Reklama

Polityka obronna

Mocarstwa atomowe strzegą swych arsenałów na forum ONZ

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Komisja Zgromadzenia Ogólnego ONZ opowiedziała się za podjęciem negocjacji w sprawie całkowitego zakazu broni jądrowej. Rezolucja w tej sprawie została przyjęta w czwartek w Nowym Jorku 123 głosami. 38 państw głosowało przeciwko, a 16 wstrzymało się od głosu.

Wśród krajów, które głosowały przeciwko rezolucji, były państwa posiadające broń jądrową, m.in. USA, Francja, Wielka Brytania i Izrael, co - jak podkreśla agencja AFP - źle wróży dla powodzenia tej inicjatywy.

Warto pamiętać, że państwa NATO w ostatnim czasie w dużej mierze jednostronnie redukowały swoje arsenały jądrowe. Działania na forum ONZ mogłyby posłużyć jako pretekst do dalszych redukcji szczególnie dla przyszłej administracji USA - zwłaszcza jeśli będzie oparta o Demokratów, z których część opowiada się za dalszymi jednostronnymi redukcjami.
 
Tego typu wysiłki, wraz z jawnym łamaniem traktatów przez Rosję czy Koreę Północną, mogą prowadzić do dalszego osłabienia jądrowych arsenałów krajów zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych. I to w momencie, gdy rosyjscy politycy wygłaszają groźby użycia broni jądrowej.

Rozmowy w sprawie całkowitego zakazu broni jądrowej miałyby się rozpocząć w przyszłym roku. Ustalono już nawet terminy pierwszych dwóch sesji negocjacyjnych w Nowym Jorku: od 27 do 31 marca i od 15 czerwca do 7 lipca.

Rezolucję, której inicjatorami są Austria, Brazylia, Irlandia, Meksyk, Nigeria i RPA, musi jeszcze zaakceptować Zgromadzenie Ogólne ONZ. Zwolennicy tej inicjatywy uważają, że może ona ożywić znajdujące się od dawna w impasie wysiłki rozbrojeniowe.

JP/PAP

Zobacz też: Szef MAEA: cyberatak zakłócił pracę japońskiej elektrowni atomowej

PAP - mini

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Adam

    Polska powinna przystąpić do programu NATO Nuclear Sharing. Im szybciej tym lepiej.

  2. Tom

    Zauważcie pewną prawidłowość: kraje które posiadają broń A są zwolennikami restrykcyjnej kontroli zbrojeń w tym zakresie w odniesieniu do wszystkich krajów tylko nie do siebie. One same ani myślą pozbywać się tej broni. Dlaczego ??? Ponieważ daje im to totalną przewagę nad krajami broni takowej nie posiadającymi. Zupełna hipokryzja. Taka jest smutna prawda czy się to komuś podoba czy też nie.

    1. Rex

      Taka jest prawda.

    2. dunaj1968

      Dla dziecka jest zaskakujace jak dziala swiat....a dziala on bardzo prosto i jedyna rzecza, ktora nim obraca jest przemoc ew. grozba jej uzycia.

    3. mefis58

      Zdumiony jestem, że tej "wyliczanki" mocarstw atomowych sprzeciwiających się zakazowi dla broni "A" nie rozpoczęto od Rosji, która jest głównym celem publikacji tego portalu. Oczywiście skrót "m.in." może sugerować, że Rosja też tam była ale..... biorąc pod uwagę uprzednią uwagę to, że Rosja jest drugim (niektórzy twierdzą, że pierwszym) mocarstwem atomowym świata oraz to, że tych mocarstw atomowych wcale nie jest tak dużo poza wymienionymi (poza Rosją jeszcze tylko Chiny, Indie i Pakistan) to "przeoczenie daje do myślenia (wiem, że myślenie nie jest mocną stroną co poniektórych "edi-ch") szczególnie gdy weźmie się pod uwagę to, że Rosja zgłaszała inicjatywy dotyczące całkowitego atomowego rozbrojenia !!!!

  3. edi

    Rosja łamie kolejne traktaty a wy chcecie się rozbroić NO WAY !!!!

    1. czytalniczka

      Nikt nie mówi o rozbrojeniu się jednostronnym , tylko o kierunku i presji na wszystkie strony posiadające bron atomową. Pieśń przyszłości.

    2. mefis58

      A które to traktaty Rosja ostatnio złamała ?

Reklama