Reklama

Siły zbrojne

Macierewicz: mam nadzieję na rychłe zakończenie prac nad nowym systemem dowodzenia

  • Fot.Rostec
    Fot.Rostec

Mam nadzieję, że rychło zakończymy proces kształtowania nowego systemu dowodzenia, bo on jest niezbędny, jeżeli armia ma być skutecznie dowodzona – powiedział w środę szef MON Antoni Macierewicz, na obchodach 99. rocznicy powołania Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Szef MON w okolicznościowym przemówieniu wiele miejsca poświęcił historii. Zauważył m.in. że uroczystość nie mogłaby się odbyć bez przypomnienia "zarówno wielkiej ofiary krwi, jaką ponieśli oficerowie WP skazywani na śmierć i więzienia przez system komunistyczny, jak i bez przypomnienia wielkiej ofiary i daniny krwi, jaką złożyli oficerowie WP i szef Sztabu Generalnego w tragedii smoleńskiej".

Zaznaczył, że dlatego odbudowywanie armii polskiej, zaczyna się "od odbudowy Sztabu Generalnego". – Bo tutaj jest źródło myśli i woli kształtującej armię – powiedział. Dodał, że "dzisiejszy skład Sztabu Generalnego, to ludzie, którzy są w stanie sprostać największym wyzwaniom".

Macierewicz podkreślił, że na SGWP ciąży odpowiedzialność za analizy i prognozy środowiska bezpieczeństwa wymagająca "odwagi myśli, profesjonalizmu, kompetencji, świadomości zagrożenia, rozeznania, sojuszniczych konsultacji".

Te refleksje są niezbędne, by dobrze zrealizować wyzwania, jakie przed nami stoją. To są wyzwania związane z nowym system kierowania i dowodzenia, który przywraca jedność dowództwa armii polskiej – powiedział Macierewicz.

Mam nadzieję, że rychło zakończymy proces kształtowania nowego systemu dowodzenia, bo on jest niezbędny, jeżeli armia ma być skutecznie dowodzona.

szef MON Antoni Macierewicz

Czytaj więcej: Szef MON: nominacje generalskie potrzebne

Minister zwrócił też uwagę na podpisaną w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o przebudowie i finansowaniu sił zbrojnych, zakładającą m.in rozbudowę liczebną armii, która – jak dodał szef MON – ma być zdolna do obrony "całości i niepodległości Rzeczypospolitej". Jako wielką szansę określił stacjonowanie wojsk w Polsce, dodając, iż została złamana zasada, że o tym, kto stacjonuje na terenie Polski, decydują obce mocarstwa.

SGWP
Fot. ppłk Sławomir Ratyński / SGWP

Nasza troska o jakość i skuteczność Wojska Polskiego potrzebuje wsparcia w postaci stabilnego systemu kierowania i dowodzenia – powiedział z kolei szef SGWP gen. broni Leszek Surawski. – Zmieniały się warunki polityczne i społeczno-ekonomiczne Polski, zmieniały się granice i ustrój Rzeczypospolitej, przeobrażały się struktury oraz nazwa naszej instytucji. Sztab Generalny zawsze pozostawał podmiotem o znaczeniu państwowym – dodał.

Czytaj więcej: Wydatki obronne będą wyższe. Prezydent podpisał ustawę

Podkreślił też, że "bezpieczeństwo narodowe jest procesem". – We współczesnym zmieniającym się świecie naszym ważnym zadaniem jest umiejętne przewidywanie przyszłego środowiska bezpieczeństwa i rozpoznawanie zagrożeń, to na Sztabie Generalnym spoczywa odpowiedzialność za przygotowanie strategii, użycia, rozwoju i doskonalenia WP – zaznaczył.

SGWP
Fot. ppłk Sławomir Ratyński / SGWP

Zaznaczył, że niezależnie od zmian granic i ustrojów państwa oraz struktury i nazwy Sztabu Generalnego, był on zawsze instytucją o dużym znaczeniu dla państwa.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście odczytanym przez przewodniczącego komisji obrony Michała Jacha napisał do żołnierzy: "Zapewniacie wojskową podbudowę ważnym decyzjom politycznym".

Czytaj więcej: BBN odpowiada MON ws. systemu dowodzenia

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele kombatantów, parlamentu, BBN, attachés wojskowi, przedstawiciele innych służb mundurowych, a także uczniowie z Bolimowa i Koniuszowej – rodzinnej miejscowości gen. Franciszka Gągora, ze szkoły noszącej imię tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej szefa SGWP.

SGWP
Fot. ppłk Sławomir Ratyński / SGWP

SGWP został powołany 25 października 1918 r. rozporządzeniem Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego. Organizował armię - jej struktury, systemy dowodzenia i szkolenia oraz wyposażenia. W obowiązującym od 2014 r. systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi Sztab jest głównym organem planowania, a nie dowodzenia. Zmiany systemu dowódczego dotyczyła jedna z pierwszych zapowiedzi obecnego kierownictwa MON. Rekomendacje w tej sprawie sformułował Strategiczny Przegląd Obronny. Między MON a BBN są różnice zdań dotyczące struktury dowódczej prerogatyw prezydenta i przyszłym systemie.

RAL/PAP

Zobacz także: Dworczyk: przedłużający się spór o SKiD zaczyna być problemem [SKANER Defence24]

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. .....

    i ciągle nowi wyższi oficerowie za biurkami a nie w polu

  2. PawelP

    Do końca roku Polska będzie miała 1000 systemów dowodzenia !

    1. Feluś

      i co najmniej dwa przekazane do ćwiczeń.

  3. Saracen

    Panie Ministrze, zrównywanie ofiar zbrodni stalinowskich z ofiarami katastrofy lotniczej, jest co najmniej niestosowne.

  4. Żołnierz

    Dużo widzów mało indian.

    1. Krasnal

      A wodza ani jednego.

Reklama