2020, 21:37

Ale opisał Pan sytuację jaka występuje w większości profesji. Stara pielęgniarka wie więcej niż młody lekarz, doświadczony tokarz więcej od młodego inżyniera itd. Oczywiście nie zmienia to faktu, że wyższe szkolnictwo wojskowe trzeba (delikatnie mówiąc) poprawić. Jak już napisał "Nieszczekaj" oni muszą tam jeszcze zrobić magistra z zarządzania - nie wiem po co to komu, a jeżdżącego bewupa nawet na miejscu nie mają.

Nieszczekaj
czwartek, 12 marca 2020, 13:28

A gdzie mają się tego uczyć? Na zajęciach z zarządzania, mikroekonomii i innych pierdół? Przyjdą do jednostek i to czego ,,uczyli'' się przez 5 lat pochłoną w kilka miesięcy.

dr
środa, 11 marca 2020, 17:56

Może trzeba było nie likwidować Wojskowej Akademii Medycznej...albo zabrać się za jej reaktywację..

Marek
środa, 11 marca 2020, 23:20

Oczywiście, że nie było trzeba. Ta uczelnia kształciła żołnierzy. Lekarze przez nią uczeni owszem bywają nieprzyjemni i potrafią skląć upierdliwego pacjenta. Teraz pracują w cywilnych przychodniach. Poznać ich po tym, że biorą na siebie więcej niż cywilni koledzy po fachu. Wcześniej przychodzą do pracy i mimo, że są "odrobinę" od nich starsi znacznie później od nich ją kończą. Można ich także poznać po tym, że potrafią postawić do pionu administrację, która usiłuje pilny przypadek wcisnąć w trybiki kolejki rejestracji.

Tweets Defence24