Reklama

Geopolityka

Macierewicz nie odpowiadał na listy szefa BBN?

Fot. J. Sabak/Defence24.pl
Fot. J. Sabak/Defence24.pl

Prezydent Andrzej Duda skierował w połowie marca pismo do Antoniego Macierewicza ws. pism wysłanych do szefa MON przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego w okresie od grudnia 2015 r. do października 2016 r. Jak poinformował, pozostały one bez odpowiedzi.

Pismo zostało upublicznione we wtorek na Twitterze na koncie dane_publiczne - jest datowane na 16 marca i skierowane do szefa MON oraz do wiadomości premier Beaty Szydło. 

"Szanowny Panie Ministrze! W załączeniu przedstawiam wykaz pism skierowanych przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego do Ministra Obrony Narodowej w okresie od grudnia 2015 r. do października 2016 r., które do chwili obecnej pozostały bez odpowiedzi. Niektóre z nich mają szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa. W związku z powyższym oczekuję od Pana Ministra zajęcia pilnego stanowiska w przedmiotowych sprawach oraz przesłanie odpowiedzi na mój adres" – brzmi pismo upublicznione w internecie. "Potwierdzam, że takie pismo zostało wysłane do szefa MON" - poinformował 18 kwietnia szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

Na początku marca prezydent Duda napisał do szefa MON dwa inne listy. W jednym z nich zaznaczył, że oczekuje "niezwłocznego podjęcia stosownych działań" w związku z brakiem obsady ataszatów wojskowych w ważnych państwach sojuszniczych, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. W drugim piśmie prezydent wskazał, że oczekuje wyczerpującej informacji na temat tworzenia wielonarodowego dowództwa dywizji w Elblągu. W odpowiedzi Macierewicz zapewnił, że dowództwo osiągnie wstępną gotowość terminowo lub z niewielkim opóźnieniem, a kandydaci na attache obrony zostali wskazani i są sprawdzani przez SKW. Zapewnił, że działalność wojskowych ataszatów nie została przerwana.

Pod koniec marca br. prezydent spotkał się z szefem MON, jego zastępcami i najwyższymi dowódcami. Spotkanie - w tym rozmowa w cztery oczy z ministrem - dotyczyło m.in. zobowiązań sojuszniczych, spraw kadrowych, obrony terytorialnej i modernizacji armii. Potem prezydent powiedział, że jest zadowolony ze spotkania; zapewnił, że chce przestrzegania zasady jego zwierzchnictwa nad wojskiem za pośrednictwem ministra.

Na początku kwietnia pojawiły się w mediach informacje o przekazaniu do MON przez BBN pisma związanego ze zwróceniem się Marka Biernackiego (PO) (ministra-koordynatora specsłużb w rządzie Ewy Kopacz) do prezydenta w sprawie sytuacji w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Szef MON poinformował wówczas, że przekazał odpowiedź SKW na pismo BBN. Zaznaczył przy tym, że Biuro tylko przekazało do MON list Biernackiego, MON przesłało go dalej do SKW i że "cała historia została wyjaśniona".

PAP - mini

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. skipper

    Widać kto tu kim rządzi

  2. tagore

    Ujawnianie korespondencji kancelarii Prezydenta i BBN powinno zaowocować utratą certyfikatów dostępu przez pracowników tych instytucji i wylaniem na zielona trawkę.

  3. men

    Żenujący spektakl - pomyśleć że co jak co ale sprawy bezpieczeństwa powinny być poza partyjne i poza aktualny dyskurs polityczny. pomijając wszystko obaj panowie reprezentują te same ugrupowanie polityczne - retoryczne pytanie- gdyby prezydent RP był z obozu przeciwnego - co by się wtedy działo ?!

    1. CB

      Już kiedyś tak było. Jarosław Kaczyński ignorował regularne posiedzenia Biura Bezpieczeństwa Narodowego (do którego zostali zaproszeni liderzy wszystkich największych ugrupowań zarówno koalicyjnych jak i opozycyjnych) w imię partykularnych interesów partyjnych. Teraz posiedzenia BBN nie są nawet zwoływane, a prezydent z ministrem piszą do siebie listy...

  4. uu

    robi się parodia. Takie sprawy sprawy powinien prezydent załatwiać z szefem rządu. Jeżeli sobie nie radzą zostaje jedno... i czym szybciej tym lepiej bo czasu się nie cofnie podajcie informacje jak aktualnie wyglądają sprawy: - śmigłowce (remontyzacja mi8 z motorsicz + nowe) - modernizacja leopardów (terminy?) - dostawy krabów w 2017 nie karmcie nas dialogami i nowymi pomysłami. Konkrety

    1. gts

      Konkrety to nie tylko w ww. mialy juz byc. Jak wyglada wiec sprawa pozyskania: Wisly, Narwi, Kiedy zostanie zaprezentowany BWP (nie na slajdach, ale jako funkcjonujacy prototyp), kiedy na Rosomakach stanie wieza bezzalogowa, kiedy integracja ze SPIKE, Co z samolotami F-16 i F-35 wzgldenie innymi, Co z zastapieniem starych T-72, Co z amunicja do Kraba, Leoparda itp Co z Homarem, Jak wyglada sprawa Orki i innych okretow Marynarki (o smiglowcach juz napisales...) Co z samolotami rozpoznania (ponoc Airbus juz sie cieszyl ze sprzeda nam odpowiednia wersje C295) Co ze srednimi samolotami transportowymi? Co sie dzieje z Mustangiem i Pegazem... Co z MSBSem i recznymi wyrzutniami Wymieniac dalej... czy tyle wystarczy zeby pokazac ze jestesmy w lesie, a ci sobie lisciki pisza jak gimbusy? Przeciez to nie sa zakupy za 20 lat to sa zakupy na wczoraj, bo niektore formacje juz dzis musza wracac do koni, kajakow, kamieni i patykow!

  5. X

    Nooo, to trochę im "zeszło"