Reklama

Siły zbrojne

Mobilne działa laserowe w linii za dwa lata

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

U.S. Army ma wprowadzić do służby dwa nowe bojowe systemy laserowe już w 2022 roku, w tym 50-kilowatowy oraz 300-kilowatowy. Jak poinformowały tamtejsze media nowe systemy będą w stanie zwalczania szeroką gamę celów powietrznych, począwszy od bezzałogowców, przez różnego rodzaju amunicję artyleryjską i rakietową, aż po pociski manewrujące.

W lipcu 2019 roku spółka Kord Technologies zdobyła kontrakt w wysokości 203 mln USD na dostawę laserów przeciwlotniczych, o mocy 50 kW, ramach programu DE-MSHORAD (Directed Energy – Maneuver Short-Range Air Defense). Ma on być wstępem do opracowania i wdrożenia docelowego systemu tego typu w US Army, który ostatecznie ma trafić na wyposażenie plutonu kołowych transporterów opancerzony M1126 Stryker.

Zwycięzca wybrał dwóch wykonawców, którzy mają być potencjalnymi dostawcami efektorów, tego nowego systemu obrony przeciwlotniczej. Northrop Grumman i Raytheon zgodnie z przedstawionymi warunkami umowy mają około roku na przygotowanie gotowych prototypów proponowanych systemów laserowych. General Dynamics Land Systems, jako producent Strykera, ma wesprzeć obu poddostawców w integracji ich systemów z platformą tego wozu bojowego.

Według wstępnego harmonogramu system miał wejść do służby już w 2022 roku, co w świetle najnowszych doniesień świadczy o dotrzymaniu planowanego terminu. Według przyjętych wcześniej planów, obie propozycje po zakończeniu prób fabrycznych mają zademonstrować swoje możliwości w zakresie zwalczania różnego rodzaju niewielkich celów powietrznych. Po dokonaniu oceny obu systemów i wyborze docelowego efektora, US Army planuje zakupić kolejne trzy systemy, co ma pozwolić wyposażyć w nie pierwszy pluton Strykerów i przeprowadzić bardziej kompleksowe testy. Łączna suma kontraktu ma opiewać na blisko 490 mln USD, a także otwiera przed ostatecznym dostawcą szanse na dalsze wielomiliardowe kontrakty na dostawy tego typu systemów.

Równolegle, amerykańska armia pracuje obecnie nad prototypem innego systemu broni laserowej o mocy 300 kW w ramach programu Indirect Fire Protection Capability-High Energy Laser (IFPC-HEL). W marcu 2020 U.S. Army ogłosiło, że system tego typu ma zostać dostarczony dopiero w 2024 roku, a nie jak wcześniej planowano w 2022. Głównym wykonawcą programu ma być spółka Dynetics, natomiast współuczestniczą w nim także tym spółki takie, jak: Lockheed Martin (ze wsparciem U.S. Army), Nutronics (ze wsparciem U.S. Navy) czy General Atomics (ze wsparcie U.S. Air Force).

W maju 2020 roku Dynetics poinformował o prowadzeniu prac nad zwiększeniem mocy lasera z 100 do 300 kW. Demonstracja prototypowego egzemplarza lasera ma zostać dokonana w 2022 roku, po czym do 2024 roku planowane jest uzyskanie wstępnej gotowości bojowej. Nośnikiem tego systemu ma być najprawdopodobniej rodzina wojskowych samochodów ciężarowych Oshkosh FMTV.

Reklama

Komentarze

    Reklama