Jak unikać zarażenia koronawirusem?

11 marca 2020, 15:10
covid19
Grafika: Defence24.pl
Reklama
Defence24
Defence24

Rozwijająca się epidemia koronawirusa ma coraz większy wpływ na codzienne życie, ale i funkcjonowanie sił zbrojnych w Polsce i poza jej granicami. Poniżej publikujemy kilka podstawowych zaleceń, dotyczących zapobieganiu zarażenia koronawirusem.

Jak na razie nie wprowadzono szczepionki ani leku działającego bezpośrednio przeciwko zakażeniu COVID-19. Dlatego podstawowym środkiem mogącym spowolnić i ograniczyć zakres epidemia jest prewencja. Należy więc poświęcić szczególną uwagę przestrzeganiu zasad higieny. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Narażenie na infekcję występuje również w wypadku, gdy dotkniemy powierzchni, które wcześniej miały kontakt ze śliną osoby zakażonej, a następnie okolic ust, oczu lub nosa.

I tak, jednym z podstawowych elementów profilaktyki jest częste i dokładne mycie rąk, z wykorzystaniem mydła z wodą lub środka dezynfekcyjnego na bazie alkoholu. Ponadto, należy czyścić często dotykane przedmioty i powierzchnie (np. blaty stołu, klawiatura komputera). Powinno się też unikać dotykania twarzy, zwłaszcza wtedy gdy nie mamy możliwości mycia rąk.

Należy także unikać kontaktu z chorymi, a w wypadku kaszlu lub kichania – zasłaniać twarz chusteczką lub ramieniem. Ponadto, w miarę możliwości powinno się unikać dużych skupisk ludzkich. Pomocne w uchronieniu się przed zakażeniem może też okazać się zachowanie odpowiedniej odległości od rozmówcy (1-1,5 metra).

Resort zdrowia przypomina też o zachowaniu higieny przy przygotowaniu posiłków. Nie zaleca się natomiast noszenia maseczek przez osoby zdrowe (jedynie przez zakażone/z uzasadnionym podejrzeniem zakażenia, aby uniknąć narażenia innych).

Objawy choroby to m.in. gorączka, męczący kaszel, duszności, problemy z oddychaniem. U większości zakażenie przebiega łagodnie, ciężkie powikłania występują najczęściej u osób starszych czy z chorobami przewlekłymi. Koronawirus może jednak powodować ciężkie powikłania również u osób w sile wieku, które wcześniej cieszyły się dobrym zdrowiem.

W wypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem, należy skontaktować się z Państwową Inspekcją Sanitarną lub z oddziałem zakaźnym. Informacje ws. koronawirusa dostępne są też na infolinii NFZ 800 190 590. Nie należy udawać się osobiście na Szpitalny Oddział Ratunkowy lub do przychodni, aby uniknąć narażenia innych osób. Z tego samego powodu nie wolno w takiej sytuacji korzystać ze środków transportu publicznego i taksówek. Informacje o dalszym postępowaniu zostaną przekazane w trakcie kontaktu telefonicznego z służbami medycznymi.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
wiarus
czwartek, 12 marca 2020, 11:18

Ta epidemia pokazuje jak bardzo jesteśmy (nie)przygotowani na tego typu zagrożenia. Brakuje sprzętu, szwankują niektóre procedury, decyzje są powolne. Przypomnę, że w czasie wojny w czasie działań wroga byłoby 10 razy trudniej.

Lima
środa, 11 marca 2020, 23:53

"Nie zaleca się natomiast noszenia maseczek przez osoby zdrowe". To bardzo złe zalecenie. Okres inkubacji do 14 dni oznacza, ze można przez wiele dni zarażać innych samemu nie mając żadnych objawów. W miejscach publicznych, komunikacji, sklepach itp. maseczki powinni nosić wszyscy. To powinno być obowiązkowe. Jeśli będziemy to ignorować to nie zatrzymamy rozprzestrzeniania epidemii.

Medicos
środa, 11 marca 2020, 17:19

Niemcy juz,zaaplikowali 230 tys testów Niestety nie maja rozwiązania dla tego klona typu B Zwierzęca Grypa

czwartek, 12 marca 2020, 09:13

Odpowiedzią na zagrożenie będzie więcej integracji więcej socjalizmu i europy bez granic

Herr Wolf
środa, 11 marca 2020, 19:56

Testy stosuje się tylko wtedy kiedy zmienią się system leczenia gdy ten tradycyjny zawodzi a ten wirus leczy się prosto i bez problemu ..! Testy to wyrzucony pieniądz ale właśnie o to chodzi...

Marek
czwartek, 12 marca 2020, 10:27

Takich bajeczek, jakie ty tu wypisujesz dawno nie czytałem. I bardzo ciebie proszę o to, żebyś ich nie opowiadał dzieciom. Jeszcze uwierzą i będzie tutaj taki sam bałagan jaki dziś jest we Włoszech.

xawer
środa, 11 marca 2020, 22:19

"...ten wirus leczy się prosto i bez problemu ..!"?! "Ten wirus" nie ma czym leczyć(brak leku) Leczenie polega na podtrzymywaniu życia(respirator) i wzmacnianiu organizmu. Gdy płuca nie podejmują pracy pozostaje tylko przeszczep płuc. Nie nazwałbym tego "prostym i bezproblemowym leczeniem":-(

Tweets Defence24