Reklama

Geopolityka

Amerykańska kawaleria i broń laserowa. Udana próba

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

W trakcie pokazu na poligonie Grafenwoehr w Niemczech Stryker z zamontowanym laser MEHEL o mocy 5kW skutecznie obezwładniał niewielkie bezzałogowce.

W próbach brał udział Stryker z 2. pułku kawalerii wyposażony w demonstrator Mobile Expeditionary High Energy Laser o mocy 5kW. W trakcie testów obsługa z sukcesem obezwładniła około tuzina cywilnych dronów.

Płk Dennis Wille, szef wydziału planowania strategicznego armii amerykańskiej w Europie otwarcie przyznaje jednak, że do pełnego wykorzystania możliwości uzbrojenia tego rodzaju jest jeszcze daleko - na przeszkodzie stoi bowiem znikomy zasięg skutecznego działania.

Dodatkowo, w trakcie demonstracji ze względów bezpieczeństwa cele znajdowały się poniżej linii horyzontu, co "znacząco ograniczało realizm próby". Płk Wille dodał, że ostrzeliwanie celów lecących na większej wysokości miałoby "negatywne skutki dla korytarzy powietrznych w promieniu kilkuset kilometrów od poligonu" - prawdopodobnie konieczne byłoby zamknięcie całego obszaru dla ruchu powietrznego.

W scenariuszu prób założono także brak jakichkolwiek zewnętrznych sił trzecich - zarówno wrogich jak i sprzymierzonych. Tutaj również przyczyną była troska o bezpieczeństwo. Zdaniem szefa planowania U.S. Army Europe scenariusze podobnych ćwiczeń wymagają głębokich zmian, wprowadzenia innych sił na poligon i stosowania realistycznych profili lotów, by zapewnić możliwie wierną symulację potencjalnych warunków bojowych.

W tym celu opracowywany jest obecnie zbiór zaleceń, na podstawie których mają powstać urządzenia symulacyjne i oprogramowanie pozwalające na bezpieczne wprowadzenie na poligon innych uczestników ćwiczeń tego rodzaju. Zdaniem płk. Willego rosnące potrzeby testowania broni wysokoenergetycznych wymuszą także znalezienie miejsca, w którym powstanie poligon przeznaczony specjalnie do prób uzbrojenia tego rodzaju, na którym można będzie ćwiczyć bez obaw o bezpieczeństwo ruchu powietrznego.

MEHEL nie jest jedynym systemem przeznaczonym do niszczenia niewielkich bezzałogowców wroga, jaki jest w arsenale amerykańskich sił w Europie. Amerykańscy kawalerzyści mają też do dyspozycji system CMIC. Nie jest to jednak system wykorzystujący laser, zamiast tego bezzałogowce obezwładniane są wiązką skoncentrowanych fal radiowych. Nosicielem tego systemu jest również pojazd Stryker.

Komentarze (11)

 1. mata-cari

  Rosjanie mają mocniejszą kartę. Rakieta o napędzie hipersonicznym i podwodny dron z głowicą atomową -Wystarczy ?

  1. Czesio

   He, he, póki co to nikt tych ruskich cudów w akcji nie widział.

  2. matachari II

   Mata_chari zapomniała o Iskander XXQ co to przewierca się pod ziemią na skróty przez kulę ziemską i to z prędkością hipersoniczną! No i co teraz? Ratuj się kto może...

 2. mgr historii andrzej pakuła

  W jaki sposób zostalo dowiedzione ze dziala?mozna prosic o dowody prócz wersji pisanej?

  1. Kaszlak

   Mam kasety audio. Przesłać?

 3. strachsiebać

  Nawet jak sobie wymyślimy, że ten Strykerowy laser ma wydajność porównywalną z chińskimi świecidełkami w długopisie czyli ~25% to na zasilenie MEHELa wygospodarować trzeba zastraszającą moc 30 koni mechanicznych. Ojej, Stryker pewnie nie uciągnie takiego \"potwora\".

 4. Davien

  O ile mnie nie myli ZSRR ( CCCP ) potraktowała Chinczyków na granicy - laserem i był bodajże mocniejszy - 15 KW . A to bodajże lata 70-80 , i cuś tam ? Rewelacji Stryker na sobie nie posiada - a gdzie ta turbina wytwarzająca - Prąd ? Chyba że podpięty pod wysokie napięcie !

 5. zgred ojczyżniany

  Czyżby przełom nastąpił w armii USA - W próbach brał udział Stryker z 2. pułku kawalerii wyposażony w demonstrator Mobile Expeditionary High Energy Laser o mocy 5kW. W trakcie testów obsługa z sukcesem obezwładniła około tuzina cywilnych dronów. PUTIN pokazał jakąś maszynę a tu jaka mobilizacja - DEMONSTRATOR - i ta jego szalona MOC 5 KW . HO! HO! Przełom - a turbina do wytworzenia tej mocy wozi jako przyczepkę - na ropę czy gaz ? Nie bym czepiał się - tak dla ciekawości jak szybko to cudo może oddać strzały na minutę / godzinę - czy jest ktoś - kto rozjaśni to zagadnienie ?????????

  1. Elektron

   5kW to mały agregat. Zobacz sobie w pierwszym lepszym sklepie jakie to małe, więc nie ma mowy o przyczepie :-) Poza tym zastosowanie baterii superkondensatorów w celu stabilizacji napięcia i mocy ad hoc. Taki układ zasilania to skrzynka, którą spokojnie zmieścili \"na pace\" takiego Strykera.

  2. bender

   Jakie parametry operacyjne ma pokazany przez Putina konwój Kamazów nazwany bronią laserową?

  3. ZZZ

   Nie. Putin pokazał prezentację z Windows Movie Makera.

 6. realista

  osobiście widzę to tak jak podepną 4 wozy z elektrownia pod coś mocniejszego na 5-tym to spokojnie da rade spalić cysternę z sensownej odległości jest ale... w jakich warunkach pustynia itp itd masz widoczność jest sucho lub z bliska w europie jest wilgotno ukształtowanie sprawia ze raczej cysterna nie przejedzie bliżej niż poza zasięgiem bo rozbić się i poczekać raczej ciężko co by nie dostać PPK a nie o to chodzi żeby za kilkadziesiąt mln USD podpalić skanie i wachę za 5000-7000 USD wiec zostają Drony max 2 km jak nie ma mgły/lato lub pociski moździerzowe nad np sztabem/szpitalem polowym to wszystko w nocy poświeć jak masz noktowizor popatrzysz ... świeci jak psu jajca używając tego z perspektywy obserwatora na wyższej elewacji bez WRE wydaje się to wyjątkowo \"odważne\" zaraz bym nadał o obecności ... optyki tez nie spalisz wystarczą filtry

  1. cacy

   lepsze od Zur23mm

  2. bender

   System zaprezentowany na zdjęciach przez Putina składa się z kilku ciężarówek Kamaz prawdopodobnie z generatorami prądu i jednej ciężarówki z samym laserem. Testowane przez Amerykanów rozwiązanie na Strykerze (pojedynczym) jest nieporównywalnie bardziej kompaktowe. Przyjrzyj się po prostu.

  3. Ogrodnik

   Kiedyś to forum było z konkretami a teraz różnej maści realiści i georealiści i inni znawcy przynieśli swe głębokie analizy. Laser 15kW przepali pocisk moździerzowy z odległości 3 km w czasie 1,2 sek. Obecne systemu 15kW pozwalają zestrzelić 6 pocisków moździerzowych wystrzelonych w tym samym czasie nim uderzą w cele. Od lipca laser 50kW będzie instalowany na F15.

 7. cdee

  a my na Rosomaku zabudowujemy .. No własnie co . Bo chyba nic. Tylko gadania gadanie

  1. cacy

   Pilice

 8. maliko

  ciekawe gdzie bedzie montowane takie laserowe dzialko poza pojazdami, moze wysokie budynki, maszty ?

 9. Olgierd

  To niesamowite w jakim kierunku idzie rozwój uzbrojenia. A my się ekscytujemy godłem WOT.

  1. niesamowita hucpa na podatnikach

   W głupim kierunku idzie rozwój uzbrojenia, przynajmniej w USA. Oto prawda o tym laserze z... podręcznika US Navy: rozproszenie wiązki 0.25 mrad. W efekcie z bardzo bliska ten laser... tnie stal, ale z 1 km wiązka ma już 25 cm średnicy i może tylko poparzyć skórę lub po 10s smażenia podpalić chiński dron ze sklepu z zabawkami. Przy 5 km zogniskowanie wiązki to 1,25m a przy 10km 2,5m i z takich odległości to laser może najwyżej oślepić obserwatora lub optykę - jeśli nie są przed tym zabezpieczone. Wszystkie te dane dla idealnej pogody, bo przy zapyleniu, dymie i mgle a nawet deszczu ten laser się do niczego nie nadaje. Działko 30mm jest od takiego lasera tańsze i nieporównanie groźniejsze. I jeszcze jedno: rosyjskie ppk jak np. Kornet latają po spirali wokół wiązki prowadzącej: okazuje się to dodatkową zaletą - trudno w nie trafić takim laserem i utrzymać na nich wiązkę.

  2. komandoch

   niczego niesamowitego nie ma ! normalny rozwój techniczny ale technikę zawsze obsługują ludzie

  3. Gojan

   Spokojnie, broń laserowa jest jeszcze w powijakach. Podobnie było w XV w. z bronią palną: długo efektywniejsze od niej (szybkostrzelność, celność) były łuki i kusze. Ale do czasu.

 10. awfjop

  Wystarczy okleić drona folio aluminiową i mogą se świecić tym laserem do woli pzdro.

  1. inżynier

   Dodać czujniki wzrostu temperatury drona (mogą być także laserowe jak w termometrach) i małe dmuchawy z sadzą. Temperatura wzrasta i wtedy uruchamia się system wypuszczania sadzy. Dopóki sadza się nie skończy to jest czas na ukrycie drona.

  2. Wawiak

   Tylko, że wtedy będzie świecić jak choinka. Coś za coś.

  3. JSM

   \"Sreberko\" jest słabym lustrem dla laserów 1064nm. Są inne, skuteczniejsze maeriały.

 11. Mireq

  I oto jesteśmy świadkami wprowadzania nowej broni...