Polityka obronna
Mandat sekretarza generalnego NATO przedłużony o dwa lata
Rada Północnoatlantycka, czyli przedstawiciele 29 państw należących do NATO, przedłużyła we wtorek mandat sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga o dwa lata, do 30 września 2020 r.
– Sojusznicy gratulują sekretarzowi generalnemu i mają pełne zaufanie do jego zdolności do kontynuowania jego oddanej pracy w celu przyspieszenia adaptacji NATO do wyzwań związanych z bezpieczeństwem w XXI wieku – poinformowała kwatera główna NATO w krótkim komunikacie.
Czytaj więcej: Mobilność wojsk w Europie kluczowym punktem współpracy NATO-UE
Pochodzący z Norwegii Stoltenberg został wybrany na sekretarza generalnego NATO w marcu 2014 r. i objął urząd 1 października (zastąpił Duńczyka Andersa Fogha Rasmussena). Kadencja sekretarza generalnego w NATO trwa zwykle 4 lata. Norweg miał więc zajmować stanowisko do końca września 2018 r. We wtorek sojusznicy zdecydowali, że jego kadencja upłynie z końcem września 2020 r.
Już w przeszłości zdarzało się, że kadencja sekretarza generalnego była przedłużana. Tak było np. w przypadku Rasmussena.
Stoltenberg napisał na Twitterze, że jest zaszczycony i wdzięczny oraz że nie może doczekać się dalszej współpracy, "by wzmocnić Sojusz i zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom".
Czytaj więcej: Szczeciński korpus NATO stanie się dowództwem na szczeblu armii? Polska propozycja
Sekretarz generalny NATO jest przewodniczącym Rady Północnoatlantyckiej, Rady Planowania Obronnego oraz Grupy Planowania Nuklearnego. Współprzewodniczy Komisji NATO-Ukraina. Jest tytularnym przewodniczącym kilku innych gremiów NATO-wskich.
W Sojuszu Północnoatlantyckim sekretarz generalny odpowiada za kierowanie i wspieranie procesu decyzyjnego, którego podstawą są konsultacje. Ma prawo poddawać nowe tematy do dyskusji, wspiera też rozwiązywanie konfliktów między sojusznikami.
Jens Stoltenberg ma 58 lat. W latach 2000-01 oraz 2005-13 był premierem Norwegii. Od 2002 do 2014 przewodniczył norweskiej Partii Pracy.
Czytaj więcej: Nowy przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO