Reklama

Polityka obronna

Mandat sekretarza generalnego NATO przedłużony o dwa lata

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. NATO.int
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. NATO.int

Rada Północnoatlantycka, czyli przedstawiciele 29 państw należących do NATO, przedłużyła we wtorek mandat sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga o dwa lata, do 30 września 2020 r.

Sojusznicy gratulują sekretarzowi generalnemu i mają pełne zaufanie do jego zdolności do kontynuowania jego oddanej pracy w celu przyspieszenia adaptacji NATO do wyzwań związanych z bezpieczeństwem w XXI wieku – poinformowała kwatera główna NATO w krótkim komunikacie.

Czytaj więcej: Mobilność wojsk w Europie kluczowym punktem współpracy NATO-UE

Pochodzący z Norwegii Stoltenberg został wybrany na sekretarza generalnego NATO w marcu 2014 r. i objął urząd 1 października (zastąpił Duńczyka Andersa Fogha Rasmussena). Kadencja sekretarza generalnego w NATO trwa zwykle 4 lata. Norweg miał więc zajmować stanowisko do końca września 2018 r. We wtorek sojusznicy zdecydowali, że jego kadencja upłynie z końcem września 2020 r.

Już w przeszłości zdarzało się, że kadencja sekretarza generalnego była przedłużana. Tak było np. w przypadku Rasmussena.

Stoltenberg napisał na Twitterze, że jest zaszczycony i wdzięczny oraz że nie może doczekać się dalszej współpracy, "by wzmocnić Sojusz i zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom".

Czytaj więcej: Szczeciński korpus NATO stanie się dowództwem na szczeblu armii? Polska propozycja

Sekretarz generalny NATO jest przewodniczącym Rady Północnoatlantyckiej, Rady Planowania Obronnego oraz Grupy Planowania Nuklearnego. Współprzewodniczy Komisji NATO-Ukraina. Jest tytularnym przewodniczącym kilku innych gremiów NATO-wskich.

W Sojuszu Północnoatlantyckim sekretarz generalny odpowiada za kierowanie i wspieranie procesu decyzyjnego, którego podstawą są konsultacje. Ma prawo poddawać nowe tematy do dyskusji, wspiera też rozwiązywanie konfliktów między sojusznikami.

Jens Stoltenberg ma 58 lat. W latach 2000-01 oraz 2005-13 był premierem Norwegii. Od 2002 do 2014 przewodniczył norweskiej Partii Pracy.

Czytaj więcej: Nowy przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO

Reklama

Komentarze

    Reklama