Konsorcjum MEADS w oświadczeniu poinformowało, że będzie kontynuować rozmowy z polskim rządem w zakresie programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła po złożeniu przez MON zapytania ofertowego.
Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało dziś o wysłaniu do amerykańskiego rządu tzw. Letter of Request w sprawie programu Wisła. MEADS International będzie kontynuowało rozmowy z polskim rządem na temat rozwiązań systemu MEADS dla Wisły.
Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało dziś o wysłaniu do amerykańskiego rządu aktualizacji tzw. Letter of Request w sprawie programu Wisła obejmujący dostawę ośmiu baterii Patriot z systemem IBCS oraz dwóch typów pocisków – PAC-3 (MSE) i SkyCeptor. MEADS International będzie jednak kontynuowało rozmowy z polskim rządem na temat rozwiązań Medium Extended Air Defense System dla Wisły.
Czytaj więcej: Transfer technologii azotku galu z Włoch do Polski. MEADS ujawnia szczegóły [RELACJA]
We wrześniu 2016 roku, obok wystosowania wniosku o zakup ośmiu baterii Patriot w ramach FMS polskie MON złożyło wniosek o rozszerzoną informację o systemie przeciwlotniczym i przeciwrakietowym MEADS. W tym samym miesiącu konsorcjum podpisało list intencyjny z PGZ, dotyczący potencjalnej współpracy w programie Wisła.
Czytaj więcej: MEADS: Zbudujemy warstwowy system obrony powietrznej [WYWIAD]
Przedstawiciele resortu wielokrotnie deklarowali wcześniej, że istotne znaczenie dla powodzenia programu Wisła ma zapewnienie konkurencyjności przez cały okres realizacji postępowania. Nowa oferta konsorcjum MEADS, zakładająca między innymi transfer technologii azotku galu (GaN), została złożona Polsce pod koniec stycznia bieżącego roku. Technologia GaN może w przyszłości zastąpić arsenek galu (GaS), stosowany dziś w systemie MEADS.
Czytaj więcej: Zielone światło dla polskiej tarczy. Macierewicz: „Nie więcej” niż 30 mld zł na Wisłę
Na początku marca wiceminister Bartosz Kownacki złożył wizytę w zakładach MBDA Italia i Leonardo we Włoszech. W jej trakcie wiceministrowi zaprezentowano potencjał związany z wykorzystaniem technologii GaN.
Zestaw MEADS ma stanowić podstawę przyszłego sieciocentrycznego systemu obrony powietrznej TLVS. W Niemczech zostanie on zintegrowany z wyrzutniami pocisków IRIS-T SL. W wywiadzie dla Defence24.pl Howard B. Bromberg wiceprezes i zastępca szefa strategii i rozwoju biznesu Działu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Lockheed Martin Missiles and Fire Control zaznaczył: „Zaproponowaliśmy, by wspólnie z polskim przemysłem opracować niskokosztowy pocisk uzupełniający zwany MCM (MRAD Complement Missile)”
BUBA
Moim zdaniem konsorcjum MEADS mimo że ma bardziej nowoczesny produkt powinno zapomnieć o Polakach i skupić się na rynku niemieckim. W Polsce nie dąży się obecnie do rozwoju nowoczesnych technologii oraz badań nad nimi. TVLS to przyszłość, a polska Wisła to krok wstecz. Stary zestaw OPL zmodernizowany o nowe elementy. Minister Macierewicz tworzy Polska Armię opartą na sprzęcie drugoliniowym - F-16, Patriot PAC3+, używane Leopardy. Wyposażenie Wojska Polskiego ma przypominać te amerykańskie z drugiego rzutu na front, ale bez nowoczesnych rozwiązań. W tej grze MEADS służy tylko do obniżki ceny przestarzałego zestawu Patriot PAC3+.
mp
taki przestarzały że jeszcze w fazie badań
GORYL
A jak przewidujesz rozwój sytuacji w sprawie rozwoju systemu MEADS w Niemczech?
KrzysiekS
KrzysiekS -> Buba Według mnie nie masz całkowicie racji łączysz pewne fakty bez jakiegokolwiek poparcia i to już ci napisało parę osób na tym portalu ale masz prawo do własnego zdania przynajmniej jest trochę weselej.
KrzysiekS
Dla wszystkich Fanów MEADS. 1. Podpisanie listu intencyjnego rządu Niemiec z MEADS jeszcze niczego nie przesądza. 2. Podobną propozycję wystosował Raytheon dla rządu Niemiec. 3 Wszystkie systemy NATO będą musiały współdziałać z ICBS w przyszłości to USA rządzi w NATO a nie Niemcy. 4. MEADS nie dawało nam żadnego niskokosztowego efektora a jedynie propozycję LM że za nasze pieniądze oni go zrobią. 4. Nie wiadomo czy MEADS będzie w jakimkolwiek kraju jeszcze nikt nie podjął ostatecznej decyzji co do wyboru tego systemu.
Afgan
MEADS nie ma nic do zaoferowania, co przebiłoby wynegocjowane dzisiaj warunki.
malkontent
Rzeczywiście nie ma. Realny system kontra obiecanki cacanki.
Kowal
Kompletna licencja na produkcje, modernizację i eksport coś czego amerykanie z pewnością nie zaoferują.
Marek1
Poczekajmy, zawody jeszcze trwają. Przyznam chyba po raz pierwszy, ze jeśli dobrze rozumiem co się dzieje, to zaczyna mi się podobać jak rozgrywana jest kwestia WISŁY. Jeszcze nie jest NIC przesądzone i teraz piłka jest znowu po stronie MEADS ;)). Niech się bardziej postarają niż w styczniu ... ;)
KrzysiekS
Najprawdopodobniej MEADS nie kupimy to nie znaczy że niektóre rozwiązania mogą nas nie interesować dlatego dobrze że rozmawiamy z nimi dalej.